Dieta if

Dieta ifDieta if to skrót od angielskiego określenia Intermittent Fasting. Natoiast w tym wpisie w skrócie będę nazywać te dietę dietą if. Dieta if jest to dieta która polega na częsciowym poście w ciągu dnia. Dieta if zakłada post w ciągu dnia. Czyli że nic nie jesz. I to już zależy czy wybierzesz sobie, że nie jesz śniadań. Czy nie jesz kolacji. Główna zasada diety if mówi, że nie należy jeść w ciągu doby przez 16 godzin. Czyli dieta if zakłada, że obiad zawsze jesz. Natomiast rezygnujesz albo z kolacji. Albo ze śniadań. Na 24 godziny w ciągu doby. Post trwa 16 godzin. A przez 8 godzin można jeść. Te 8 godzin nazywane jest również tak zwanym oknem żywieniowym. Dieta if nazywana jest również postem przerywanym. Według mnie dieta if jest bardzo dobra. Sam ją stosowałem. I działa.

  • Pytanie jest czy każda forma diety if jest dobra na odchudzanie ?

Dieta if jest dobra na odchudzanie. Tylko i wyłącznie w jednym przypadku. A mianowicie kiedy przez te 8 godzin. Jemy produkty o wysokiej zawartości białka. Czyli paradoksalnie to zabrzmi, ale dieta if jest skuteczna wtedy kiedy jest stosowana w parze z dieta białkową. Dlaczego ?
Jeśli jesz tylko przez 8 godzin. A resztę czasu nie będziesz jadła. Możesz odczuwać głód. Zwłaszcza na początku. Choć nie jest to regułą. I nie u każdego będzie występować uczucie głodu. Na głód najlepsze jest białko. Białko dobrze spala tkankę tłuszczową. I na diecie białkowej nie czujesz takiego głodu.

Dieta if

Natomiast stosowanie diety if w połączeni z dietą wysoko tłuszczową. Lub w połączeniu z dietą o wysokiej zawartości węglowodanów. Może powodować wilcze napady głodu. Dieta if nie jest nowością. Spójrz nasi przodkowie bardzo odlegli właśnie w ten sposób się odżywiali. Kiedyś w czasach pierwotnych ludzie polowali na jedzenie. I nie zawsze ludzie mieli jedzenie. Czyli upolowali jedzenie. Zjedli i później znów polowali na jedzenie. Jednak zdarzało się tak, że przez wiele godzin nic zdołali upolować i byli „głodni”.

Dla mnie osobiście dieta if jest skuteczna. Bo my ludzie w obecnych czasach jemy zdecydowanie za dużo. A w USA to już jest kompletne szaleństwo jeśli chodzi o sprzedaż żywności. W Stanach Zjednoczonych żywność jest sprzedawana w ilościach masowych. Jak idziesz do sklepu spożywczego w Nowym Yorku to mleko jest butelkach 5 litrowych. Lody w kubełku 3 litrowym. Polewy słodkie po 2 litry. Jest to oczywiści wygodne. Bo robiąc takie zakupy starczają one na dłużej. A ludzie na litość boską. Przecież w Stanach prawie wszyscy poruszają się autami. Więc co to za problem. Pojechać samochodem kilka razy do sklepu. Taki masowy hurtowy model sprzedaży jedzenie sprzyja tyciu. Sprzyja nie zdrowemu trybowi życia. Masz ochotę na lody. Otwierasz kubełek z lodami zjesz trochę. Wstawiasz do lodówki. A następnie znowu jesz za kilka godzin. No bo myślisz sobie no kurcze szkoda, żeby lody się zmarnowały. Albo żeby sok się zmarnował. Jesz nie potrzebnie i tyjesz.

Dieta if jest skuteczna.

Trzeba pamiętać, że dieta if to określony model odżywiania. Każda dieta. Każdy model odżywiania. Na każdego działa inaczej. Więc nie ma sensu mówić, że skuteczna jest tylko dieta if a reszta diet nie działa. Na każdego zadziała coś innego. Ja z własnego doświadczenia mogę polecić dietę if. Na mnie dieta if działa. I mało tego powiem, że dobrze się czuje na diecie if. Nie czuje głodu.
Niektórzy uważają, że okno żywieniowe można zmniejszyć jeszcze najbardziej. Nawet do 4 godzin. Ale według mnie to nic nie da. Nie pomoże to na odchudzanie. Jest to zbyt małe okno zywieniowe. Tak małe okno żywieniowe jest obarczone zbyt dużym ryzykiem efektu jo-jo. Czyli, że po 4 godzinach w czasie których przyjmujesz jedzenie. Po tym czasie jest 16 godzi postu. Ale na następny dzień. Dopadnie cie tak mocny wilczy apetyt. Że zjesz za dużo. I zamiast schudnąć. Nabijesz jeszcze więcej kilogramów. Więc mówiąc wprost dieta if tak. Ale z 8 godzinnym oknem żywieniowym.

Natomiast dieta if z 4 godzinnym oknem żywieniowym odpada.

Co warto podkreślić jasna i uczciwie. Okno żywieniowe które trwa 8 godzin. To czas w którym jemy posiłki. A nie że przez 8 godzin siedzimy przy stole i jemy.

  • No dobrze wiem już o diecie if. Co robić i co jeść. Ale jak ja zwykły Kowalski mam to zrobić w praktyce ? Jak mam się odchudzać z dietą if ?

Ok już tłumaczę. Więc tak zacznijmy od kilku kwestii. Zanim rozpoczniesz odchudzanie musisz oczyścić organizm z wszelkich toksyn. Więc zanim rozpoczniesz odchudzanie. Przejdź na 7 dni diety oczyszczającej. Zanim zaczniesz się odchudzać. I zanim rozpoczniesz detox. Rzuć całkowicie lub ogranicz na tyle ile możesz palenie papierosów. Picie alkoholu. I inne używki jak słodycze, kawa, mocna herbata.

Dieta if na odchudzanie na przykładzie.

Następnie ustal swoje okienko żywieniowe które będzie trwać 8 godzin. Ważne żeby dostosować okno żywieniowe konkretnie do Twojej osoby. Do twojego trybu życia. Na przykład Pan Darek ma nadwage. Pan Darek prowadzi sklep. I sklep czynny jest od godziny 10 do 18 od poniedziałku do piątku. Czyli w tym przypadku Okno żywieniowe Pana Darka trwa tak długo jak Pan Darek ma otwarty sklep. Czyli okno żywieniowe jest od 10 do 18. no bo Pan Darek musi w tym czasie pracować na pełnych obrotach. Mieć siłę i energię. Mózg musi być dobrze odzywiony. Natomiast post w tym przypadku będzie od 18 godziny do 10 godziny rano następnego dnia. Czyli post będzie trwał 16 godzin. Pan Darek żeby schudnąć więcej, musi włączyć sport. Dlatego 3 razy w tygodniu będzie jeździł na orbitreku. I będzie ćwiczył na orbitreku. Będzie jeździł na orbitreku z rana przed godziną 10. czyli w oknie żywieniowym. Pan Darek będzie trenował z rana na głodniaka. Jednak żeby nie spalić mięśni. Pan Darek zanim wejdzie na orbitrek przyjmie lekki posiłek (ale można trenować bez posiłku) i suplement z białka. Lekki posiłek czyli np. lekka sałatka bez tłuszczu i mięsa. Lub kilka marchew. Do tego odżywka białkowa. I Pan Darek wchodzi na orbitrek. Jednak Pan Darek nie może sobie ćwiczyć na orbitreku jak mu się podoba. Tylko trening na orbitreku musi być jednym z TRZECH treningów na odchudzanie albo będzię to trening

  1. interwałowy
  2. albo aerobowy
  3. albo cardio. Najlepiej cardio.

Taki trening Pan Darek wykona. Będzię się czuł wspaniale. Endorfiny czyli horomony szczęścia dotrą do mózgu. A Pan Darek uśmiechnięty i pełen wigoru jedzie do pracy. Gdzie między 10 a 11 spożywa pierwszy posiłek.w czasie okienka żywienowego czyli tych 8 godzin. Pan Darek będzie jadł 3 do 4 posiłki. O niskiej zawartości tłuszczu. O niskiej zawartości węglowodanów. Ale o wyższej zawartości białka. Pytanie pozostaje co Pan Darek ma jeść w tym czasie ? Pan Darek może sobie wybrać z grupy produktów spożywczych takich jak:

  • jajka gotowane, pierś z kurczaka gotowana lub na parze.
  • Serek wiejski. Pieczywo chrupkie. Orzechy dobre na myślenie na mózg. itp.

Ale uwaga ! Nie za dużo orzechów. Może też jeść wafle ryżowe. Pieczywo pełnoziarniste. Ryby. Na przykład tuńczyk w sosie własnym. Nie w sosie pomidorowym, bo zaostrza smak. I pobudza apetyt. Oprócz tego w czasie diety można stosować suplementy. Który przyspieszają odchudzanie. Suplementy takie jak chrom, magnez, omega 3. Można również pić ziołowe herbaty na odchudzanie. Lub zieloną herbatę.
Dieta if praktycznie stosowana jest przez wiele osób. Tylko jest ona stosowana w mniejszym stopniu. Bo wiele osób nie je śniadań. I to z różnych powodów. Nie koniecznie związanych z odchudzanie,. Niektórzy nie jedzą śniadań. Bo nie lubią z rana obciążać żołądka. Lub nie jedzą śniadania bo nie mają ochoty na jedzenie z rana. Lub po prostu najbardziej prozaiczny. Powód nie jemy śniadania, bo nie mamy na to czasu. Spieszymy się do pracy lub szkoły.

Dieta if zalety.

Dieta if ma również własciwości zdrowotne. Działa leczniczo. Dieta if obniża poziom trójglicerydów. Dobrze wpływa również na wszelkie stany zapalne. Które występują w organizmie. Łagodzi lub likwiduje stany zapalne w organizmie.
Dużą zaletą diety if jest fakt, że dieta if wyostrza smak potraw. Okresowe głodówki na diecie if sprawiają, że posiłki które jemy w okienku żywieniowym. Lepiej nam smakują. Mają lepszy smak.
Dieta if najgorsza jest na początku. Wiele osób porzuca dietę if właśnie w pierwszych dniach jej stosowania. Po prostu  organizm w pierwszych dniach nie jest przyzwyczajony do 16 godzin nie jedzenia. I spada nastrój. Jednak wszystko jest czasowe. I te objawy występują na początku stosowania diety. Później wszystko wraca do normy.

Okresowa głodówka pobudza do pracy hormon wzrostu. Występuje zwiększona produkcja testosteronu.

Dieta if jest przeznaczona dla osób zapracowanych.

Natomiast co można robić w czasie postu ? W czasie postu można pić wodę. Można pić herbatki ziołowe. Można również pić olej kokosowy.
Osobiście uważam że mało kto jest w stanie od samego początku stosować pełną diete if. Czyli schemat 16/8 czyli 16 na 8. dlatego według mnie najlepiej jest zacząć stopniowo. Najpierw zacznij od nie jedzenia kolacji. Później zrezygnuj z podwieczorka. Potem wprowadź zasade, że nie jesz od 18 wieczorem do rana. A na końcu wprowadź pełną diete if. Czyli stosuj post przez 16 h. Takie stosowanie diety if stopniowe jest bardzo wygodne. I nie wpłynie mocno na spadek nastroju. Natomiast jeśli przejdziesz na diete if z dnia na dzień. Przejdziesz na pełną diete czyli model 16/8 to od razu odczujesz spadek nastroju. Wahania nastroju.

Dieta if przeciwwskazania

Dieta if nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży. Dla kobiet karmiących. Diety nie powinny stosować dzieci ani młodzież. Na dietę muszą uważać osoby z cukrzycą. Ponieważ w diecie jest długa przerwa w dostarczaniu organizmowi pozywienia. Co wpływa na poziom cukru we krwi. Diety if nie powinny stosować osoby z problemami tarczycy. Ponieważ post w diecie if wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu.