Dieta niskiej gęstości energetycznej

Dieta niskiej gęstości energetycznej

Winogrona.

Dieta niskiej gęstości energetycznej czym jest ? I na czym polega. O tym dowiesz się z tego wpisu. Jednak zacznijmy od samego początku. Czym tak naprawdę jest sama gęstość energetyczna posiłku ?
Gęstość energetyczna to ilość kalorii w 100 gramach jakiegoś produktu. Czyli na przykład tabliczka czekolady to około 100 gram. dostarcza średnio około 500 kcal. I na przykład 100 gram ananasa zawiera około 55 kcal. Prawda że jesr różnica. I to KOLOSALNA. Aż 10 razy więcej kalorii jest w 100 gramach czekolady.
Jakie ma znaczenie gęstość energetyczna w odchudzaniu ?
W czasie odchudzania ważne jest, aby jeść te produkty które mają niską gęstość energetyczną. Wtedy łatwiej schudniesz.

Dieta niskiej gęstości energetycznej

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu odchudzał się. Gdy mówimy nabliższym ...kurcza muszę schudnąć. Pierwsze co pada. Musisz jeść o połowę mniej niż dotychczas, jest to praktycznie pierwsza wskazówka na temat odchudzania ale czy takie podejście jest dobre ?
Nie zawsze. To zależy. Drastyczne przejście na mniej jedzenia o połowe. Drastyczne czyli z dnia na dzień. Kończy się tym, że organizm mówi o kurcze coś się złego dzieje. Na wszelki wypadek zmagazynuje więcej tkanki tłuszczowej. I nie uwolnie tłuszczyku. Organizm broni się przed nagłymi zmianami żywieniowymi. Natomiast dieta niskiej gęstości energetycznej pozwala jeść tyle co dotychczas, a nawet więcej. I do tego chudniesz.

  1. Przykładowo brzoskwinie mają 46 kcal w 100 gramach.
  2. Jedna tabliczka czekolady ma około 500 kcal.

Czyli jedna tabliczka czekolady według kaloryczności odpowiada zjedzeniu kilograma brzoskwin. To jest ogromna różnica. Oczywiście nikomu nie polecam jeść aż tyle brzoskwiń naraz. Ale jest to tylko przykład. Bo zamiast kilograma brzoskwin można zjeść posiłek składający się z owoców z listy produktów dozwolonych w diecie niskiej gęstości energetycznej. Jeden posiłek może składać się z kompozycji kilku owoców.

  • Dieta niskiej gęstości energetycznej polega na jedzeniu tych produktów które mają niską gęstość energetyczną.

Z początku taka dieta może wydawać się trudna. Bo praktycznie idąc na zakupy. Trzeba mieć listę produktów. Które można kupić. I które mają niską gęstość energetyczną. Jednak z czasem robienie zakupów nie jest problemem.

Gęstość energetyczna to kcal/100 gram/produkt

Kiedyś mówiło się, że modelki żeby uzyskać i utrzymać tak zgrabną i szczupłą sylwetkę jedzą tylko liść sałaty przez cały dzień. Albo co gorsze jedzą waciki. Przecież to śmieszne. Po pierwsze takie odżywianie jest nie zdrowe. Po drugie od takiego jedzenia nie schudnie się. Po trzecie to jest katowanie organizmu. Odchudzać się trzeba z głową. Odchudzanie polega na jedzeniu. Tylko na jedzeniu odpowiednich produktów.

W czasie trwania diety o niskiej gęstości energetycznej nie będziesz głodna.

Jeżeli przyjmiemy, że modelka je tylko sałatę cały dzień. To ona zmienia swój metabolizm. Spowalnia go. Przestawia na inne tory. I w momencie jak zje coś więcej niż przysłowiowy liść sałaty. To tyje. Bo tak działa organizm. Organizm się broni. I wszelkie dodatkowe kalorie organizmu kumuluje w formie tkanki tłuszczowej. Jest to tak proste jak budowa cepa. A jeżeli ta modelka stosuje diete niskiej gęstości energetycznej i np. jedzie do pracy. I zabiera ze sobą plastikowe pudełko z owocami umytymi i pokrojonymi. To CHUDNIE !Bo te owoce mają mało kalorii. Mają niską gęstość energetyczną. A w dodatku po tych owocach czujesz się lepiej. Lepiej funkcjonujesz. Lepiej myślisz. I masz lepszy wygląd skóry, włosów i paznokci.
Większość z nas ma prawo jazdy. Wiele osób kupowało w swoim życiu auto nowe czy używane. Bez znaczenia. I teraz takie moje pytanie ? Dlaczego Twoim pierwszym autem nie był TIR, auto dostawcze albo laweta. Tylko mały samochodzik. To kwestia wyboru. Tak samo jest z odchudzaniem podczas robienia zakupów wystarczy tylko wybrać odpowiednie produkty.

Dieta niskiej gęstości energetycznej – gęstość różnych produktów.

Dlaczego jest tak, że niektóre produkty spożywcze mają niską a inne mają wysoką gęstość energetyczną ? Z czego to wynika. Z reguły jest tak, że produkty które mają niską gęstość energetyczną. Są to produkty które w większości składają się z wody. Natomiast produkty o wysokiej gęstości energetycznej. Są to produkty które zawierają sporo cukrów i tłuszczy.

Dieta niskiej gęstości energetycznej produkty dozwolone.

Nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Tak jak mleko 1,5 %. kefiry. Maślanki, ale nie smakowe.chudy ser twaróg. Jogurty naturalne. Z mięsa można jeść pierś z indyka. Pierś z kurczaka. Szynka z indyka. Szynka z piersi kurczaka.
Chleb żytni razowy. Bardzo dobre w czasie odchudzania są koktajle na bazie owoców i warzyw. Takie koktajle dostarczają mnóstwo witamin i wartości odżywczych. Oprócz tego są bardzo zdrowe. Sycą organizm. I dostarczają sporo błonnika. Który zawarty jest w warzywach i owocach. Tylko koktajle bez dodatku cukru.
Z owoców można jeść śliwki, ananasy. Brzoskwinie. Truskawki. Winogrona. Płatki owsiane również mają niską gęstość energetyczną warto jest je jeść w czasie odchudzania. Chociażby na śniadanie.

Dieta niskiej gęstości energetycznej produkty zakazane

żywność mocno przetworzoną. Słodycze. Tłuste mięsa. Sery.
Dieta niskiej gęstości energetycznej nie narzuca co konkretnie trzeba jeść na dany posiłek. Jest pewna pula produktów które można jeść w czasie trwania diety. I to od Ciebie zależy co dzisiaj sobie zjesz. Ważne jest tylko to by produkt pochodził z grupy produktów dozwolonych.
Wiele osób uważa, że dieta 1000 kcal albo dieta 1500 kcal jest kiepska. Bo prawie nic się nie je. Bzdura. Można jeść na takich dietach. I to nawet można jeść bardzo dużo jedzenia. Jednak musi to być odpowiednie jedzenie. Na diecie 1000 czy 1500 kcal można jeść sporo warzyw i owoców. I zawsze być najedzonym. Paradoks ? Nie po prostu wystarczy wybierać odpowiednie produkty o niskiej zawartości kalorii.

Dieta niskiej gęstości energetycznej to wybór dietetycznych produktów.

Dzięki temu, że dieta niskiej gęstości energetycznej składa się z warzyw i owoców. Dostarcza organizmowi sporo błonnika. Który zawarty jest w warzywach. Błonnik przyspiesza przemianę materii. A tym samym przyspiesza odchudzanie. I jest bardzo wskazany w czasie odchudzania.
Z warzyw można jeść prawię większość warzyw. Bo wiele warzyw ma mniej niż 100 kcal na 100 gram. można jeść szparagi. Sałatę. Cukinie.
W czasie odchudzania jako przekąski warto jest jeść warzywa.
Dieta niskiej gęstości energetycznej nie pozwala jeść suszonych owoców. I owoców w syropie. Na przykład ananas lub brzoskwinie w syropie. Te owoce można jeść. Ale nie w syropie.
Z nabiału nie można jeść zwykłego żółtego sera. Bo taki ser ma dużą zawartość tłuszczu w swoim skladzie. Często zdarza się, że żółty ser ma ponad 50 % TŁUSZCZU. No to jest tragedia. To w sklepie kupujemy tłuszcz czy ser ? No ale tak już jest. Producenci sera często dają sporo tłuszczu. Bo jest to bardziej opłacalne w produkcji. Nie można jeść też serów topionych i serów pleśniowych.
Większość tłuszczy dieta niskiej gęstości energetycznej zakazuje. Tłuszcz i tak jest zawarty w różnych produktach spożywczych. Natomiast jeśli już ma to być tłuszcz. To najlepiej niech będzie to tłuszcz pochodzenia roślinnego. Jest to tak zwany zdrowy tłuszcz. Który dostarcza organizmowi wielu wartości odżywczych.

  1. Obniża poziom złego cholesterolu.
  2. Dostarcza organizmowi sporo jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

W czasie odchudzania najlepiej jest posługiwać się tabelami które podaj gęstość energetyczną danych produktów.
Gęstość energetyczną można również podawać w liczbach. Jednak ja tego sposobu nie polecam. Bo jest to więcej bawienia się. I liczenia jak na matematyce. Jednak podam ten sposób, bo może kogoś to będzie interesować.
A więc tak gęstość energetyczną można podać w cyfrze.
Należy podzielić kalorie przez liczbę gramów. Wtedy uzyskamy gęstość energetyczną.
Wzór na gęstość energetyczną.

  • Liczba kalorii/liczba gramów=gęstość energetyczna.
  • Dla przykładu. Czekolada w 100 gramach średnio zawiera około 500 kcal.
  • Czyli 500 kcal/100 g=5
  • gęstość energetyczna wynosi 5.

jest to sposób w którym nie trzeba mieć tabeli z gęstością energetyczna produktów. Wystarczy tylko, żebyś znała kaloryczność produktów. Oraz wage tego co jesz. W ten sposób można obliczyć gęstość energetyczną praktycznie dla każdego produktu spożywczego.
Jeżli wiem, że czekolada ma gęstość energetyczna 5. i co dalej ? Sama cyfra 5 nic nie mówi.
Istnieje tabela na podstawie której można określić czy dany produkt ma wysoką gęstość energetyczną czy niską.
Produkty lub posiłki o małej gęstości energetycznej mają od 0,6 do 1,5 kcal na gram.
Natomiast produkty lub posiłki o bardzo niskiej gęstości energetycznej mają poniżej 0,6 kcal/gram.

Oczywiście trzeba pamiętać, że sama dieta niskiej gęstości energetycznej za nas nie schudnie. I oprócz stosowania diety należy wprowadzić sport. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do naszych potrzeb i możliwości. Ważne by być aktywnym fizycznie systematycznie. Na przykład trenować trzy razy w tygodniu. Dzięki sportowi schudniesz szybciej. I schudniesz więcej. A efekty odchudzania utrzymają się na dłużej. O różnych aktywnościach fizycznych pisałem już na blogu odchudzanieplus.pl Zobacz takie wpisy jak: Nordic walking na odchudzanie czy Rower na odchudzanie albo Bieganie na odchudzanie .Ważne żeby aktywność fizyczna miała określony charakter i długość. To znaczy żeby schudnąć to musi być jeden z trzech treningów. Albo trening cardio albo interwałowy albo trening aerobowy. Tylko taki typ treningu pozwoli Ci schudnąć. Poza tym trening w diecie musi być odpowiednio długi. Trening musi trwać co najmniej 40 minut do godziny lub 1,5 godziny. Krótszy trening nie ma sensu. Bo inaczej nie schudniesz. Zmarnujesz tylko czas. Napocisz się bez sensu. A chcesz przecież schudnać, prawda ? Dlaczego trening musi trwać co najmniej 40 minut ? Bo do 20 minut spalasz energie z organizmu. Na przykład energie z jedzenia. A dopiero po tych 20 minutach organizm zaczyna sięgać po zapasy energii z tkanki tłuszczowej.

Poza tym zanim zaczniesz stosować diete najpierw oczyść organizm z toksyn. Zrób sobie domowy detoks. Rzuć lub ogranicz używki takie jak kawa, papierosy czy alkohol. Jeśli nie oczyścisz organizmu przed odchudzaniem. To w trakcie stosowania diety. Organizm będzie się oczyszczał, a nie będzie spalał tkanki tłuszczowej. Dlatego przed stosowanie tej diety, ale też każdej innej diety. Najlepiej jest wcześniej przez tydzień oczyścić organizm z toksyn.

Dieta niskiej gęstości energetycznej przeciwwskazania.
Diety nie powinny stosować kobiety w ciąży. Kobiety karmiąc. Dieta niskiej gęstości energetycznej nie jest również przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Na diete muszą również uważać osoby cierpiące na cukrzyce. Bo dieta niskiej gęstości energetycznej może powodować skoki cukru.