Składniki odżywcze w jedzeniu co jeść żeby być zdrowym !

 

Bez nich nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a ich drobne niedobory mogą stać się przyczyną rozwoju wielu poważnych chorób. Jeśli zatem chcemy żyć długo i cieszyć się dobrą formą, powinniśmy w porę zadbać o to, by w naszej diecie znalazła się odpowiednia ilość wszystkich składników odżywczych. Co powinniśmy wiedzieć na ich temat?


Składniki odżywcze, czyli…


Co kryje się za określeniem „składniki odżywcze”? To nic innego, jak grupa substancji chemicznych, które trafiają do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Są one z jednej strony źródłem energii dla naszego organizmu, z drugiej – cennym materiałem budulcowym. Do składników odżywczych zaliczają się zatem węglowodany, tłuszcze oraz białka. Zdrowa dieta musi też uwzględnić obecność tak ważnych składników odżywczych, jakimi są witaminy oraz związki mineralne. Dlaczego każdy z tych składników odżywczych jest tak ważny?


Węglowodany w pigułce.


Ważną rolę w racjonalnej diecie odgrywają węglowodany. Ta szeroka grupa związków chemicznych, często określana też mianem cukrów, jest podstawowym źródłem energii dla naszego organizmu. Ze względu na to, w jaki sposób są one przetwarzane przez nasz organizm, węglowodany możemy podzielić na:
-cukry proste, czyli monosacharydy, takie jak glukoza czy fruktoza;
-dwucukry, czyli disacharydy, takie jak zwykły cukier znany pod nazwą sacharoza;
-wielocukry, czyli polisachardy, jak celuloza, skrobia oraz glikogen.
Na które z nich warto postawić? Na cukry proste, które uchodzą na najlepsze źródło energii dla naszego organizmu i które nasz organizm najlepiej przyswaja.Tłuszcze – ważny składnik zdrowej diety


Choć z tłuszczami należy postępować ostrożnie, zdrowa dieta bez nich obejść się nie może. Dlaczego te składniki odżywcze są tak ważne? Brak odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, podobnie zresztą, jak i nadmiar tłuszczów w codziennym menu. Warto zatem pamiętać, jak ważną sprawą jest sięganie z umiarem po tłuszcze roślinne i zwierzęce, oraz o tym, jak ważne jest wybieranie tych tłuszczów, które na nasz organizm mają najlepszy wpływ. Warto zatem pamiętać, że odpowiednia ilość tłuszczów jest niezbędna do tego, by nasz organizm mógł wchłaniać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K). Należy też pamiętać o tym, że nadmiar tłuszczów zwierzęcych może przyczynić się do podniesienia poziomu cholesterolu we krwi, z kolei tłuszcze pochodzenia roślinnego (np. oliwa z oliwek) mogą pomagać w obniżaniu jego poziomu. A po jakie tłuszcze z pewnością warto sięgać z myślą o swym zdrowiu? Po niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, omega-6 i omega-9. Są one obecne m. in. w olejku z wiesiołka oraz w mięsie tłustych ryb morskich – składników, bez których zdrowa dieta obejść się nie może.


Białka: niezwykły budulec


Białka stanowią około 20% masy naszego ciała i są bardzo ważnym materiałem budulcowym naszego organizmu. Nie brak na rynku produktów, które są w stanie dostarczyć nam sporych ilości białka, jednak nie wszystkie mają taką samą wartość. Jakie produkty są najlepszymi źródłami białka? Jaja, mięso zwierząt oraz ryb – oto źródła białka, po które z pewnością warto sięgać. Pamiętajmy, że od odpowiednich ilości wartościowego białka w naszym organizmie zależy sporo. Stan skóry i włosów, prawidłowo praca układu nerwowego, stan kości i ścięgien – wszystko to wiąże się m. in. z ilością oraz jakością białek, jakie dostarczamy wraz z pożywieniem do swego organizmu. Warto też pamiętać, że białka mają istotny wpływ na nasze hormony, zatem ich niedobory mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Zdrowa dieta to takie menu, w którym pojawiają się wszystkie te składniki odżywcze, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. I choć ważne są i minerały, i witaminy, podstawą dla każdego z nas powinno stać się komponowanie codziennych posiłków w taki sposób, by znalazły się w nich odpowiednie ilości węglowodanów, tłuszczów oraz białek.