Dieta McDougalla

Dieta McDougalla

Lekarz.

Dieta McDougalla jest to dieta stworzona przez amerykańskiego interniste. Dieta McDougalla jest to dieta wegańska. Natomiast co warto podkreślić. Dieta McDougalla zawiera bardzo mało tłuszczy. Założeniem modleu odzywiania amerykańskiego internisty. Jest dostarczenie organizmu jak najmniej tłuszczu. I to w dużym stopniu odróźnia diete McDougalla od diety wegańskiej. Bo w diecie wegańskiej można, a nawet trzeba dostarczać tłuszcze.

Natomiast dieta McDougalla zakazuje dostarczania tłuszczy zarówno tych zwierzęcych. Jaki i też tłuszczy pochodzenia roślinnego. Więcej informacji na temat diety. Można znaleźć w książce napisanej przez doktora. Książka nosi tytuł
drowie bez recepty, czyli skrobia, która leczy”.

Dieta McDougalla

Zacznijmy od samego początku. Czym jest skrobia ?
Skorbia to węglowodany. Skrobie można znaleźć w roślinach strączkowych. Ziemniakach czy zbożach.
Dobrą wiadomością jest fakt, że dieta McDougalla nie wymaga od nas liczenia kalori w czasie trwania diety. Co z pewnościa ucieszy wiele osób. Bo wiele osób nie lubi liczyć kalorii w czasie odchudzania.

Dieta McDougalla co można jeść ?
Ziemniaki. Pieczywo pełnoziarniste. Ryż. Mąka. Rośliny strączkowe.
Każdego dnia można spożywać warzywa i owoce.

Dieta McDougalla jest to dieta roślinna.Dieta McDougalla polega na jedzeniu skrobi.
Trzeba pamiętać, że dieta McDougalla nie na każdego będzie dobrze działać. Każdy z nas jest inny. I na każdego z nas dieta działa inaczej.

Zalety zdrowotne dieta McDougalla

  • dieta McDougalla może być stosowana w profilatyce miażdżycy
  • profilaktyka artretyzmu
  • dieta McDougalla normuje poziom glukozy we krwi.

Dieta McDougalla czego nie można jeść ?

Nie można pić mleka oraz przetworów mlecznych. Nie można jeść ryb. Jajek. Mięso w żadnej postaci. Nie można jeść produktów mocno przetworzonych. Czyli wszelkich produktów konserwowych i jedzenia tzw „chemii” czyli zawierających dużo konserwantów.
Teoretycznie dieta McDougalla zakazuje spożywanie cukrów prostych. Jednak w praktyce można je jeść, ale tylko z warzyw i owoców. I to w ograniczonej formie.

Dieta Mcdougalla wady

Największą wady takiego odzywiania jest brak tłuszczu w diecie. Oczywiście z tłuszczu zwierzęcego można zrezygnować. Jednak w diecie nie można jeść zarówno tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Jak i tłuszcze pochodzenia roślinnego. Poza tym dieta McDougalla nie pozwala jeść ryb. Przecież zawsze nas uczono. W domu, szkole w rodzinie. Że ryby są zdrowe. I owszem są zdrowe. I warto je jeść. Jednak dieta McDougalla zakazuje jeść ryby. Brak tłuszczy i ryb w diecie. Może prowadzić do pewnych niedoborów w organizmie.Bo rybki dostarczają naszemou organizmowi cennych kwasów tłuszczowych omega-3. A omega-3 dobrze wpływa na nasz układ nerwowy. Jesteśmy bardziej spokojni i lepiej funkcjonujemy. Lepiej myślimy i jesteśmy mniej nerwowi.

Dieta McDougalla może prowadzić do niedoborów NNKT. Czyli Nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Przyjmuje się, że w diecie wegańskiej powinno być średnio około 20 % tłuszczów. Oczywiście jest to umowna zawartość tłuszczy. Jedno dostarczają więcej tłuszczów. Inni dostarczają mniej tłuszczów w diecie.
Ktoś powie a po co mi tłuszcz w diecie ? Teoretycznie można wyeliminować tłuszcz z diety. Jednak tłuszcz poza tym, że jest tłuszczem. Co osobą z nadwagą już się źle kojarzy. To ten tłuszcz bierze udział w syntezie wielu witamin. Co to znaczy synteza witamin. To sytuacja gdzie pewne witaminy nie będą „działąć” w naszym organizmie. To jest podobnie jak z witaminą musująca. Którą rozpuszcza się w szklance wody. Żeby witamina działała trzeba tabletkę wrzucić do szklanki. A później zalać ją wodą. Bez tłuszczu w diecie nie dojdzie do syntezy takich witamin jak A,D,E,K.

Komu ja bym polecił dietę McDougalla ?

Dieta McDougalla powinny stosować osoby które chcą schudnąć. Osoby z cukrzycą ze względu na to, że dieta McDougalla reguluje poziom cukru we krwi. I osoby które byt wysoki poziom cholesterolu. I chcą obniżyć cholesterol właśnie poprzez dietę.

W czasie diety można jeść ryże i kasze.
W czasie trwania diety nie można jeść. Cukru. Serów. Miodu.
Ciekawa historia życia autora diety. Czyli biografia doktora McDougalla. Który w wieku 18 lat doznał udaru mózgu. Wtedy też bardziej zainteresował się odżywianiem. I wpływem żywności na organizm człowieka. I zdrowie człowieka. Doktor McDougall swój udar mózgu przypisał właśnie. Diecie bogatej w produkty odzwierzęce. Dieta McDougall jest wzorowana na odżywianiu ludzi z Dalekiego Wschodu.

Doktor McDougall w swojej praktyce lekarskiej zauważył. Że wielu pacjentów którzy odżywiają się jak ludzie na Dalekim Wschodzie. Są zdrowsi. I mają lepsze samopoczucie. A ich głównym składnikiem diety są warzywa i ryż.
Poza tym dieta McDougalla nie jest dziełem przypadku. Jako młody lekarz McDougall pracował na plantacji cukru. To właśnie tam zobaczył. Jaki wpływ ma skrobia na organizm człowieka.

Dieta McDougalla czyli jedz ziemniaki i chudnij

Ziemniaki i odchudzanie. Nie ma mowy. Od ziemniaków się tyje. Tak zapewne większość osób zareaguje. Jeśli zapytamy się czy od jedzenia ziemniaków można schudnąć.
Tak i jest to prawda. Ale trzeba dodać, że od ziemniaków się tyje tylko w jednym przypadku. W momencie kiedy połączymy ziemniaki plus mięso plus sos. Tradycyjny Polski obiad to ziemniaki plus schabowy plus kapusta/surówka albo co gorsze tłusty sos. O i taki obiad. Taki posiłek tuczy. To jest prawdziwa bomba kaloryczna. No bo zobacz ziemniaki to węglowodany. Mięso to mnóstwo białka i tłuszczu. Sos to tłuszcz. To jak nasz organizm ma sobie poradzić z trawieniem takiego obiadu. Jak masz spalić kalorie po takim obiedzie. Skoro taki obiad to prawdziwa bomba kaloryczna. Poza tym tradycyjny Polski obiad. Dostarcza ogromnej ilości wszystkich trzech składników odżywczych naraz. Czyli tłuszczu, węglowodanów i białka. Oczywiście taki obiad jak jemy rzadko nie szkodzi. I nie przytyjemy od niego. Jednak jedzenie takiego obiadu codziennie prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej.
Muszę powiedzieć, że kiedyś zostałem zapytany przez jedną z czytelniczek bloga. Czy jest jakaś dieta na odchudzanie na bazie ziemniaków.

Przyznam szczerze, że mnie to troche zdziwiło. A pisała do mnie dziewczyna. Że dziewczyna pisała do mnie czy można schudnąć jedząc ziemniaki. Przecież jest tyle świetnych diet. Dlaczego akurat ziemniaki ? Napisała mi, że ma problemy z żołądkiem. I lekarz jej zalecił. Żeby w diecie zawsze były ziemniaki. Więc ułożyłem dla niej dietę. I ta dieta polegała na jedzeniu ziemniaków w małych ilościach. Plus coś lekkiego do tego. Coś lekkiego czyli surówka, mizera, lekki sos itp.W ciągu dnia ta dziewczyna jadła 4 posiłki z dwoma małymi ziemniakami. Ziemniaki były gotowane. Aha bo zapomniałem dodać. W czasie odchudzania można jeść ziemniaki. Ale GOTOWANE ! Nie można jeść ziemniaków gotowanych, smażonych czy pieczonych. Bo wtedy nic się nie schudnie.

Każdy posiłek to były dwa małe ziemniaki gotowane plus lekki dodatek. Czasami ziemniaki były skropione oliwą z oliwek. Z dodatkiem warzyw np. rzodkiewka, ogórek, pomidor. I na takiej co ją ułozyłem ta dziewczyna schudła kilka kilogramów. I była zadowolona z efektów. Akurat ona chciała schudnąć mało kilogramów. Bo tylko 5 kilogramów.i Tyle schudła w 14 dni.

Dieta McDougalla

Dieta McDougalla udowadnia, że jedzenie ziemniaków jest pożyteczne. I przyczynia się do lepszego zdrowia. Poza tym dzięki ziemniakom można schudnąć. Bo zawierają sporo skrobi. Oczywiście w diecie amerykańskiego internisty chodzi o jedzenie ziemniaków w umiarkowanych ilościach. Muszę szczerze przyznać, ze znam wiele osób które jedzą często ziemniaki. Jako główny składnik obiadu. I te osoby są szczupłe. Ziemniaki zawierają wiele witamin. I wartosci odżywczych. Poza tym ziemniaki bogate są w błonnik pokarmowy. Który przyspiesza trawienie. I przyspiesza odchudzanie.

Z ziemniakami jest prosta zasada. Jak się odchudzasz to jesz ziemniaki. Plus coś lekkiego. Na przykład ziemniaki plus surówka. Ziemniaki plus mizeria.
Warto też wspomnieć, że dieta McDougalla zaleca wybierać produkty jak najmniej przetworzone. Czyli w diecie można jeść ryż. Ale najlepiej jest wybrać ryż brązowy. Niż ryż biały. Bo ryż brązowy jest mniej przetworzony. Podobnie jest w przypadku pieczywa. Na diecie McDougalla lepiej jest wybrać pieczywo pełnoziarniste niż pieczywo pszenne.

Poza tym z własnego doświadczenia mogę ci powiedzieć. Że lepiej jest jeść pieczywo pełnoziarniste. Jest lepsze i zdrowsze dla organizmu człowieka. Białe pieczywo nie ma praktycznie żadnych zalet. I dobre jest na szybkie zaspokojenie głodu. Lub jako posiłek w pracy. Kiedy musimy pracować na pełnych obrotach umysłowo i fizycznie. Wtedy białe pieczywo jest wskazane. Pieczywo pełnoziarniste ma niski indeks glikemiczny. Czyli po zjedzeniu pieczywa pełnoziarnistego dłużej jesteśmy syci. Cukier do krwi uwalnia się stopniowo. Nie ma skoków cukru. A białe pieczywo ma wysoki indeks glikemiczny. Jak zjesz kromke pszennego chleba do w organizmie jest błyskawiczny skok cukru. I organizm do tak wysokiego skoku cukru musi zaangażować insuline.

  • Oczywiście dieta McDougalla sama za nas nie schudnie.

Co prawda sama dieta może doprowadzić do spadku wagi. Jednak jeśli chcesz schudnąć więcej. To trzeba wprowadzić aktywność fizyczną. Ale nie każdą aktywność fizyczną. To jest bardzo częsty błąd. Który popełnia wiele osób które się odchudzają. Sport w diecie musi być odpowiednio długo. I taki który prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Czyli aktywność fizyczna powinna trwać co najmniej 40 minut. Krócej nie ma sensu ćwiczyć. Bo nic nie spalisz tkanki tłuszczowej. I aktywność fizyczna musi być treningiem aerobowym. Treningiem interwałowym lub treningiem cardio. Na youtubie jest mnóstwo takich przykładowych treningów. Które można wykonać samemu w domu. I to bez żadnej sprzętu. Wystarczy tylko sportowy ubiór i wolne dwa metry kwadratowe w mieszkaniu.

Dieta McDougalla przeciwwskazania

Diety nie powinny stosować kobiety w ciąży. Oraz kobiety karmiące. Dieta McDougalla jest przyjazna dla osób z cukrzycą i wysokim cholesterolem. Jednak przed stosowaniem diety dobrze jest się skonsultować z lekarzem. Niektórzy polecają dietę McDougalla jako lek na trądzik lub wypryski skórne. I z tym akurat byłbym ostroźny. Oczywiście dieta McDougalla może leczyć trądzik. Ale też trzeba pamiętać, że dieta McDougalla bogata jest w skrobie. A ta z kolei zawiera gluten. Który może powodować trądzik.

No dobrze wiemy już że dieta McDougalla jest zdrowa i dobra dla człowieka. Jednak co konkretnie jeść. Jakie posiłki spożywać na diecie ? Oto przykładowy jadłospis na jeden dzień.

Dieta McDougalla jadłospis na jedeń dzień.

  1. Śniadanie.świeże owoce pokrojone. Placki ziemniaczane z ketchupem.
  2. Obiad. Hamburger na bazie bułki pełnoziarnistej. Do tego warzywa sałata, pomidor i musztarda.
  3. Kolacja. Brązowy ryż. Plus duszone bataty. Do tego brokuły gotowane na parze. I zapiekanka z owsianki i brzoskwiń.

Dlaczego białko które pochodzi z produktów od zwierząt jest uważane za niebezpieczne dla organizmu człowieka ?
Istnieją teorie naukowe które mówią, że białko które pochodzi od zwierząt. Jest szkodliwe dla człowieka.Białko z mięsa zawiera spore ilości metioniny. Jest to aminokwas siarkowy. Który z kolei w organizmie przekształca się w homocysteine. A homocysteina przyczynia się do udarów. Demencji. Zawałów serca. Oraz do depresji.