Dieta wolumetryczna

Dieta wolumetrycznaDieta wolumetryczna nie wiem jak Twoje ale moje pierwsze skojarzenie. To jest jakieś pojęcie z fizyki. Ale nie jest tak źle. Otóż dieta wolumetryczna to inaczej dieta objętościowa. Dieta wolumetryczna szczególnie popularna stała się w 2013 roku. Dieta wolumetryczna nie jest wcale nowa. Powstała już kilkanaście lat temu. Autorką diety jest Barbara Rolls która jest specjalistką do spraw żywienia. Dieta wolumetryczna nazywana jest również dietą objętościową. Ze względu na to, że kładzie duży nacisk na objętość posiłków. Nikt na diecie wolumetrycznej nie powinien czuć się głodny.

Dlaczego dieta wolumetryczna jest skuteczna ?
Dieta wolumetryczna jest skuteczna bo oparta jest na produktach które zawierają sporo wody. Bardzo często zdarza się, że gdy organizm jest słabo nawodniony. To domaga się jedzenia słonego. Z pewnością każdy z nas miał tak w swoim życiu, że mieliśmy apetyt na słone jedzenie. Słabe nawodnienie organizmu powoduje apetyt na sód. Bo sód zatrzymuje wode w organizmie. Natomiast dieta wolumetryczna zawiera warzywa, które zawierają sporo wody. I w ten sposób organizm nie chce sodu. Takie warzywa jak pomidory, arbuzy czy ogórki. Zawierają sporo wody. Dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na produkty słone. Poza tym w diecie można jeść produkty pełnoziarniste (pieczywo). Które mają niski indeks glikemiczny. Dzięki czemu cukier we krwi uwalnia się stopniowo. I nie ma skoków cukrów. Insulina nie musi reagować na zbyt nagły mocny wyrzut cukru do krwi. Co również pomaga w odchudzaniu. I przyspiesza odchudzanie. Gdy jesz pieczywo białe. To skoki cukru są gwałtowne. Bo białe pieczywo ma wysoki indeks glikemiczny. Jedząc białe pieczywo szybciej zaspokajasz głód. Ale też szybciej jesteś głodna. I bardzo często zdarza się, że głód przychodzi szybko. Tak zwane “wilcze napady głodu”.

W skrócie na czym polega dieta wolumetryczna ?

Jesz produkty które zawierają sporo wody. A mają mało kalorii. Idealnym przykładem jest arbuz. Arbuz ma mało kalorii. I zawiera sporo wody.

No dobrze, ale dlaczego dieta wolumetryczna w ogóle powstała ?
Podstawą do powstania diety. Były obserwacje Barbary Rolls. Która widziała, że jej pacjenci stosują diety o niskiej zawartości kalorii. Jednak na tych dietach odczuwają ciągle głód. No i powiem szczerze. Jest to po części prawda. Na przykład dieta 1000 kcal na dzień. To mało kalorii, prawda ? Wszystko zależy jednak od kompozycji posiłków. Jakie posiłki będziemy jedli. I o jakiej kaloryczności.1000 kalorii dostarczają człowiekowi dwie czekolady. Ale czy w ten sposób schudniesz ? Raczej nie. Ale 1000 kcal to również rzodkiewki, sałata, jablka, pieczywo chrupkie. To już jest bardziej rozsądne. I brzmi lepiej w czasie odchudzania. Wiele osób wmawia sobie, że są uzależnione od słodyczy albo czekolady. A tak naprawdę nie jest. Jedząc zdrowe produkty czujesz się lepiej. Lepiej funkcjonujesz. Lepiej Twój mózg pracuje. Jesteś bardziej wydajna w pracy. I masz więcej energii w codziennym życiu. Dieta 1000 kcal jest skuteczna, ale wszystko zależy od kompozycji posiłków.

Kogo dieta wolumetryczna odchudzi ?

Dieta wolumetryczna jest dla każdego kto chce schudnąć a chce mięć pełny brzuszek. Tak w największym skrócie można opisać dla kogo jest przeznaczona dieta wolumetryczna. Istnieje wiele osób które nie lubią dużo jeść. Dobrze się czują jedząc lekkie posiłki. I gdy są „lekkie” na żołądku. Jednak jest też spora grupa osób. Które chce być najedzona w czasie diety. Czuć że jedzenie jest w żołądku. Dla takich właśnie osób jest dieta wolumetryczna. Według mnie najpiękniejszą rzecza w odchudzaniu jest dowolność i róźnorodność. Istnieje tak wiele diet i treningów sportowych. Że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Minusy dieta wolumetryczna

Minusem diety może być, ale nie musi być. Nie dostarczanie organizmowi kwasów tłuszczowych nienasyconych. Chodzi tu głównie orzechy i oleje roślinne.Ale tak jak mówie. Może to być minus, ale nie musi być. Bo przecież nie każdy z nas je każdego dnia orzechy. Lub spożywa olej roślinny. Bez wątpienia orzechy dobrze wpływają na układ nerwowy. I jedząc orzechy nasz mózg lepiej pracuje.
Co ja bym dodał od siebie. To trzeba pamiętać, że dieta wolumetryczna. Nie jest dobra dla każdego. Dieta wolumetryczna jest to dieta o niskiej zawartości kalorii. Więc jak ktoś ciężko pracuje np. fizycznie. To ta dieta może nie być dobra na odchudzanie. Bo ciężko jest pracować fizycznie. I jeść same warzywa i owoce.

Dieta wolumetryczna to bardzo zdrowa dieta odchudzająca.

Dieta wolumetryczna jest bogata w warzywa i owoce. A te z kolei dostarczają organizmowi sporo błonnika. Tak cennego w czasie odchudzania. Błonnik przyspiesza trawienie. A tym samym przyspiesza odchudzanie. Bo czym w istocie jest tkanka tłuszczowa. To NADMIAR. Nadmiar jedzenia które organizm odłożył w formie tkanki tłuszczowej to nadmiar kalorii. To tak samo jak jest ze śniegiem. Malo śniegu jak spadnie to szybko stopnieje. Jak dużo śniegu spadnie to powstaje puch śnieżny. Dlatego że tego śniegu jest zbyt dużo.

  1. Dieta wolumetryczna jest skierowana do osób które uwielbiają owoce i warzywa. Bo to właśnie owoce i warzywa dominują w diecie.
  2. Dieta wolumetryczna jest to dieta o wysokiej zawartości błonnika.
  3. Dieta wolumetryczna to dieta niskoenergetyczna.
  4. Dieta wolumetryczna to tania dieta.

Dieta wolumetryczna jest dobra z tego względu,że chudniesz stopniowo ale stale. Czyli ubytek wagi jest mały około kilograma na tydzień. Ale w ten sposób chudniesz przez dłuższy czas.
W czasie odchudzania nie można jeść chipsów. Masła. Słodyczy. I krakersów.
Dieta wolumetryczna dzieli żywność na trzy kategorie.

  • Te które można jeść.
  • Te które są dozwolone w diecie.
  • Oraz produkty zakazane w diecie.

W grupie produktów dozwolonych. Które można jeść bez ograniczeń. Są warzywa i owoce. Ale te o niskiej zawartości kalorii. Czyli dieta wolumetryczna pozwala jeść paprykę. Sałatę. Jabłka. Pomidory. Cytrusy. Truskawki. Maliny. Poza tym można jeść jogurty i mleko bez tłuszczu. Oraz zupy na bulionie warzywnym. Lekkie zupy warzywne bez śmietany i bez zasmażki.
Dieta wolumetryczna nakazuje ograniczyć spożycie białe pieczywa. O to ja też polecam. Wiele razy pisałem o tym na blogu odchudzanieplus.pl Poza tym trzeba ograniczyć spożycie gęsi. Tłustych serów. Kaczki. I mięsa wieprzowego.
Poza tym w diecie dozwolone są warzywa i owoce. Które mają więcej kalorii. Niż te o najniższej kaloryczności. Do tego można jeść pieczywo pełnoziarniste. Ryby. Drób. I chude mięso.
Natomiast warzywa i owoce. O wyższej kaloryczności. To ziemniaki. Banany. Rośliny strączkowe. I kukurydza.
Dieta wolumetryczna stabilizuje ciśnienie krwi. Dieta wolumetryczna obniża poziom złego cholesterolu.
Dieta wolumetryczna ogranicza spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych. Co jest korzystne dla zdrowia człowieka. Oprócz tego dieta wolumetryczna ogranicza spożycie soli. Co również jest korzystne dla zdrowia człowieka.

Dieta wolumetryczna przykładowy jadłospis na jeden dzień.

Śniadanie. Jedna kromka chleba pełnoziarnistego. Mały jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu. Do tego jedno małe jabłko. I jeden plasterek chudej szynki na kromke chleba.
II śniadanie. Dwie surowe, opłukane i obrane marchewki. Do tego mały jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu. Sałatka z pomidora i ogórka.
Obiad. Do wyboru. Albo zupa warzywa lekka czyli bez zasmażki i bez śmietany. Albo ryba. Albo chude mięso grillowane.
Podwieczorek. Jeden owoc lub warzywo.
Kolacja. Gotowane warzywa.
Dieta wolumetryczna mimo że dziwnie się nazywa to bardzo fajna dieta na odchudzanie.
Najwazniejszym założeniem diety wolumetrycznej jest fakt. Że jesz posiłki takie same jak przed odchudzaniem. Jak przed stosowaniem diety. A nawet te posiłki są WIĘKSZĘ ! Co może pierwotnie dziwić. Objętość posiłków nie zmienia się. Zmienia się tylko skład posiłków.

  • Dieta wolumetryczna bogata jest w cztery produkty. A mianowicie w zupy, warzywa, owoce i jogurty. Te 4 produkty w 80-90 % składają się z wody.

Ciekawostką jest fakt. A pewnie nie każdy o tym wie, że jogurt w 75 % składa się z wody. A to dobre jest. Czyli idziemy do sklepu płacimy 3 złote za duży jogurt.a tu ten jogurt w 75 % składa się z wody a reszta to cukier i dodatki.
Mimo tego, że produkty składają się w większości z wody. To jedząc je czujemy się syci. Na przykład jedząc zupe warzywną. Lub jabłko.

Dieta wolumetryczna to dieta o niskim ryzyku wystąpienia efektu jo-jo.

Oczywiście w czasie odchudzania. Warto jest również włączyć aktywność fizyczną. Wtedy schudniesz więcej. A efekty odchudzania utrzymasz na dłużej. Po zakończeniu odchudzania trzeba pamiętać, aby zachować zdrowe nawyki żywieniowe. Wtedy nie przytyjesz. Oczywiści zdrowe nawyki żywieniowe to nie oznacza cały czas odmawiać sobie. Wszystkiego i wszędzie. Jedz fast foody i słodycze po odchudzaniu ale z głową i z umiarem.
Dieta wolumetryczna mówi, że posiłki należy jeść co kilka godzin. W czasie trwania diety można pi soki warzywne, ale bez dodatku cukru. Dieta wolumetryczna poprawia funkcjonowanie metabolizmu.
Poza tym dieta wolumetryczna polega na zastąpieniu cukrów prostych na cukry złożone. Co przekłada się na poziom cukru we krwi. W ten sposób dieta powoduję większą wrażliwość na insuline.

Dieta wolumetryczna przeciwwskazania.

Dieta wolumetryczna nie jest przeznaczona dla każdego. Z diety nie powinny korzystać kobiety w ciąży. Kobiety karmiące. Dieta wolumetryczna nie jest również przeznaczona dla dzieci i młodzieży. W diecie wolumetrycznej występuje sporo błonnika. Bo to głównie warzywa i owoce są głównym składnikiem diety. Dlatego takiej diety nie powinny stosować osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Diety nie powinny stosować osoby cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Diety nie powinny również stosować osoby cierpiące na anemie. Ze względu na sporą zawartość cukru w warzywach i owocach. Diety nie powinny stosować osoby cierpiące na cukrzyce. A przynajmniej przed stosowaniem diety. Powinny się te osoby skonsultować z lekarzem.
Trzeba też pamiętać, że duża ilość błonnika w diecie może powodować gorsze wchłanianie żelaza i wapnia.
Dieta wolumetryczna jest to dieta o niskiej zawartości tłuszczu. A to z kolei powoduje gorsze wchłanianie niektórych witamin. Ponieważ do syntezy pewnych witamin w organizmie człowieka. Potrzebne są tłuszcze. Te witaminy to witamina A,D,E,K.