Dieta fodmap

Dieta fodmapDieta fodmap jest to dieta przeznaczona dla osób z nadwrażliwością jelita. Na samym wstępie należy wyjaśnić, że dieta fodmap jest to pewien synonim. Tak się przyjęło nazywać w potocznym języku taki sposób odżywiania. Jednak sama nazwa FODMAP to jest skrót z języka angielskiego.
I oznacza Fermentable Oligosacharides, Disacharides, Monosacharides And Polyols. Jest to skrót od nazw cukrów i aloholi wodorotlenowych, które wystepują w naszym układzie pokarmowym. Dieta fodmap jest to dieta stworzona przez naukowców i lekarzy z Monash University. Typowe objawy zespołu jelita wrażliwego.To wzdęcia. Bóle brzucha. Biegunka.

Problem w tym, że składniki te są ciężo trawione przez układ trawienny. I powodują różne dolegliwości. Które określa się zespołem jelita drażliwego. Dieta fodmap ma na celu ograniczenie spożywania produktów spożywczych właśnie z grupy FODMAP czyli Fermentable Oligosacharides, Disacharides, Monosacharides And Polyols.
Natomiast zespół jelita draźliwego nazywany jest w skrócie IBS. Jest to skrót od angielskiej nazwy

Po co jest dieta fodmap ?

Dieta fodmap ma na celu poprawę jakości życia osób cierpiących na zespół jelita draźliwego. Tak by zmniejszyć objawy IBS. Lub te objawy całkowicie wyeliminować. Natomiast co jest bardzo ważne i warte podkreślenia DIETA FODMAP nie wyleczy Cię z zespołu nadwrażliwości jelita. Więc nie wierzcie w to, że zespół nadwrażliwości jelta można wyleczyć. Z tym można żyć. Tylko trzeba stosować odpowiednią diete by złagodzić objawy IBS. Zespół jelitwa wrażliwego może prowadzić do niedoborów żywieniowych.

Na czym polega dieta fodmap ?

Dieta fodmap z reguły trwa od 6 do 8 tygodni. Po tym czasie pozostałe produkty o wysokiej zawartości FODMAP. Są wprowadzane. I sprawdza się jak organizm reaguje na te produkty. Produkty o wysokiej zawartości fodmap są wprowadzane stopniowo, pojedyńczo.W ten sposób sprawdza się na które produkty organizm człowieka reaguje najgorzej. Najczęściej produkty o wysokiej zawartości fodmap są wprowadzane co kilka dni. Jak wiadomo każdy organizm jest inny. Inaczej się zachowuje. I inaczej reaguje na różne produkty.

Podobna do diety fodmap jest dieta scd zobacz wpis Dieta scd

Mało się mówi o tym, że osoby z zespołem jelita draźliwego mogą mieć problem z odchudzaniem. Ponieważ IBS to choroba która ZABURZA PRAWIDŁOWE TRAWIENIE.
Dużą zaletą diety fodmap jest fakt, że jedne produkty można zastąpić innymi. Czyli dieta fodmap nie jest dietą która całkowicie zakazuje jeść dane produkty. Wystarczy że zamienisz w swojej codziennej diecie jedne produkty na inne produkty. Jest to bardzo duże udogodnienie. Bo na przykład dieta wysoko białkowa. Jest to dieta bogata w białka, a inne składniki odzywcze. Takie jak tłuszcze i węglowodany są spożywane w mniejszych ilościach.

5 składników zakazanych w diecie fodmap

Najprościej mówiąc dieta fodmap nie powinna zawierać 5 grup składników. A są to:

  1. laktoza
  2. fruktany
  3. poliole
  4. Galaktooligosacharydy w skrócie określane GOS. Soczewica, fasola. Ciecierzyca.
  5. fruktoza bardziej chodzi o produkty ze zbyt duża ilością fruktozy takie jak. Jabłka. Gruszki. Miód.
    Syrop kukurydziany. Produkty zawierające syrop kukurydziany. Arbuz. Mango.

Z alkoholi na diecie fodmap nie można pić wina i piwa.W czasie trwania diety fodmap nie można jeść pszenicy, żyta i jęczmienia.

  • Dieta fodmap jest podobna do diety bezglutenowej.

Dieta fodmap jadłospis na jeden dzień.
śniadanie.Herbata. Łatki owsiane plus mleko ryżowe. Kawałki pokrojonego kiwi i banana.
Obiad. Do obiadu można pić wodę mineralną niegazowanę. Łosoś z grilla. Warzywa grilowane. Brązowy ryż. Zarówno warzywa jak i łososia można grillowac w tym samym naczyniu.
Podwieczorek. Na podwieczorek można zjeść sałatkę owocową z ananasa. Manadarynek. I winogron.
Kolacja. Na kolacje można zjeść pieczywo bezglutenowe. Z dodatkiem sałaty i pomodora. Do tego można wypić sok świeżo wyciskany.

Dieta fodmap pomaga 75 % ludzi. Po diecie fodmap zdecydowana większość osób cierpiących na zespół jelita drażliwego odczuwa poprawę.

Ciekawostką jest fakt, że wiele produktów przeznaczonych dla diabetyków. Zawiera skladniki zakazane w diecie fodmap. Tak jest zwłaszcza w przypadku dwóch składników syropu fruktozowo glukozowego. Oraz słodziku. Bardzo często slodzik dodawany jest do jogurtów.gum. Czy soków. Producenic jogurtów chwalą się że dany jogurt jest light. Lub ma małą zawartość cukru. Jednak w istocie rzeczy dodawany jest do niego słodzik.

  • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku syropu glukozowo fruktozowego. Który jest dodawany do wielu produktów. Między innymi takich jak. Soki. Słodycze, jogurt, musztarda. Różne sosy.

Osoby które chcą stosować dietę foodmap. Muszą pamiętać aby dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych. Mimo tego, że kupujesz produkt który jest dozwolony w diecie fodmap. To może się okazać. Żę produkt ten zawiera składniki zakazane w diecie fodmap. Co mam dokładnie na myśli ? Bardzo często dochodzi do sytuacji. Gdzie czosnek i cebule jest jednym ze skladników dodawanych do produktó spożywczych. Dlatego należy uważnie czytać etykiety produktów by wybierać takie produkty. Które nie zawierają tych składników. Nawet jeśli są one tylko dodatkiem. Lub stanowią śladowe ilości w składzie danego produktu.
Ważna informacja dla osób które się odchudzają. Dieta fodmap nie może zawierać KSYLITOL.a jak wiadomo ksylitol jest to popularny środek słodzący. Często stosowany jako zamiennik dla cukru.

Co mają zrobić osoby cierpiące na zespół nadrważliwości jelita które chcą się odchudzać
Jako że głównie prowadz bloga o odchudzaniu. To interesuje mnie kwestia odchudzania w przypadku osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Dlatego postarałem się wyselekcjonować spośród wszsytkich produktów dozwolonych produkty spożywcze dobre na odchudzanie.
Które produkty w przypadku diety fodmap są dobre na odchudzanie

Oto lista produktów na odchudzanie w przypadku diety fodmap.

marchew, omidory, ogórki, kiełki, ogórki, seler, kukurydza, bakłażan, sałata, dynia, kabaczek, szczypior, kiwi, mandarynkiananas, pomarańze, jagody, truskawki, cytryny, grejfruty, ryby, drób, jajka, pieczywo bezglutenowe, chleb orkiszowy, płatki ryżowe, platki owsiane, komosa ryżowa, orzechy włoskie, pestki dyni, nasiona słonecznika, aspartam, stewia,
Oczywiście lista produktów dozwolonych w diecie fodmap jest zdecydowanie większa. Jednak ja ze względu na charakter bloga. Podałem liste tych poduktów które są dozwolone w diecie fodmap. A które są dobre na odchudzanie. Co mam na myśli mówiąc dobre na odchudzanie. To znaczy takie od który będziesz chudnąć jeśli będziesz je jeść. Są to produkty które w odpowiednich ilościach pomagają schudnąć.

Dieta fodmap nie pozwala jeść takich warzyw jak. Czosnek.groch. Cebula. Szparagi. Soczewica. Fasola. Kapusta. Buraki. Bób.kalafior. Soja. Soczewica.
Z owoców nie można jeść takich produktów jak. Morele. Jabłka. Brzoskwinie. Liczi. Śliwki. Nektarynki. Gruszki.
Ze słodyczy należy zrezygnować z takich jak. Krakersy. Ciastka. Torty. Herbatniki.

Dieta fodmap dzieli produkty spożywcze na dwie grupy. Te o wysokiej zawartości fodmpa. I produkty spożywcze o niskiej zawartości fodmap.
Dieta fodmap ma bardziej za zadanie rozpoznanie przyczyny nadwrażliwości jelita. Określenie które produkty powodują wrażliwość jelita. Po których produktach spożywczych czujesz się gorzej.

Dieta fodmap nie powinna zawierać produktów mlecznych. Takich jak jogurty. Mleko krowie. Sery twarogowe. Lody. Śmietane.
W diecie fodmap należy zrezygnować z takich substancji słodzących jak. Malitl. Ksylitol. Czy mannitol. To ważna wiadomość. Bo ksylitol jest używany przez wiele osób na odchudzanie. Jako zamiennik zwykłego białego cukru.

Jeśli interesuje Cię temat odżywiania w zespole nadwrażliwości jelita. Zobacz też diete scd. Obie diety a wiec dieta fodmap i dieta scd są do siebie bardzo podobne. Dieta scd również pomaga w dolegliwościach związanych z jelitami.

Co można jeść dieta fodmap

Z kiszonek można jeść kapustę kiszoną. Oprócz tego można jeść migdały. Prawie wszystkie orzechy. Można jeść. A bardziej precyzyjnie dodawać do posiłków. Lub przygotowywać posiłki na tak zwanych olejach czystych. Jest to między innymi olej kokosowy. Oliwa z oliwek. Z warzyw można jeść ziemniaki. Rzodkiewkę. Ogórki. Bakłażany. Paprykę. Sałatę. Cukinie. Jarmuż. Szczypiorek. Można też jeść marchewkę. Można też jeść kiełki. Ze zbóż można jeść ryż. Kukurydze. Proso. Owies. Teoretycznie można jeść te zboźa. Jednak w praktyce odchodzi się od tego. Raczej unika się zbóź w diecie fodmap.
Ze substancji słodzących w diecie fodmap. Można stosować stewię. Ale najlepiej w małych ilościach. Oprócz tego można stosować aspartam. To dobra informacja dla każdego kto chce się odchudzać. Aspartam to inaczej popularny słodzik. Choć jak wiadomo różnie się mówi o słodziku. Jedni uważają że jest to chemia. I człowiek tylko się truje. Inni z kolei wychwalają słodzik. Jako zamiennik dla tradycyjnego cukru. Bez wątpienia słodzik ma bardzo mało kalorii.

Z pieczywa w diecie fodmap można jeść. Chleb orkiszowy na zakwasie. Pieczywo z mąki owsianej. Pieczywo bezglutenowe. Płatki ryżowe. Które gorąco polecam jako zamiennik tradycyjnego chleba. Płatki ryżowe mają bardzo mało kalorii. I w dodatku są tanie. Bo kosztują do kilku złotych.

Owoce które można jeść – dieta fodmap.

Na diecie można jeść różne owoce. Można jeść winogrona. Ananasy które są dobre na odchudzanie. Można jeść cytryny. Na odchudzanie dobra jest woda z dodatkiem cytryny. Oprócz tego w diecie fodmap można jeść takie cytrusy jak. Grejfruty. Mandarynki. Które dostarczają sporo witaminy C do organizmu. Można też jeść owoce sezonowe. Takie jak pyszne truskawki. Na bogu znajdziesz też wpis: Dieta truskawkowa Oraz banany. Które zawierają sporo potasu. Oprócz tego można jeść kiwi i jagody.Wszystkie te owoce mają niską zawartość FODMAP czyli związków które wpływają na wrażliwość jelita.
Nabiał który można jeść – dieta fodmap.
W diecie która ma na celu złagodzenie objawów wrażliwości jelita. Można jeść wiel odmian sera. Trzeba tylko pamiętać, że sery zawiearają sporo tłuszczu. Ale zamiast serów można pić mleko. Jednak każdy dorosły człowiek który chce pić mleko. Musi pamiętać, że im człowiek jest starszy. Tym mleko jest gorzej przyswajane. Poza tym wiele osób ma uczulenie na mleko. A dokładniej na składnik mleka. Jakim jest laktoza. To właśnie laktoza uczula. I z wiekiem człowieka jest gorzej przyswajalna.

Te sery które można jeść to ser brie. Ser cheddar. Ser mozzarella. A także parmezan. Który starty bardzo często jest dodawany do wielu potraw. Na przykład sałatek. Z mleka dieta fodmap pozwala na picie mleka. Migdałowego. I mleka ryżowego. Można też jeść margaryne. I masło orzechowe. Te dwa ostatnie produkty to prawdziwe bomby kaloryczne. Więc każdy kto się odchudza niech ich nie je.