Dieta scd

Dieta scd

Na diecie można jeść banany, ale przejrzałe.

Dieta scd jest to skrót od Specific carbohydrates diet. Nazywana jest tez dietą pewnych węglowodanów. Dieta scd to dieta przeznaczona dla osób cierpiących na schorzenia układu pokarmowego. A także dla osób które cierpią na celakie. Dieta scd pomaga w leczeniu autyzmu.

Historia dieta scd.

Autorem diety jest amerykański lekarz Sidney Haas. To on po raz pierwszy sformułował diete w 1924 roku. Doktor Sidney używał diety do leczenia pacjentów. A zaczeło się od tego. Że doktor Sidney zauważył, że dzieci które cierpią na celakie. Dobrze tolerują banany w diecie. Posiłki zawierające banany były dobrze przyswajane przez osoby z celakią. Doktor Sidney stosował dietę w latach 50 tych XX wieku. I w ten sposób wyleczył setki ludzi. Jednak dieta scd na nowo rozkwitła dzięki jednej z matek pacjentek. Który mocno rozsławiła dietę na cały świat. Każda osoba która miała lub ma problemy z jelitami. Dobrze wie jak ciężko leczy się problemy zdrowotne związane z jelitami. Oczywiście najważniejsze to być pod stałą opieką lekarzy. I tego nikt nie neguje. Jednak dużo możemy sami zrobić. Po przez odpowiednie odżywianie. Dieta scd to także wspaniała historia. Jak wielka jest miłość matki do swojego dziecka. Ile jest w stanie matka poświęcić by uratować swoją córkę. Ale o tym poniżej we wpisie.

Dieta scd jest nie tylko dietą leczniczą. Ale też dietą odchudzająca.

Później dieta scd była promowana. Przez Elaine Gottschall której córka chorowała na celakie. I tutaj jest bardzo ciekawa historia. Córka Elaine Gottschall która miała zaledwie 4 lata. Miala zapalenie jelita grubego. I wszelkie objawy z nim związane. Między innymi krwawe biegunki. Lekarze nie potrafili pomóc dziecku. Mało tego dziecku groziła nawet stomia. Czyli sytuacja w której układ trawienny kończy sie w specjalnym woreczku. Gdzie trafiają odchody.

Dieta scd trwa od 4 tygodni do jednego roku.

Wtedy zdesperowana i zrozpaczona matka dziecka zwróciła się z pomocą do sędziwego już Doktora Sidneya. Doktor był już wtedy na emeryturze i miał 92 lata. Po konsultacji z doktorem matka dziewczynki zaczeła stosować diete SCD. Na efekty nie musiała długo czekać. Bo już pierwsze efekty były zauważalne po 10 DNIACH !!! Dziecko całkowicie wyzdrowiało po 24 miesiącach. Oczywiście w międzyczasie dziewczynka cały czas była na diecie scd.

Choroba dziecka miłość matki a dieta scd.

Niesamowite jest, że Elaine Gottschall po całej tej sytuacji. Wybrała się na studia medyczne i je ukończyła. A miała wtedy 47 lat. Wybrała się na studia po to by prowadzić badania związane z dietą scd. Wiele lat poświęciła diecie scd. I wpływie węglowodanów na jelita. Jeżeli ktoś jest bardziej zainteresowanym tym tematem. To polecam przeczytac książkę Elaine Gottschall pod tytułem Breaking the Vicious Cycle. Co w wolnym tłumaczeniu oznacza przerwanie błędnego koła. Niestety ale książka jest tylko w języku angielskim. Nie doczekała się jeszcze tłumaczenia polskiego.Elaine Gottschall zmarła w 2005 roku.

Dieta scd to zero węglowodanów złożonych. Czyli zero sacharozy. Zero laktozy. I zero skrobi w diecie.Dieta scd pozwala jeść banany. Ale muszą to być banany przejrzałe. Nie mogą to być banany zielone. Które często można spotkać w sklepach.

Na co pomaga dieta scd ?

 1. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 2. celakia
 3. ciągłe biegunki
 4. autyzm
 5. choroba Leśniowskiego-Crohna

Dieta scd produkty które można jeść

W trakcie trwania diety można jeść orzechy. Z nabiału można jeść nabiał który nie zawiera laktozy. Można jeść ryby i mięso. Ale nie każde mięso na przykład nie można jeść wędlin. I mięsa przetworzonego czyli parówek, kiełbas. Można jeść owoce. I używać miodu. Można jeść praktycznie wszystkie warzywa. Uważać trzeba tylko na warzywa o wysokiej zawartości skrobi. Czyli ziemniaków i batatów nie można jeść. Z roślin strączkowych można jeść praktycznie wszystkie odmiany fasoli.

Dieta scd czego nie można jeść ?

 • Nabiału który zawiera laktoze.
 • kakao.
 • produkty zawierające gluten.
 • żywność przetworzona.
 • warzywa skrobiowe takie jak. Pasternak. Ziemniaki. Bataty. Groch czy groszek.
  Słodycze.
 • żywność w puszkach. W tym także owoce i warzywa.
 • Zboża takie jak. Komosa ryżowa. Pszenica. Kukrydza. Owies. Gryka. Proso.Jęczmień. Praktycznie wszystkie zboża.
 • Większość mięs. Zwłaszcza te przetworzone jak. Parówki. Kiełbasy. A także pasztety
Dieta scd napoje dozwolone i zabronione

W diecie scd nie można pić kupnych soków. Nawet te najświeższe nie można pić . Czyli te soki z lodówki. O krótkim terminie ważności też nie można pić. Nie można pić kawy rozpuszczalnej. Która szczególnie w Polsce jest bardzo popularna. Sam lubie kawe rozpuszczalną.Nie można pić słodkich alkoholi. Czyli odpadają wszelkie vermuthy, wina, szampany.Z alkoholi możma pić alkohol który nie jest słodki. Można pić wode mineralną niegazowaną. Lekkie herbaty. I można pić kawe, ale zwykłą nie rozpuszczalną. Elaine Gottschall zabrania pić kakao. Jednak wiele osób wprowadza do diety kakao.

Podobna do diety scd jest dieta fodmap. Zobacz wpis: Dieta fodmap

Dieta scd ma na celu wprowadzenie równowagi środowiskowej w jelitach. Jeśli występują problemy z jelitami. To oznacza, że równowaga bakterii w jelitach jest zaburzona. Może to być spowodowane chorobą. A bardzo często dzieje się tak, że jest to spowodowane złym odzywianiem. To znaczy odżywianie może być dobre .Jednak u danej osoby takie odżywianie powoduje problemy z jelitami.

Dieta scd nie musi trwać całe życie. Celem diety jest wprowadzenie równowagi w jelitach. Jednak z czasem można wprowadzać kolejne produkty. Tylko ostroźnie. I sprawdzić na sobie które produkty osłabiają jelita.

Dieta scd a praca jelit.

Kiedy spożywamy jedzenie trafia ono do układu trawiennego. I tam jest rozkładane. Akurat dieta scd skupia się na węglowodanach. Węglowodany te są podzielone ze względu na strukture cząsteczkową. Mamy węglowodany proste i węglowodany złożone. I teraz węglowodany proste są szybciej rozkładane w jelicie. Węglowodany pojedyncze są szybciej wchłaniane przez jelita. Natomiast problem stanowią węglowodany złożone. Które gorzej są trawione przez jelita.w przypadku osób które mają problem z jelitami. Rozkład węglowodanów jest zaburzony.

Węglowodany złożone nie są prawidłowo rozkładane. Przez co „gniją” i powstają bakterie. Które później prowadzą do np. owrzodzenia jelita.
Dieta scd nawiązuje do historii. Do tego co już jedliśmy w przeszłości. Zanim przemysł spożywczy poszedł do przodu. I jest co raz więcej chemii w żywności. I żywności przetworzonej.Główne składniki diety takie jak. Orzechy. Jaja. Warzywa,ryby. I owoce o niskiej zawartości cukru. Były spożywane przez naszych przodków. Taki sposób odżywiania powodował, że ludzie nie chorowali tak często. Żywność była bardziej czysta. Wolna od zanieczyszczeń. I mniej przetworzona.

Jest to bardzo ciekawy punkt widzenia. Bo współcześnie każdy się chwali. Co może kupić w sklepie. Jak szybko przygotuje posiłek. Zresztą na samych opakowaniach produktów spożywczych. Jest informacja że tylko 3 minuty i jest gotowe. Jest to żywność szybka. Ale nie jest do końca zdrowa dla człowieka. Jedzenie jest dopuszczone do sprzedaży. Ale czy przynosi ono korzyści dla naszego zdrowia. Jak zjesz hamburgera to zaspokoisz głód. Dostarczysz kalorii. Ale czy taki posiłek jak hamburger wniesie coś do Twojego organizmu. Czy dostarczy Ci niezbędnych wartości odżywczych. Oczywiście nawet nie zdrowa żywność w małych ilościach nie szkodzi. W przypadku osób zdrowych można sobie pozwolić na fast fooda od czasu do czasu. W diecie scd tak nie jest. Należy jeść te produkty które są dozwolone w diecie scd. Swoją drogą jest to nie bywałe, że zwykła dieta może zmienić stan zdrowia. I to w dodatku dieta która bazuje na tak podstawowych produktach jak dieta scd. W diecie scd nie ma jakiś wyszukanych potraw. Ani ciężko dostępnych składników.

Bardzo wiele osób podkreśla, że bardzo przyjemnym skutkiem ubocznym diety. Jest spadek wagi. Taki sposób odżywiania prowadzi do spadku wagi. Mało tego dieta scd świetnie oczyszcza organizm.
Dieta scd była stosowana przez ponad 50 lat w klinice w której pracowała Elaine Gottschall i doktor Haas.

75 % osób które stosowały diete odczuły poprawę stanu zdrowia.

Pozostaje pytanie jaka jest różnica między dieta scd a dietą paleo skoro obie diety są bardzo podobne do siebie to czym się różnią ?
Różnice są 3. po pierwsze w diecie paleo można jeść rośliny strączkowe ale w umiarkowanych ilościach.Po drugie w diecie paleo można jeść warzywa o wysokiej zawartości skrobi w umiarkowanych ilościach. I po trzecie w diecie paleo nie można jeść żadnego nabiału.

Dieta scd początek
zanim rozpoczniesz stosować diete scd. Trzeba przejść etap wstępny. Bardzo wiele osób zupełnie o tym zapomina. Wskakują do diety scd jak gdyby nic. Z dieta scd jest jak z budowa domu. Najpierw trzeba wykopac fundamenty by móc stawiać domu. Tak samo jest z dieta scd. Najpierw trzeba przejść etap wstępny. A później dopiero stosować diete scd. Zanim rozpoczniesz diete scd. Musisz przygotować jelita do diety scd. Czyli trzeba jelita odpowiednio oczyścić. Oczywiście mówiąc oczyścić mam na myśli oczyścić ze zbędnych resztek pokarmowych i toksyn. I tu taka mała ciekawostka. Wiesz, że mięso które zjesz potrafi być rozkładane w jelitach przez 72 godziny. Nie bywałe, prawda ? Ale tak jest. Zwłaszcza to mięso najcięższego kalibru. Jak golonka, tłuste kiełbasy. Z reguły ten etap wstępny dla diety scd trwa do 5 dni.

Pytanie pozostaje co można jeść w tym czasie ?

Oto lista produktów które można jeść w tym czasie czyli wstęp dieta scd.
Pic można wode mineralną niegazowaną. Którą można słodzić miodem. Ale w małych ilościach. Do tego można jeść rybę. Ryba na parze. Rosół. Marchewkę gotowaną. Ale gotowaną minimum 4 h to BARDZO ważne. Bo dopiero po tym czasie marchewka jest lekko strawna dla jelit. Można jeść jajka w każdej formie. Ale najlepiej gotowane. Można pić lekką herbatę zieloną. I można pić naturalną kawę. Trzeba pamiętać, że te skladniki czy posiłki na etapie wstępnym są trochę monotonne. Jednak walczysz o swoje zdrowie, a nie o tytuł mistrza smaku.
Wiele osób w tym etapie wstępnym dla diety scd. Poleca picie / jedzenie rosołu.

 • Składniki i przygotowanie rosołu. Etap wstępny do 5 dni dieta scd
 • Składniki. Skrzydełka i piersi z kurczaka. Marchewka. Seler. Natka pietruszki. 2 cebule.

Przygotowanie. Mięso włóż do dużego garnka. Do połowy garnka. Do tego dodaj warzywa obrane i pokrojone czyli marchew, seler i pietuszkę, cebule. Zalej wodą. Wstaw na gaz.Całość możesz delikatnie posolić dla smaku. I taki rosołek trzeba trochę pogotowac, bo aż 4 godziny. A to ze względu na marchewkę. Która musi się dobrze ugotować tzn zmięknąć odpowiednio, żeby jelita mogły ją spokojnie strawić. I taki rosołek możesz pić na obiad. I nie tylko.

Dieta scd zwłaszcza na początku może powodować nienasycenie. Zwłaszcza jeśli wcześniej ktoś lubił ziemniaki, ryż czy makaron. Czyli posiłki większej objętości. Dieta scd to mniejsze posiłki. Więc żołądek może powiedzieć halo jeszcze mam miejsce na jedzenie, jestem głodny. Ale i to nie stanowi problemu, bo dieta scd nie narzuca konkretnych porcji. Możesz zjeść więcej. Dobre jest też to że dieta scd nie wymaga liczenia kalorii. Wiem że sporo osób stosuje dietę scd na odchudzanie.

Kolejna sprawa w przypadku osób chorych. Wiele osób gdy dowiaduje się, że ma problemy zdrowotne z jelitami. Momentalnie porzuca dotychczasowy sposób odzywiania i przechodzi na diete scd. I słusznie. Jednak jeśli zanim przeszłaś na diete scd. Jadłaś sporo posiłków bogatych w węglowodany czyli cukier biały do kawki. Ciasteczko. Białe pieczywo. To w momencie kiedy przejdziesz na diete scd masz spadek nastroju. Trochę gorsze samopoczucie. Węglowodany które wcześniej dostarczałaś pobudzały Twój mózg do pracy. I wprawiały Cie w stan euforii. Jak przejdziesz na diete scd to masz spadek nastroju. Ale nie obawiaj się jest to stan przejściowy. Po prostu organizm musi się do tego przystosować. Jakakolwiek dieta jest ZABURZENIEM Twojego dotychczasowego stylu życiu. I musi budzić pewne objawy. Ale spokojnie to minie.

Kolejną ważna kwestią zanim rozpoczniesz diete scd. Jest kwestia domowników. Jeżeli mieszkasz z domownikami np. męzem, żoną, dziećmi małymi. Dobrze jest aby wszyscy w domu przeszli na diete scd. Oczywiście byłoby to wspaniałe gdyby każdy tak chciał. Ale nie zawsze tak jest. Więc warto jest porozmawiać z domownikami, aby wszyscy stosowali diete scd. Zwłaszcza dla kobiet które są chore na scd i są matkami. Jest to problem bo co będą jeść pozostali domownicy. Wiadomo że każdy ma swoje ulubione potrawy. I to nie zawsze zdrowe. Moja rada jest taka na co dzień stosujesz diete scd. I posiłki według diety scd dla wszystkich domowników. A oprócz tego inni domownicy mogą jeść co chcą. Wtedy nie będziesz sama na diecie.