Dieta doktor Dąbrowskiej

Dieta doktor DąbrowskiejDieta doktor Dabrowskiej to specjalna kuracja oczyszczająca i odchudzająca. Jest to dieta warzywno owocowa. Jest to kuracja która dotyczy trzech sfer życia człowieka. Po pierwsze oczyszcza organizm. Po drugie odchudza. I po trzecie dieta doktor Dąbrowskiej ma właściwości lecznicze.

Od razu wspomnę, że bardzo polecam dokładną lekture tego wpisu. Każdemu kto ma problemy zdrowotne. I nie może sobie już nimi dać rady. Dieta doktor Dąbrowskiej pomogła już tysiącom ludzi. Jeśli cierpisz na chorobę. I nie możesz znaleźć już ratunku. Być może dieta doktor Dąbrowskiej będzie ratunkiem dla Ciebie.

Zacznijmy jednak od początku kim jest doktor Dąbrowska ?

Jest doktorem nauka medycznych. Przez wiele lat była pracownikiem Akademii Medycznej w Gdańsku. Jest autorką ponad 50 prac naukowych. I ponad 100 doniesień naukowych. Prywatnie jest żoną podróżnika. Ma dwójkę synów.

Swoją dietę opracowała podczas pisania pracy doktorskiej. W czasie której szczególną uwagę zwróciła na wpływ żywności na zdrowie człowieka.
Dieta doktor Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów.
Pierwszy etap diety polega na głodówce. Jednak nie jest to zywkła głodówka. Jest to głodówka która ma charakter leczniczy. Sama doktor Dąbrowska uważa, że pojęcie głodówka jest nie adekwatn. Bardziej pasuje słowo post.

I ten etap może trwać od kilku do kilkudziesięciu dni. W zależności od stanu pacjenta.
Drugi etap diety to pokarmy naturalne. Głównie ekologiczne, mało przetworzone.

Dieta doktor Dabrowskiej to dieta warzywno owocowa.

Dieta doktor Dąbrowskiej pokazuje, że w swoim odzywianiu powinniśmy wrócić do korzeni. Kiedyś żywność była bardziej ekologiczna. Mniej zmodyfikowana. Natomiast współczesna żywność jest zbyt przetworzona. Co prowadzi do tego, że częściej zapadamy na choroby nowotworowe. I częściej umieramy na choroby związane z układem krążenia.
Jak sama autorka diety przyznaje. Jeszcze 100 lat temu glówną przyczyną śmierci były choroby infekcyjne. Takie jak grypa czy gruźlica. Przez ten czas skład żywności uległ zmianie. I żywność jest bardziej przetworzona.

Mimo tego, że skład żywności uległ zmianie. Ale potrzeby człowieka jeśli chodzi o żywność wciąż są takie same jak kiedyś.
Plusy dieta doktor Dąbrowskiej

  • oczyszcza
  • odchudza
  • alkalizuje
  • odtruwa
  • dostarcza mikroelementów i witamin

Głównym założenieme diety doktor Dąbrowskiej jest fakt, że organizm sam potrafi się uleczyć. Oczywiście w granicach rozsądku. Bo wiadomo że w cięższych przypadkach należy się zgłosić do lekarza. I postępować według zaleceń lekarskich.

Po to by organizm sam się uleczył musi być dokładnie oczyszczony.
Trzeba podkreślić że mówimy tutaj o głodówce leczniczej. A nie o głodówce bez sensownej.
Sama idea głodówek leczniczych nie jest nowa. Inspiracją dla diety doktor Dąbrowskiej były publikacje docent doktor Kingi Wisniewskiej – Roszkowskiej.
Dieta doktor Dabrowskiej w praktyce stosowana jest w wielu ośrodkach wypoczynkowych. W całej Polsce istnieje kilka ośrodków wypoczynkowych. Które realizują założenia diety doktor Dabrowskiej. W czasie takiego turnusu cały czas obowiązuje jadłospis ułożony na podstawie diety doktor Dąbrowskiej. Korzystając z takiego turusu. Nie trzeba się martwić o odpowiednie produkty. I ułożenie odpowiednich posiłków.

Muszę przyznać, że ja się zgadzam z takim założeniem. Wiele razy na blogu podkreślałem. Że zanim rozpoczniesz się odchudzać należy oczyścić organizm z toksyn. Metody na oczyszczenie organizmu są różne.

Pierwszy pacjent dieta doktor Dąbrowskiej.

Pierwszy pacjent doktor Dabrowskiej który korzystał z tej kuracji. Był osobą zagrożoną zawałem. I który nie kwalifikował się na bajpasy. Miał też sporą nadwagę. Jak przyznaje sama doktor. Pierwotnie dieta polegała na jedzeniu samej marchewki. Później przekształciła się w dietę warzywno owocową. Po krótkim czasie schudł. Wiele problemów zdrowotnych ustąpiło.

Dlaczego dieta doktor Dąbrowskiej jest skuteczna ? Dlaczego mam w to wierzyć ?
O skuteczności diety doktor Dąbrowskiej świadczą tysiące osób uleczonych. Jak sama przyznaje autorka diety. Jej samej na studiach nawet nie uczono o żywności !!!
No dobrze pozostaje pytanie a co dalej co po zakończeniu diety doktor Dąbrowskiej ?
Przemęcze się na diecie. I co dalej. Strace wszystkie efekty, znowu choroby wrócą ?
Po zakończeniu diety należy jeść warzywa i owoce. Oraz rośliny strączkowe by dalej utrzymać efekt diety doktor Dąbrowskiej.

Jadłospis dieta Dąbrowskiej co mam jeść na początku lista produktów.

Warzywa o niskiej zawartości skrobi korzeniowe (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew), kapustne (kapusta, kalafior, brokuł), cebulowe (cebula, por, czosnek), dyniowate (dynia, kabaczek, ogórki), psiankowate (pomidor, papryka), liściaste (sałata, natka pietruszki, zioła).
Owoce o niskiej zawartości cukru:
jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód.
W tym pierwszym etapie można pić zielone soki. Czyli soki z zielonych pędów roślin.
Głodówka która występuje w pierwszym etapie diety doktor Dąbrowskiej bardziej ma charakter postu.

Wiele osób zadaje sobie pytanie no dobrze ale czy w czasie tego postu nie będę odczuwać głodu ? Nie będę głodna ?
Otóż nie, nie będziesz odczuwać głodu. Bo post nie ma charakter typowej głodówki.
Dieta doktor Dabrowskiej to dieta nisko kaloryczna. Istnieją badania naukowe. Które udowadniają, że dieta nisko kaloryczna. Wydłuża życie. I zapobiega wystąpieniu licznych chorób. W tym także nowotworom.

Z czego robić zielone soki – dieta doktor Dąbrowskiej ?

Natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy.

W pierwszym etapie można jeść warzywa i owoce. W formie surowej. Warzywa mogą być pieczone lub duszone. Można je jeść w postaci surówek. Można też jeść zupy warzywne.
Surowe warzywa i owoce posiadają aż 10 000 antyoksydantów.
Co można pić dieta doktor Dabrowskiej

Można pić soki warzywne i owoce.

  1. Spore ilości samej wody.
  2. Herbatki ziołowe. Herbatki owocowe.
  3. Wywary z warzyw.

Ważne zeby dodatkowo nie dosładzać napojów.
W czasie kuracji należy trzymać się ściśle określonej grupie produktów. Zresztą jest ich sporo. Więc wśród tych wszystkich produktów każdy znajdzie coś dla siebie.

Tych 3 produktów w czasie diety doktor Dąbrowskiej stanowczo nie można jeść:

kasza, chleb pod każdą postacią nawet ten razowy. Oleje.
Czego nie można pić dieta doktor Dąbrowskiej ?
Alkohol, mocna kawa, herbata. No i oczywiście należy zrezygnować z palenia papierosów.
Ze względu na stan zdrowia osoby która chce stosować diete doktor Dąbrowskiej. Mogą wprowadzić delikatne modyfikacje do diety Dąbrowskiej.
Osoby z cukrzycą mogą zrezygnowac z gotowanej marchwi, dyni, buraków. Bo podnoszą one poziom cukru we krwii.
Osoby z alergią pokarmową. Mogą wykluczyć pewne grupy produktów. Ale zależy to od testów na alergie pokarmową.
Osoby z nadciśnieniem mogą zrezygnować z produktów kiszonych. Bo zawierają sporo soli. Która podnosi ciśnienie krwi.
W czasie stosowania kuracji należy uważać na stosowanie insuliny. Ponieważ może dojść do niedocukrzenia.

Jakie ma zadanie post zwany też głodówką w diecie doktor Dabrowskiej ?

Celem postu jest ochrona organizmu przed trawieniem wewnętrznym. Dieta doktor Dąbrowskiej jest to dieta o niskiej zawartości węglowodanów, białek i tłuszczy. Dzięki temu organizm szybciej się oczyszcza.

Białka tłuszcze i węglowodany (ale te zle np. zawarte w białym pieczywie) maja własciwości budulcowe. Natomiast dieta doktor Dabrowskiej prowadzi do tego, że organizm żzera i nisczyz wszystkie złe komórki w organizmie. W ten sposób pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń. Ale także usuwa komórki odpowiedzialne za różne choroby.
Doktor Dąbrowska tłumaczy cały mechanizm w sposób prosty i obrazowy. Jak jesz produkty chemicznie przetworzone. A nie naturalne, ekologiczne. To cząsteczki jedzenia nie zdrowego. Przenikają do układu immunologicznego. I blokują układ immunologiczny. Przez co chorujemy cześciej. Niż to było kiedyś.

Autorka diety w wielu wywiadach podkreśla. Że dieta powinna być wsparta aktywnością fizyczną. Dopiero aktywny tryb życia dopełni całej kuracji czyszczająco – odchudzającej.
Doktor Dabrowska uważa, że choroby u człowieka mogą wynikać z wielu przyczyn np. uwarunkowania genetycznego. Warunków środowiskowych. Jednak najwazniejszy czynnikiem według doktor Dabrowskiej jest styl życia. I to STYL ŻYCIA w zdecydowanej większości wplywa na występowanie chorób.

Dla kogo przeznaczona jest dieta doktor Dąbrowskiej ?
Osoby które cierpią na schorzenia neurologiczne
osoby które mają problemy z odpornością. Często się przeziębiają, chorują.
Osoby które mają problemy endykronologiczne. Są to liczne choroby związane z nadwagą, klimakterium. Zaburzeniami miesiączki. Torbiele jajników. Tarczyca. Niedoczynność tarczycy.
Bardzo ważne jest aby zrozumieć mechanizm kuracji doktor Dąbrowskiej. W pierwszym etapie. A więc etapie oczyszczania organizmu z toksyn. Bardzo często dochodzi do momentu KRYZYSU w czasie kuracji.

Objawia się to osłabieniem organizmu. Zmęczeniem. Apatią. Biegunkami. Wymiotami. Taki kryzys nie powinien trwać dłużej niż 3 dni. I jest to NORMALNE zjawisko. Właśnie w ten sposób organizm reaguje na zmiane sposobu odżywiania. Jednak jest to zjawisko normalne i nie ma się czym przejmować. Ważne żeby takie objawy nie trwały zbyt długo.
Doktor Dabrowska szczególnie krytykuje współczesny model odżywiania. Oparty na przetworzonych produktach. Jak sama mówi wystarczy się odżywiać tak jak nasi przodkowie nasze babcie i prababcie. Zamiast batona dać dziecku jabłko do szkoły.

W domu między posiłkami sięgnąć po marchew a nie po słodkie herbatniki.
Skuteczność – dieta doktor Dąbrowskiej
Istnieje wiele przypadków potwierdzających skuteczność diety doktor Dąbrowskiej. Dieta doktor Dąbrowskiej pomaga również w niepłodności. Dzięki diecie Dąbrowskiej wiele kobiet mogło zajść w ciąże. Najbardziej znane a zarazem najbardziej spektakularne są dwa. Pierwsza kobieta nie mogła zajść w ciążę przez ponad 15 lat. I po kilku tygodniach kuracji doktor Dąbrowskiej oczyściła organizm ze złogów. I zaszła w ciąże z partnerem. I druga kobieta która od 8 lat razem ze swoim mężem starała się o potomstwo.

  • Dieta doktor Dabrowskiej lekarstwo na zespół metaboliczny X.

Dieta doktor Dąbrowskiej jest świetnym lekarstwem na zespół metaboliczny X. Co to jest zespół metaboliczny X ? to bardzo nie przyjemny zespół różnych objawów chorób.
Są to takie choroby jak cukrzyca typu II, otyłość. Choroby wieńcowe. Zakrzepica. Cukrzyca typu I.

Dieta doktor Dąbrowskiej tego nie można jeść

słodyczy. Zółty ser. Alkohol. Dzemy. Napoje gazowane. Żywność w proszku. Produkty na bazie białej mąki. Słone przekąski. Produkty które są sztucznie barwione.
Im gorsze samopoczucie na początku tym więcej toksyn znajduje się w organizmie. Dlaczego na początku kuracji doktor Dąbrowskiej czujesz się źle. Wynika to z tego, że w pierwszych dniach. Toksyny które masz w organizmie są UWALNIANIE i trafiają do krwiobiegu. Dlatego na początku oczyszczania organizmu występuje gorsze samopoczucie. Ale z czasem te toksyny są wydalane z organizmu i czujesz się wspaniale.
Woda w trakcie kuracji musi być wodą mineralną niskozmineralizowaną.
Z diety należy wychodzić stopniowo. Nawet do kilku tygodni. Pytanie pozostaje co jeść po diecie doktor Dąbrowskiej ? Po kuracji leczniczej trzeba stosować zdrową zbilansowaną dietę.