Cheat day

Cheat day to określenie, które przywędrowało do nas z Zachodu. Jednak jst bardzo proste do wytłumaczenia. I oznacza jeden dzień wolnego od diety. Z pewnością każdy z nas kto się odchudzał lub stosował dietę miał chwilę słabości. I tu z pomocą przychodzi cheat day czyli jeden dzień dyspensy od diety. W tym dniu można sobie pozwolić na odstępstwo od diety. I można jeść to na co ma się ochotę.

Oczywiście nie oznacza to, że w ciągu tego jednego dnia możemy jeść aż do bólu brzucha. Jednak chodzi o jeden dzień odstępstwa od diety. Czyli zjedzenie tego co nam najbardziej smakuje. Dla jednych będzie to kawałek ciasta. Dla innych będzie to fast food lub inny posiłek. Pozostaje pytanie ale co z dietą ?  To zależy. Niektóre diety dopuszczają cheat day bo nie są restrykcyjne. Inne z kolei trzeba przestrzegać. I nie można pozwolić sobie na odstępstwa.

Nawyki żywieniowe a cheat day.

Cheat day bardzo dobrze sprawdza się w momencie kiedy chcesz nauczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych. Dla wielu osób nagła zmiana odżywiania może nie być dobra. Więc zmiane nawyków najlepiej jest rozpocząć małymi krokami. W tym również można pozwolić sobie na cheat day.

Skuteczność cheat day potwierdzają również badania naukowe. Naukowcy potwierdzają, że jeden dzień wolnego od diety bardziej pomaga trzymać się ścisłej diety. Przez pozostałe dni. Poza tym cheat day dobrze wpływa na nasz organizm. Często po ścisłej diecie okazuje się, że następuje efekt jo-jo. Natomiast jeden dzień tzw. cheat day chroni nas przed wystąpieniem tego efektu. Poza tym człowiek nie jest maszyną. I nie jest w stanie cały czas się odchudzać. I stosować dietę. Nawet maszynę trzeba raz na jakiś czas wyłączyć. Tak samo człowiek musi od czasu do czasu pozwolić sobie na małe odstępstwa od diety. Oczywiście muszą być rozsądne. Tak by po całym tygodniu diety i sportu. Nie przybrać tych kilogramów, które właśnie straciliśmy.

UWAGA !

Bardzo ważną zasadą w przypadku cheat day. Jest aby swoje smakołyki nie jeść ani rano ani wieczorem. W tym czasie nasz metabolzim jest wolniejszy. Mówiąc krótko nasz organizm pracuje na zwolnionych obrotach. Dlatego posiłki takie jak czekolada lub fast food w cheat day najlepiej jeść w ciągu dnia.

Każda osoba w tym i ja która chudła dużo kilogramów. Miała problem, że po pewnym czasie waga przestała spadać. Naprawdę to jest ragedia. Wiele osób rwie włosy z głowy. Bo stosują dietę. Do tego trenują. A tu nagle po 2-3 miesiącach odchudzania waga stoi. A przecież wcześniej waga spadała i wszystko było Ok. Jest to problem który szczególnie dotyczy osoby, które chcą zrzucić sporo kilogramów. Dlaczego się tak dzieje ? Nasz organizm w wyniku ewolucji dostosował się do warunków środowiska. I człowiek podobnie jak zwierzęta robi zapasy. Zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli przez dłuższy czas odchudzasz się to organizm zaczyna bronić się. I kumulowac wszystko w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego, żeby przerwać dietę. Dobrze jest stosować cheat day. Cheat day jest podobny do treningu Ewki Chodakowskiej czyli treningu interwałowego. Czyli treningu na zasadzie raz szybciej, raz wolniej. Podobnie cheat day. Jesz na odchudzanie. później jesz smakołyki. I tak na przemienie. Wtedy organizm nie jest w stanie przyzwyczaić się do diety którą stosujesz. I możesz cały czas tracić na wadze.

Dla kogo cheat day ?

  1. Jeśli rozpoczynasz dietę.
  2. Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe. A trudno nagle jest ci się przestawić tylko na „zdrowe posiłki”.
  3. Dla osób zmęczonych dietą. Czasami warto zrobić sobie odstępstwo od diety.

Jak powinien wyglądać cheat day ?

Przede wszystkim ustal sobie w kalendarzu jeden dzień wolny. Założmy, że jest to sobota. W tym dniu zjedz 4-5 posiłków. W tym jeden lub dwa to niech będą posiłki na które masz ochotę. Pozostałe posiłki jedz jak zawsze. Żeby nie przytyć  na cheat day najlepiej jest wybrać sobie tak dzień w tygodniu który masz spokojniejszy. I kiedy kalorie z posiłków możesz spalić. Na przykład sobota. Po posiłku wybierz się na zakupy lub spacer, żeby spalić kalorie ze swojego smakołyku. Możesz też wybrać inną aktywność fizyczną. Przeczytaj wpis: Odchudzanie na rowerze  .Wtedy spalisz więcej kalorii. I nie przytyjesz. A przy tym zachowasz cheat day.

Poza tym cheat day to odpoczynek dla naszego mózgu. Jeśli jesteśmy na diecie to ciągle myślimy o tym, aby pilnować diety. Małe odstępstwa od diety sprawiają, że uwalniasz się od ciągłego myślenia o odchudzaniu. Także cheat day ma znaczenie psychologiczne. Pozwala odpocząć od zasad diety. A jak wiadomo niektóre diety ściśle określają nawet godziny posiłków. Zobacz wpis: Dieta zegarowa .Dlatego w czasie odchudzania warto jest pamiętać o cheat day.