Aminokwasy na odchudzanie

Aminokwasy na odchudzanieAminokwasy na odchudzanie czyli wpis o tym jak wpływają aminokwasy na proces odchudzania.Jeśli nie chcesz spalać swoich mięśni. Trenujesz i chcesz schudnąć, a nie spalić – stracić mięśnie. To ten wpis jest dla ciebie.W tym wpisie nie będę opisywał chemicznych skomplikowanych nazw.Ich związków, reakcji i wzorów. Działań i reakcji. Jest to wpis prosty dla zwykłych ludzi. A nie chemików. I dotyczy aminokwasów. I roli jaką odgrywają w odchudzaniu.
Zacznijmy od początku. Czym są aminokwasy. I jaką rolę odgrywają w organizmie ?
Aminokwasy to związki chemiczne. Które biorą udział w procesach biochemicznych które zachodzą w naszym organizmie.

Aminokwasy dzielimy na dwa rodzaje te wytwarzane wewnętrznie. I te dostarczane zewnętrznie. Na przykład poprzez suplementy diety. Ale też mogą być dostarczane z jedzeniem.

Jak rolę odgrywają rolę aminokwasy na odchudzanie ?

Gdy się odchudzasz a więc stosujesz dietę + ćwiczenia. To organizm spala tkankę tłuszczową. Jest to naturalne, prawda ? Jednak zdarza się tak, że organizm „głupieje” i zamiast spalać tkankę tłuszczową. Sięga po mięśnie. I z tych mięśni organizm wysysa aminokwasy. Przez co dochodzi do SPALANIA MIĘSNI a nie tkanki tłuszczowej. Jest to paskudna sprawa. Nie życzę tego nikomu. Choć wiele osób popełnia ten błąd. Bo myślą sobie kurcze jestem otyła ro od jutra będę biegać na głodnika to schudnę. Nie tędy droga ! Bo mięśnie później bolą. A nie chudniesz. Każdy z nas chcę w czasie odchudzania schudnąć. Nabrać smukłej sylwetki. I popracować nad mięśniami. A nie spalać mięśnie.

I teraz pytanie jak się tego ustrzec ? Jak nie doprowadzić do spalania mięśni ?
Aminokwasy na odchudzanie są dobre, bo wspomagają odchudzanie. Odbuduwują mięśnie i wzmacniają komórki.
Aminokwasy są składnikiem białek mięśniowych.
Nie wszystkie aminokwasy na odchudzanie są skuteczne. Nie ma sensu kupowac każdego suplementu lub odżywki która ma w nazwie aminokwas. Oczywiście jeśli chodzi o odchudzanie. Bo w innych wypadkach (kulturyści, sportowcy)warto kupować odżywki i suplementy.
Aminokwasy na odchudzanie pozwalają na dłuższy trening. Mięśnie łatwiej i szybciej się regenerują.

Przykłady aminokwasów:

  1. glutamina,
  2. kazeina
  3. leucyna,
  4. kreatyna
  5. beta-alanina.
  6. Glutamina

Glutamina stabilizuje poziom cukru we krwi. Zapobiega katabolizmowi nocnemu. Jednak przypuszcza się nie ma jednakowych danych naukowych.
Wszystkie te aminokwasy są dobre w kulturystyce. I wzmożonych treningach. Jednak z punktu widzenia odchudzania. Najlepszy aminokwas na odchudzanie. O udowodnionej naukowo skuteczności to BCAA. Istnieją liczne badania naukowe, które udawadniają skuteczność działania BCAA.

BCAA aminokwas jego skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi.
Aminokwasy na odchudzanie najlepszy i najskuteczniejszy jest BCAA
BCAA powinny dostarczać organizmowi osoby, które trenują kilka razy w tygodniu.
BCAA zapobiega rozpadowi tkanek mięśniowych.
Aminokwasy na odchudzanie jak przyjmować ?
BCAA to inaczej aminokwas rozgałęziony.
Aminokwas BCAA należy przyjmować przed i po treningu. Szczegóły zawsze znajdziesz na opakowaniu suplementu. I warto się dostosować do informacji wskazanej na opakowaniu suplementu.

Nie wszystkie aminokwasy mają działanie antykataboliczne.

Czy to oznacza, że poza BCAA nie muszę brać innych aminokwasów ?
Nie to oznacza, że BCAA jest najskuteczniejsze. Ale pozostałe aminokwasy WSPOMAGAJĄ odchduzanie. Ja na przykład wychodzę z założenia, zę jeśli chcesz schudnąć to robisz wszystko w tym kierunku. Stosujesz diete plus sport. Ale także suplementy diety.

  • Dzienna dawka BCAA to 10 g.

ciekawostką jest fakt, że BCAA powinno być również dostarczane na krótko przed snem. W nocy kiedy śpimy również może dojsć do procesów katabolicznych.
BCAA dostaniesz w formie suplementu. Może to być w formie proszku albo tabletek. Osobiście polecam w formie tabletek. Bo wtedy bierzesz tabletke i idziesz na trening. Więc zakładam, że za około 30 minut tabletka się rozpuści. Z otoczki która osłania tabletkę. I BCCA trafi do mojego organizmu. Tutaj forma podawania jest dowolna. Co kto lubi. Natomiast aminokwasy na odchudzanie w formie proszku. Z pewnością szybciej się rozpuszczają. Lepiej się wchłaniają. Zwłaszcza jak przyjmiesz aminokwas z posiłkiem.
Aminokwasy stanowią 30-40 % mięśni. Jak widac to dużo i warto stosować suplementacje w czasie odchudzania
Pamiętaj, że aminokwasy na odchudzanie jedynie WSPOMAGAJĄ ale nie schudną one same za nas.

Aminokwasy na odchudzanie szczególnie warto stosować kiedy masz zwyczaj. Że rano wstajesz i bez śniadania idziesz na trening. Ja na przykład jestem taką osobą. W weekendy. Lubię pójść popływać z rana. Ale nie chce mi się jeść. Nawet nie chodzi o odchudzanie. Tylko poprostu nie chcę mi się jeść z rana. Więc wtedy jak idę na pływalne, biorę suplement BCAA. Żeby nie spalić sobie mięśni. Kiedyś tak nie robiłem. Wstawałem rano. Piłem szklankę wody i szedłem na basen. I to była TRAGEDIA. Organzm katabolizował się spalał mi mięśnię. Jak wychodziłem z pływalni. Miałem wrażenie jakby mi ktoś mięśnie powyrywał. Dlatego warto jest stosować aminokwasy. Kiedy trenujesz na czczo. Teoretycznie nie powinno się trenować na czczo. Jednak ja sam od czasu do czasu trenuje. I wiele osób pisze do mnie w mailach lub na facebooku. Że wstają rano i na czczo idą pobiegać. Lub ćwiczą fitness czy gimnastykę w domu.
No dobrze a skąd ja ma wiedzieć ile mam stosować aminokwasów dziennie ?
Właśnie to jest ciekawe pytanie. Bo mówimy tu o stosowaniu aminokwasów w przypadku osób z nadwagą. Nie mówimy tu o osobach szczupłych i sportowcach.
Istnieje wzór do obliczania zapotrzebowania aminokwasów dla człowieka na jeden dzień.
0,44 g x masa w {kg}

aminokwasy mają bardzo mało kalorii.
No dobrze po co suplementy skoro aminokwasy są w żywności ?
To po co mam przyjmować suplementy. Jaki jest sens. Wole żjeść gotowaną pierś z kurczaka albo tuńzyka w sosie własnym. Chodzi o to, że BCAA jest w żywności. Ale w niewielkim stopniu. A w suplementach jest skondensowany i w większym stopniu.
Podobnie jest z kawą i herbatą. Oba napoje pobudzają organizm do pracy. Jednak więcej osób (przynajmniej według statystyk) wybiera kawę. Bo mocniej pobudza do pracy. Daje solidnego kopa. A herbata z reguły lekko pobudza.

I dlatego warto przyjmować suplementy z aminokwasami. Tutaj sytuacja jest podobna jak z OMEGA. Omega jest w rybach ale w małych ilościach. Dlatego warto przyjmować omege w postaci suplementu diety. By dostarczyć 100 % dziennej dawki, a nie zjadać np. kilograma ryb.
Co jeszcze trzeba zrobić by aminokwasy na odchudzanie zadziałały ?
UWAGA ! BCAA ma właściwości insulinogenne. Czyli przyspiesza produkcje insuliny w organizmie. Ma to znaczenie w przypadku osób chorujących na cukrzyce. Dlatego jeżeli chorujesz na cukrzyce i chcesz stosować aminokwasy na odchudzanie. Zasiegnij porady swojego lekarza. Czy nie wpłynie to na poziom twojego cukru we krwi.

Aminokwasy na odchudzanie zapobiegają spalaniu mięśni czyli katabolzimowi.
Nie stać mnie na suplementy diety na kupowanie BCAA i innych aminokwasów. Co ja sam mogę zrobić by trenując nie spalać własnych mięśni ?
Zeby nie dochodziło do spalania mięśni. Możesz samemu się zabezpieczyć.
W czasie odchudzania jedz często. Najlepiej 5 razy w ciągu dnia. W krótkich odstępach czasowych. Częste jedzenie w czasie odchudzania. Sprawi, że nie będziesz spalać swoich mieśni. Bo organizm będzie mieć skąd pobrac energię do treningu. Oczywiście mówimy cały czas o odchudzaniu czyli redukcji masy. Więc musisz jeść posiłki odpowiednio mniej kaloryczne.

By nie doprowadzić do katabolizmu nocnego. A wię sytuacji kiedy w nocy. Jak śpisz spalasz swoje włókna mięsniowe. Pierwszy posiłek zjedz w ciągu 30 minut od pobudki. Ja do tego polecam najpierw napić się szklanki wody mineralnej niegazowanej z dodatkiem soku z cytryny. Woda z cytryną usuwa z organizmu zanieczyszczenia. Które nagromadziły się w nocy a organizm nie mógł się ich pozbyć.

Ważna jest także odpowiednia proporcja białka w diecie. Białko musi się znaleźć w diecie w odpowiedniej ilości.
Ważne jest aby ustalić swój poziom BMR.
Co to jest BMR ?
Jest to współczynnik który określa ile potrzebujesz kalorii do prawidłowego funkcjonowania. Ile twoje ciało i narządy wewnętrzne potrzebują kalorii do funkcjonowania.
W ten sposób obliczysz sobie ile dziennie kalorii potrzebujesz dostarczyć swojemu organizmowi. I na tej podstawie odejmiesz np. 200 kcal. I wtedy będziesz spadać z wagą systematycznie. Ale małymi krokami. Jest to bardzo skuteczna metoda odchudzania.
Jeżeli obliczysz BMR. I będziesz odejmowała kalorie stopniowo. Wtedy nie dojdzie do spalania mięśni. Bo organizm przy niskiej róznicy energetycznej będzie pobierał energie z tkanki tłuszczowej.

Jeśli dalej wydaję ci się to skomplikowane. To pozwól, że wytłumaczę ci to na przykładzie. Kiedy jesteś w domu. I nagle jest awaria prądu. Nie masz prądu przez kilkanaście godzin. To przez pierwsze minuty jesteś w stanie funkcjonować z latarką. Możesz też zapalić świeczkę. Dopiero po kilku godzinach robi się problem. Kiedy chcesz skorzystać z komputera, pralki czy elektrycznego czajnika.
Tak samo jest w przypadku BMR. Obliczasz sobie dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Następnie odejmujesz do 500 kcal. I chudniesz. Spalasz tłuszcz, a nie mięśnie. Bo przy niskich rezerwach organizm sięga po tłuszcz. Gdybyś obliczyła sobie swoje BMR na poziomie 2500 kcal. I stosowała diete 1000 kcal. To wtedy organizm „szaleje”. Wpada w panikę co się dzieje. I spala mięśnie. Ale jak obniżysz dzienną dawkę kalorii o 200-300 kcal to chudniesz.

I taka sama sytuacja występuje kiedy będziesz chciała zrobić masę wystarczy jeść systematycznie odpowiednio więcej. Oczywiście odpowiednie produkty i odpowiedni plan treningowy.
Aminokwasy na odchudzanie kiedy ich brakuję ?
Jak poznać,że brakuje mi aminokwasów w organizmie. Że organizm spala tkankę mięśniową.
Czy istnieją jakieś objawy fizyczne takiego zjawiska ?
Katabolizm można ocenić kiedy obwód bicepsa jest mniejszy. Albo klatki piersiowej. Jednak jest to symptom charakterystyczny dla osób szczupłych. U osób z nadwagą katabolizm można poznać poprzez uczucie bólu w mięśniach. Natomiast katabolizm w nocy i w dzień po treningu nie ma objawów.

Warto wspomnieć, zę popularne „zakwasy” to nie objaw katabolizmu. Tylko zakwaszenia mięśni.
Kolejna wskazówka trenera odchudzania.
Po treningu zjedz od razu coś. Nie tylko aminokwasy na odchudzanie. Ale też jakąś przekąskę. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć. Że ja jak wyszedłem z pływalni. To tak mi się kręciło w głowie. Jakbym był „pijany”. I od tamtej pory po treningu mam dietetyczny batonik zbożowy. Taki mały batonik, dostarcza około 100 kcal. Batonik zbożowy o niskim indeksie glikemicznym który dostarcza organizmowi energie. I rozkłada cukier we krwi przez dłuższy czas.I zaspokaja pierwszy głód po treningu.