Dieta IGpro

Dieta IGpro Dieta Igpro to jaka sama nazwa wskazuje dieta oparta o indeks glikemiczny. Czyli skrót IG. Czym jest indeks glikemiczny ?
Każdy produkt spożywczy zawiera kaloryczność. Podobnie jak to, że każdy produkt spożywczy ma swój indeks glikemiczny.
Krótko mówiąc indeks glikemiczny informuje nas o tym jak długo poziom cukru we krwii utrzymuje się.
W jaki sposób wpływa to na odchudzanie ?
Indeks glikemiczny jest bardzo ważny. Bo od niektórych produktów spożywczych jesteśmy senni. Mamy wilcze napady głodu. Indeks glikemiczny ma nawet wpływ na to jak często jesz !
Dieta igpro bazuje na zdrowych produktach spożywczych.
Dieta Igpro oparta jest na dwóch elementach

  1. piramidzie odzywiania
  2. indeksie glikemicznym

A jak to wygląda  dieta igpro w praktyce ?

Każdy produkt spożywczy ma swój indeks glikemiczny. Indeks glikemiczny podawany jest w formie cyfry.
Tłumacząc na przykładzie. Wracasz do domu z pracy. I jesteś strasssznie głodna. Masz do wyboru dwa produkty kanapkę z chlebem razowym lub batonik. Jak zjesz batonik to od razu zaspokoisz głód. Ale na krótki czas. Ponieważ zwykły baton ma wysoki indeks glikemiczny. No chyba, że jest to specjalny baton dietetyczny. Batonik szybko dostarcza cukier do krwii. I szybko podnosi poziom cukru we krwii.
Taki szybki „strzał” cukru we krwii. Nazywa się wyrzutem insuliny. Albo inaczej mówiąc jest to skok insulinowy.
Często występuje taka sytuacja, żę osoby otyłe. Uznawane są za bardziej wesołe. Zadowolone z życia. Jeśli osoba z otyłością lubi slodkie smakołyki. Na przykład często je czekolade. To ma właśnie skoki cukru. Do mózgu błyskawicznie trafia cukier. Następuje skok. Mózg odczuwa ten stan jako błogi. I ta osoba jest bardziej radosna. Przynajmniej tak jest postrzegana przez inne osoby. Takie strzały cukru są niebezpieczne dla wagi człowiek. Bo łatwo się uzależnić od słodkich smakołyków. Dlatego często mówi się że czekolada poprawia humor. Mózg podczas jedzenia czekolady doznaje takiego stanu. Jak podczas spożycia narkotyku.
Czyli dostarcza dużo cukru w krótkim czasie. Natomiast kromka chleba razowego ma niski indeks glikemiczny. Co sprawia, że dłużej będziesz czuć się syta. Bo cukier zawarty w kromce chleba razowego będzie się dłużej i stopniowo uwalniał.
Dieta Igpro to nie tylko dieta odchudzająca. Ale także dieta która ma właściwości zdrowotne. Stosowanie diety Igpro zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz nadciśnienia.
Indeks glikemiczny jest bardzo ważny dla osób które się odchudzają. Ale także dla osób które cierpią na cukrzyce.
Każdy kto ma problemy z cukrzycą. Zanim zacznie stosować dietę powinnien skonsultować się z lekarzem.
W przypadku produktów z wysokim indeksem glikemicznym. Najgorsze są ataki wilczego głodu. Sam tego doświadczyłem. Kiedyś po posiłku o bardzo wysokim indeksie glikemicznym wracałem do domu. Podczas jedzenia nawet sobie nie zdawałem sprawę z tego, że wszystko co było na talerzu. A zjadłem. Ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. Dopiero później natchneła mnie refleksja.I nagle błyskawicznie poczułem się głodny. Ale to momentalnie. I brakowało mi sił. Dosłownie brakowało mi sił. Jakby mi ktoś „prąd” odłączył.A wracałem do domu na pieszo.Modliłem się, żębym do domu doszedł o własnych siłach. Miałem wrażenie jakbym miał za chwilę zemdleć.
Muszę przyznać straszne uczucie. Choć w życiu różne rzeczy jadłem. W róźnej konfiguracji. I stosowałem różne diety.
Ale jest to skrajny przykład.

Tak właśnie działa wysoki indeks gliemczny. Błyskawicznie podnosi cukier we krwii. A później momentalnie obniża poziom cukru we krwii.
Dieta Igpro składa się z trzech etapów.
Do każdego etapu przypisany jest inny kolor. Dlatego dieta igpro często nazywana jest dietą kolorową.

Każdy etap ma inne zadanie. Jednak najważniejszym celem diety jest spadek wagi. To ile trwa poszczególny etap odchudzania. Zależy od osoby która się odchudza. Ale najlepiej jest to skonsultować z dietetykiem.
Etap 1 to etap natarcia
W pierwszym etapie można jeść podukty o niskim indeksie glikemicznym. Ale tylko te produkty które mają kolor zielony.
W tym etapie można schudnąć do 3 kilogramów.
etap 2 to etap spadku
W tym etapie można jeść produkty o średnim indeksie glikemicznym. I są to produkty o kolorze pomarańczowym i żółtym. I jest to tak zwany etap właściwy. To w tym etapie chudniesz tyle ile chcesz. Albo tyle ile zaplanowałaś.
etap 3 to etap utrwalenia.

I trzeci etap odchudzania. Jak sama nazwa wskazuje ma na celu utrwalenie dotychczasowej wagi. Ten etap przede wszystkim polega na utrzymaniu wagi. Zachowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. W tym etapie zresztą jak w innych dietach 3 etapowych. Chodzi o to by nie doszło do efektu jo-jo.

Natomiast czym się charakteryzują kolory produktów spożywczych ?
Produkty zielone to produkty o niskim indeksie glikemicznym.
Produkty pomarańczowe i źółte to produkty o średnim indeksie glikemicznym.
Produkty czerwone to produkty o wysokim indeksie glikemicznym.
Dieta Igpro jest to dieta która w dużym stopniu opiera się o pracę z dietetykiem. Osoba która chce schudnąć zgłasza się do dietetyka. I ten najpierw dokonuje obszernego wywiadu. Podobnie jak lekarz. I później ustala plan odchudzania.
Każda potrawa jest przeliczana na punkty.
To kolejna zaleta jeśli chodzi o diete igpro, że nie trzeba liczyć kalorii. W ciągu dnia mamy okresloną liczbę punktów ile możemy zjeść.
Kolejną zaletą takie odchudzania jest to, żę poruszasz się w grupie dozwolonych produktów. Co to znaczy ? Nie masz sztywno ustalone co masz konkretnie jeść. Masz pewne menu z którego możesz korzystać. Wiem że bardzo wiele osób chwali sobie takie rozwiązanie. Bo nie musisz konkretnie jeść posiłku x czy y.

Każda potrawa ma swoje punkty. A punkty te przyznawane są na podstawie ładunku glikemicznego. Czyli w zależności ile ładunku glikemicznego ma dana potrawa tyle ma punktów. I teraz jeśli produkt lub potrawa ma niski indeks glikemiczny. To odpowiednio ma mało punktów.
Żeby się to wszystko odchudzającemu nie pomyliło. Wszystkie produkty spożywcze podzielone na trzy kategorie. O niskim indeksie glikemicznym oznaczone kolorem zielonym. O średnim indeksie glikemiczny są to prudkty z grupy kolorów pomaranczowy i żółty. Oraz o wysokim indeksie glikemicznym oznaczone kolorem czerwonym.

Rozmawiałem z kilkoma osobami które stosowały te metodę odchudzania. I opowiadają, że podczas diety. Mają wrażenie jaby były na stołówce ze stołem szewdzkim. I wszystko podzielone jest na grupy. Tu masz surówki, tu mięso a tu owoce. I te osoby podczas diety.właśnie tak się odchudzają, żę wybierają sobie posiłki z grupy produktów. Z pewnością plusem jest to, że dieta nie jest monotonna. Nie trzeba ciągle jeść tego samego.
Dieta igpro oprócz odchudzania uczy zdrowych nawyków żywieniowych.
Ważnym elementem diety jest również systematyczne ważenie się. Pisałem już na bogu, że systematyczne ważenie jest bardzo ważne w czasie odchudzania. Jednak trzeba odróźnić ważenie się systematyczne od histerycznego. Nie ma sensu ważyć się codziennie i patrzeć czy waga nie spadła.

Mało tego dodam. Że jak chcesz schudnąć duużo kilogramów. To na początku waga spada. Więcej, mniej, systematycznie. Jednak w pewnym momencie waga stoi. Nie chce spaść. A dzieje się tak dlatego, że Twój metabolizm przyzwyczaił się do danego trybu życia.
Kiedyś jeden z czytelników pisał do mnie. Że stosował dietę uprawiał sport. Chudnął tak jak chciał. Jednak po 3 miesiącach waga staneła. Nie mógł dalej nic zrobić.
A chciał schudnąć dużo kilogramów i planował długo się odchudzać.
Powiedziałem mu,że organizm przyzwyczaił się do trybu życia. I teraz waga niechce spaść. Bo tak przestawił metabolizm. Trzeba na chwilę przerwac odchudzanie. Nawet zastopować wysiłek fiyczny. Odpocząć od diety na przykład na tydzień lub dwa. I później znów wrócić do diety.
No tak jest zbudowany nasz organizm. Nie ma innej rady.
Wystarczy ważyć się systematyczne czyli raz w tygodniu. Najlepiej w weekend rano. Po tym jak się zważysz zapisujesz swoje wyniki. I dalej przekazujesz je dietetykowi, który Cie prowadzi. Dietetyk wtedy wie czy Ty na diecie robisz postępy czy tez nie. I może dokonać modyfikacji w diecie.
Niestety ale organizm ludzki jest tak skomplikowany. Występuje tak wiele czynników które wpływają na odchudzanie. Dlatego dieta igpro odbywa się pod okiem dietetyka. I może być na bieżąco modyfikowana.
Przykładowa sytuacja w menu dieta igpro.

Odchudzasz się. I zamierzasz zjeść obiad. Nie masz kompletnie pomysłu co by tu przygotować. I w planie diety jest możliwość przygotowania kurczaka na obiad. Kurczak jest oznaczony kolorem zielonym. Czyli ma niski indeks glikemiczny. Jednak ty nie chcesz jeść kurczaka. Może nie lubisz, nie smakuje ci. Po prostu nie chcesz zjeść. Wtedy masz wybór, bo w tej samej grupie produktów czy też potraw. Jest zupa jarzynowa. Która też ma niski indeks glikemiczny.i jest oznaczona kolorem zielonym.

I tak to wygląda. Wymieniasz się potrawami. Komponujesz swoje menu na bazie tego na co masz ochotę, ale z danej grupy kolorystycznej. I o określonym indeksie glikemicznym.
Kolejną kwestią jest to, że dzienny limit punktów z każdym tygodniem ulega zmianie. To zależy też od twoich postępów oraz od efektów odchudzania. Ale to już ustala z Tobą dietetyk na indywidualnych konsultacjach.
Jest to bardzo dobra dieta dla osób które nie lubią liczyć kalorii.
A od siebie mogę dodać że pamiętaj również o aktywności fiycznej. Rób cokolwiek, żeby się poruszać w czasie odchudzania. Nawet jak sportu nie lubisz to weż psa na spacer.To się opłaca schudniesz więcej niż na samej diecie.