Ziemniaki kalorie

 

Ziemniaki kalorie foto.

Młode ziemniaki.

Ziemniaki kalorie czyli które posiłki z ziemniaków są bardziej kaloryczne, a które mniej. Wbrew pozorom ziemniaki nie są kaloryczne pisałem o tym we wpisie: Dieta ziemniaczana . Ziemniaki są bardzo zdrowe. Dostarczają organizmowi wielu cennych witamin i składników odżywczych. Mimo, że czasy się zmieniają ziemniaki nadal pojawiają się na stołach w wielu domach. 100 gram ziemniaków zawiera około 2 gram białka i 19 gram węglowodanów.

Tabela kalorii zawartych w potrawach z ziemniaków:

Ziemniaki kalorie na 100 g.

•  Ziemniaki gotowane 100 g 60 kcal.

•  Ziemniaki kalorie puree 89 kcal.

•  Ziemniaczane puree w proszku Uncle Ben’s  62 kcal.

•  Ziemniaki z wody okraszone masłem 106 kcal.

• Ziemniaki kalorie smażone  115 kcal.

• Ziemniaki smażone z cebulą 95 kcal.

Ciekawostką jest fakt, że statystycznie rocznie każdy człowiek  zjada 33 kilogramy ziemniaków. Na szczęście to tylko statystyka. W przeciwnym razie oznaczałoby to, że każdy człowiek zjada w ciągu roku worek ziemniaków ! Trochę dużo przyznasz, prawda ? W Polsce za stolice ziemniaków uważa się Poznań. Tam też nazywana jest potocznie pyrą. Istnieje nawet pomnik ziemniaka w Poznaniu. Swój pomnik ziemniakowi postawili także mieszkańcy Biesiekierzu.

Natomiast ziemniaki kalorie w posiłkach na bazie ziemniaków.

  1. Frytki z frytkownicy 315 kcal.
  2. Placki ziemniaczane 166 kcal.
  3. Kotlety ziemniaczane 241 kcal.
  4. Kopytka ziemniaczane mrożone 170 kcal.

Jak widać najmniej kalorii zawierają ziemniaki gotowane w wodzie. Natomiast najwięcej kalorii maja frytki, ale to chyba nikogo nie dziwi. Ziemniaki same w sobie nie są kaloryczne. Ziemniaki kalorie mają mniej niż inne przysmaki. Najbardziej kalorycznym przysmakiem z ziemniaków są chipsy. 100 gram chipsów zawiera około 500 kalorii. Dodatkowo chipsy z ziemniaków zawierają ogromne ilości tłuszczu. Ziemniaki w Europie spożywane są od lat. Już w XVI wieku ziemniaki trafiły do Europy. Zostały przywiezione przez podróżników.

Na końcu ciekawostka wiesz jak inaczej nazywane są ziemniaki w Polsce ?

Oto odpowiedź: kompera, kartofel, pyra, grula, bulwa, zrymiok lub rzepa.

Ziemniaki kalorie mają mało. Jednak bardziej tuczą sosy i tłuste mięso dodawane do ziemniaków.