Siłownia na odchudzanie

 

Wiele osób zastanawia się czy siłownia na odchudzanie to dobry pomysł. Otóż dzisiaj postaram się obalić mity na temat odchudzania na siłowni.Nie trzeba chodzić na siłownie i wyciskać sztangę. Czy podnosić nie wiadomo jakie ciężary, żeby schudnąć.

Zacznijmy od tego, że od samego chodzenia na siłownie człowiek nie schudnie. Żeby stracić kilogramy trzeba połączyć dietę z odpowiednimi ćwiczeniami. Gdy przychodzimy na siłownie zwykle pada pierwsze pytanie. Co chcesz uzyskać ? Czy chcesz schudnąć czy też wyrzeżbić ciało. Słynne powiedzenie na masę czy na rzeżbę. I dalej pod tym kątem trener układa plan treningów. Siłownia na odchudzanie powinna zawierać takie ćwiczenia żeby schudnąć a nie nabrać mięśni.W tym poście jednak skupie się tylko odchudzaniu.

Częstym błędem osób które pierwszy raz idą na siłownie jest brak konsultacji. W efekcie osoba z nadwagą zamiast schudnąć. Nabiera mięśni.  I wtedy siłownia na odchudzanie nie pomaga. Bo staje się jeszcze większe.

Ćwiczenia wykonywane na siłowni powinny to być ćwiczenia aerobowe. Ćwiczenia aerobowe nazywamy inaczej ćwiczeniami tlenowymi. Czyli takie które spalają tkankę tłuszczową. Przykładem ćwiczenia aerobowego jest orbitrek. Zresztą pisałem o nim we wpisie: Orbitrek na odchudzanie

Na czym polega trening aerobowy, tlenowy itp.

Jeśli wykonujesz jakiekolwiek ćwiczenie potrzebujesz do tego energii. Tak jak samochód potrzebuje benzyny, żeby przejechać jakiś dystans. Tak ty potrzebujesz energi. I tą energie możesz pobrać z organizmu. Z tego co wcześniej zjadłaś. Ale też możesz pobrać tę energie z tkanki tłuszczowej którą każdy z nas ma. Czyli odnosząc do metafory auta. Powiedzielibyśmy, że jedziesz na rezerwie. Dlatego siłownia na odchudzanie pomaga jeśli wykonyjesz trening aerobowy. Bo wtedy uwalniasz energie znajdująca się w tkance tłuszczowej.

Jak ćwiczyć siłownia na odchudzanie ?

Zacznij od połączenia diety + siłownia na odchudzanie.

Przed każdym treningiem na siłowni wykonaj rozgrzewkę. Rozgrzewka nikomu nie jest potrzebna. Jednak ma pewną bardzo ważną zaletę. A mianowicie chroni nas przed kontuzjami i naciągnieciami. Widziałem już wiele osób które wchodziły na urządzenia na siłowni bez rozgrzewki. I póżniej niestety z reguły kończyło się to kontuzjami. A uwierz mi czasami naderwany mięśień boli potwornie. Dlatego najlepiej jest zrobić rozgrzewkę około 15-20 minut. Skłony, przysiady, wymachy rękami, podskoki w miejscu. Wystarczy najprostsza rozgrzewka.

Jeśli chodzi o dietę. To najlepiej jest jeść 5 posiłków dziennie. Po skończonym treningu. Czyli po około 20-30 minutach najlepiej jest zjeść posiłek zawierający węglowodany proste. Czyli żeby organizmowi szybko dostarczyć energii.

Na śniadanie najlepiej jest zjeść posiłek składający się z białka plus węglowodanów. Ale najlepiej jeśli będą to węglowodany złożone.

• Przykład białka np. pierś z kurczaka. Przykład węglowodanów złożonych chleb pełnoziarnisty.

Ogólnie węglowodany dzielimy na dwa rodzaje proste i złożone. O co chodzi z tym podziałem ? To proste cukier zawarty w posiłku dłużej się uwalnia jeśli są to węglowodany złożone np. razowy chleb. Natomiast węglowodany proste to takie gdzie cukier szybko się uwalnia. Prosty przykład. Wracasz zmęczona z pracy. Po drodze byłaś jeszcze na zakupach. Wracasz do domu. Jesteś potwornie głodna. Obiad jeszcze nie gotowy. Sięgasz po batonika. I ok. czujesz dobrze. To zasługa węglowodanów prostych, które od razu się uwolniły. Czyli głód został zaspokojony, ale na krótko. Bo i tak za 30 lub 60 minut będziesz czuć głód.

Dieta a siłownia na odchudzanie.

Wracając do wątku. Kolacja powinna zawierać węglowodany proste.Jednak staraj się, żeby większość kolacji stanowiło białko.Powinna też być lekka. I dobrze jest jeść na 2-3 godziny przed snem. Nie trzeba wcale jeść ostatniego posiłku o 18. Niektórzy kładą się późno spać. Wystarczy im mało snu. Więc jaki jest sens jeść kolacje o 18-19 ? .Skoro ktoś idzie spać późnym wieczorem. To kolacje trzeba zjeść na dwie góra trzy godziny przed snem. Dlaczego białko na kolacje ? białko sprawi, że jak położysz się spać twój organizm będzie się ładnie regenrować. Każde odchudzanie to zmiany nie tylko w wyglądzie. Ale także zmiany biochemiczne które zachodzą w naszym organizmie.

Dodatkowo białko jest dobre, bo następnego dnia jak będziesz ćwiczyć na siłowni. To organizm sięgnie po energie w postaci tkanki tłuszczowej. A nie będzie spalać mięśni.

Pamiętaj, że jeśli chcesz schudnąć ćwicząc na siłowni. To musisz mieć ujemny bilans energetyczny. Czyli musisz spalić więcej kalorii. Niż ich dostarczyłaś organizmowi. Jeżeli twoja dzienna dawka kalorii zakłada spożycie na poziomie 3000 kalorii. To jeśli zjesz każdego dnia o 1000 kalorii. I będziesz ćwiczyć. To po tygodniu spalisz 7000 kalorii. Czyli kilogram tłuszczyku. Bo kilogram tłuszczyku to dokładnie 7000 kalorii.  Zanim pójdziesz na siłownia na odchudzanie. to zmierz swoje wymiary. Obwód pasa, klatki piersiowej itp. Może być tak że będziesz chudnąć jednak waga nie będzie tego wskazywać. Czasami tak się dzieje. Dlatego wtedy zamiast popadać w przerażenie, że siłownia na odchudzanie nie pomaga. Zmierz swoje rozmiary. I sprawdź czy nie są mniejsze. Tak czy owak siłownia na odchudzanie to dobry pomysł.