Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkimOdchudzanie osoby na wózku inwalidzkim czy to jest mozliwe. Czy osoby niepełnosprawne mogą również chudnąć tak jak osoby pełnosprawne. Zawsze mówi się o odchudzaniu w kontekscie osób pełnosprawnych. Jednak jak wygląda odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim. O tym we wpisie

Zacznijmy od początku, że ja osobiście nie dziele ludzi na pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Dla mnie każdy człowiek jest taki sam. I tak samo każdego szanuje. Bez względu na wiek, pochodzenie czy kolor skóry. Napisałem ten wpis. Ponieważ dostałem wiele zapytań na facebooku. Jeśli chodzi o odchudzanie osób niepełnosprawnych.

Na samym początku trzeba podkreślić, że odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim. Nie będzie takie samo jak osoby pełnosprawnej. Niepełnosprawność nie pozwala na każdą dietę. No i oczywiście na każdą aktywność fizyczną. Jednak nie ma się co martwić niepełnosprawność nie przekreśla możliwości odchudzania.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim

Osoby które poruszają się na wózku inwalidzkim z reguły mają gorszą przemiane materii. A wynika to z faktu, że pozostawanie na wózku inwalidzkim. Spowalnia przesuwanie się treści pokarmowej. Wynika to z praw biochemicznych. Człowiek który porusza się o własnych nogach. U niego trawienie jest szybsze. Ruch sprawia, że treść pokarmowa szybciej jest przesuwana. Jelita szybciej przesuwają treść pokarmową.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim powinno zawierać lekkie posiłki. Ważne by jeść często, a mniejsze porcje. Najlepiej jest jeść co 3 godziny.Osoba na wózku powinna jeść lekkie posiłki do 300 kalorii. Osoba pełnosprawna nawet jak zje zbyt kaloryczny posiłek. Lub zje nie zdrowy posiłek późno wieczorem może pójść na siłownie lub pobiegać. I spalić w ten sposób nadmiar kalorii. Natomiast u osoby niepełnosprawnej nadmiar kalorii bardzo szybko odkłada się w formie tkanki tłuszczowej.

Zobacz też wpis o diecie zasadowej. Wpis:  Dieta zasadowa

Dzienna dawka kalorii – odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim.

Statystycznie przyjmuje się, że osoba niepełnosprawna która nie uprawia sportu. I prowadzi umiarkowany tryb życia. Powinna dostarczać 1500 kalorii dziennie.
Najgorszym błędem dla osoby która stała się niepełnosprawna. Jest zajadanie stresu. Dotyczy to zwłaszcza osób zaraz po wypadku. Na przykład osoby po wypadku samochodowym. Lub osoby po nie fortunnym skoku na głowę do wody.

Osoby te po wyjściu ze szpitala.Nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Przynajmniej na początku. Z osoby pełnosprawnej stają się osobą niepełnosprawną. I zajadają stres. I pojawia się wtedy podwójny problem. Bo z jednej strony osoba która trafia na wózek inwalidzki. Mniej się porusza. Metabolizm spowalnia. A z drugiej strony osoba po wypadku zajada stres. I przybiera na wadze.

Co jeść odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim powinno być zgodne z aktualną piramidą prawidłowego i zdrowego żywienia. Osoby na wózku inwalidzkim również mogą uprawiać sport. Tylko zakres aktywności fizycznej uzależniony jest od niepełnosprawności.
Osoby niepełnosprawne na wózku które mają władze w rękach. Mogą ćwiczyć górne partie mieśni. Podnosić lekkie hantle do 5 kilogramów. Poza tym rehabilitacja osób niepełnosprawnych jest również formą aktywności fizycznej. Oczywiście jest to aktywność fizyczna na miare potrzeb osoby niepełnosprawnej. Dzienna dawka kalorii dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim jest niższa niż dla osób pełnosprawnych.

Odchudzanie osoby na wózku powinno zawierać herbatki ziołowe. Zieloną herbate oraz inne zioła przyspieszające trawienie. Herbatki ziołowe poprawiają trawienie. I przyspieszają proces trawienia.
Osoby niepełnosprawne przynajmniej w czasie odchudzania powinny zrezygnować z ciężkiego jedzenia. Czyli mocno kalorycznego i tłustego. W czasie odchudzania osoby niepełnosprawne nie powinny jeść ciężkiego smażonego mięsa. Tłustych sosów na bazie śmietany. Co nie oznacza, że nie można dodać sosu do posiłków. Sos można dodać. Jednak sos light. Który można samemu przygotować np. sos na bazie jogurtu naturalnego 0 % tłuszczu z dodatkiem ziół i przypraw.
Oczywiście jak każda osoba która się odchudza w diecie nie mogą znaleźć się używki ani słodycze.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim nie powinno zawierać alkoholu, mocnej kawy. Mocnej herbaty.

A tym bardziej odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim nie powinno zawierać papierosów. Odchudzanie osoby na wózki inwalidzkim nie powinno zawierać pewnej grupy produktów. Które zwalniają trawienie. Albo też mogą wpłynąć na spowolnienie procesu trawienia.
Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim tego nie można jeść / pić:
alkohol, mocna kawa. Mocna herbata. Gotowana marchew. Warzywa strączkowe. Fast foody we wszelkiej postaci czyli kebaby, pizze, hot dogi itp. Biały makaron. Biały ryż.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim – błonnik.

Błonnik, błonnik i jeszcze raz BŁONNIK.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim powinno być obfite w pokarmy z dużą zawartością błonnika. Błonnik przyspiesza trawienie pokarmu. Pokarmy zawierające sporo błonnika to między innymi. Warzywa, owoce. Kasza pęczak. Kasza gryczana. Muesli. Płatki owsiane. Ryż brązowy.
Oprócz tego w diecie powinna znaleźć się RYBY. Ryby dostarczają wielu witamin. I wartości odżywczych. Ale ryby również dostarczają sporo białka. Czyli budulca naszego organizmu.

Natomiast osobną kwestią jest białko lub suplementy białka w przypadku osób na wózkach inwalidzkich.Nie oszukujmy się osoby niepełnosprawne tak samo jak osoby pełnosprawne przyjmują suplementy diety takie jak: białko np. w proszku. Tyko proszę was nie mylcie białka w proszku czyli normalnego suplementu diety. Takiego jak witamina C w tabletkach. Z anabolami albo sterydami. Białko jest normalnym suplementem diety.

  • I co z tym białkiem w proszku ?

Wiele osób piszę do mnie że są na wózku inwalidzkim ale prowadzą AKTYWNY tryb życia. To znaczy, że mimo tego żę jeżdżą na wózku inwalidzkim. Uprawiają sport np. koszykówka.
Trzeba uważać na przyjmowanie białka przez osoby na wózku inwalidzkim. Teoretycznie każdy powie no tak jeśli trenuje mam większe zapotrzebowanie na białko. Muszę posilić się suplementami z białka. Jednak w przypadku osób na wózku inwalidzkim białko powinno pochodzić z pożywienia np. ryby lub gotowany kurczak. Ewentualnie nabial twaróg. Lub białko z innych produktów.
Nadmiar białka u osób niepełnosprawnych może się odkładać w innych częściach ciała. Na przykład na płucach. Lub spowalniać gojenie się ran. Charakterystyczną jest sytuacja, ze wiele osób które po wypadku zostają na wózku inwalidzkim w pierwszej fazie są załamane. Mają kryzys psychiczny. Jednak później mocno trenują albo rehabilitują się z nadzieją, że wrócą do pełni sił. I wtedy żeby rehabiltacja była bardziej skuteczna to białeczko w proszku. Lub koktajl białkowy.

Średnio przyjmuje się że osoba w czasie odchudzania powinna dostarczać około 2 gram białka na kilogram ciała. Jednak w przypadku osób niepełnosprawnych jest to trudny temat. Bo są różne niepełnosprawności. Na przykład są osoby na wózku inwalidzkim po amputacji obu kończyn. Jednej kończyn. A są osoby na wózku inwalidzkim które mają niedowład, ale mają obie kończyny. I tutaj mamy do czynienia z mniejszą lub większą masą ciała.

Ale to wszystko jest ustalane indywidualnie od danej osoby. Oczywiście są osoby na wózku inwalidzkim które przyjmują białko w proszku i wszystko jest w porządku. Tylko tak piszę, żeby uczulić na wszelki wypadek.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim nie powinno zawierać wszelkich diet krótkich. Albo diet 1 składnikowych. Są to typowe szybkie diety. Przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób zdrowych. I te diety są skuteczne. A poza tym są bardzo fajne. Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim nie powinno zawierać napojów gazowanych. Napoje gazowane zawierają sporo cukru. Zwiększają apetyt.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim powinno zawierać omege 3.

Kwas omega 3 jest w rybach. Jednak można go również przyjmować w formie suplementu. I według mnie takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Rybę w diecie zawsze warto jest jeść. Jednak różne ryby mają różną zawartość kwasu omega 3. A tak jak weźmiesz omege 3 w tabletkach to masz święty spokój. Ja tak robie od lat i jest ok. Tylko omega 3 w tabletkach najlepiej jest dodawać do posiłku. Bo omega 3 to olej. Wiele osób nie lubi smaku kwasu omega 3. Nie wiem ja nie ma zdania w tym temacie. Ani mi nie smakuje omega 3 w tabletkach ani smakuje. Tylko jak przyjmujesz omege 3 z posiłkiem lepiej się wchłania. I unikniesz nie przyjemnego uczucia odbicia się kwasu omega 3 jak będzie trawiony przez żołądek. Ale to taka mała wskazówka z mojej strony.

Odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim nie powinno zawierać „CHEMII”.

Oczywiście tej chemii w potocznym znaczeniu. Czyli produktów spożywczych przetworzonych. Lub z wieloma dodatkami chemicznymi. W czasie odchudzania osoby niepełnosprawnej należy jeść jak najmniej produktów przetworzonych. Dlaczego ? Osoba na wózku inwalidzkim i tak ma już gorsze trawienie. Czyli ten proces spalania kalorii jest wolniejszy. Jedzenie żywności mocno przetworzonej lub pełnej tzw. „chemii” spowalnia odchudzanie. Dlaczego tak się dzieje ?

To proste organizm osoby niepełnosprawnej będzie zainteresowany wydaleniem chemi z organizmu. Zamiast skupić się na spalaniu tkanki tłuszczowej. Dlatego odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim powinno zawierać produkty ekologiczne.

  1. Obrazowo tłumacząc jedziesz samochodem masz wyznaczony cel.
  2. Jedziesz z punktu A do punktu B.
  3. W międzyczasie pękła ci opona.W normalnej sytuacji zatrzymujesz się na poboczu.

I wymieniasz oponę. Jednak w tej sytuacji jest inaczej. Dalej jedziesz nic nie zrażony. Jedziesz wolniej. Po pewnym czasie pęka ci kolejna opona. I docierasz do punktu B ale dwa razy poźniej.
Osoby które będą jadły produkty mocno przetworzone będą się dwa razy dłużej odchudzały.
Poza tym odchudzanie osoby na wózku inwalidzkim powinno zawierac SIEMIE LNIANE. Siemie ma sporo BŁONNIKA. Oprócz tego jest dobre na trawienie. Takie siemie lnianie możesz kupić w różnych sklepach. I jest już mielone. Robisz tak, że dajesz siemie 2 łyżki do kubka zalewasz ciepłą wodą i mieszasz. Powstaje taka papka. Kleik i jesz. Siemie ma wiele właściwości zdrowotnych. Jest dobre na odchudzanie ale też na zdrowie. Poprawia wygląd skóry i włosów.

Na końcu warto dodać, że każda osoba jest inna. Ma inny metabolizm. Inną przyczyną niepełnosprawności. Nawet jeśli mamy dwie takie same osoby z takim samą niepełnosprawnością. Takiej samej wadze o te dwie osoby mogą mieć zupełnie inną dietę.

Pamiętaj, że są to moje spostrzeżenia. Jednak jeśli już chcesz się odchudzać to zawsze rób to w porozumieniu z lekarzem, pielęgniarką i dietetykiem. Od 2012 roku w każdym szpitalu powinien istnieć specjalny zespół żywieniowy które określi precyzjną dietę.