Odchudzanie na rowerze

Odchudzanie na rowerze.

Rowerzysta.

Odchudzanie na rowerze powinno przypaść do gustu szczególnie paniom, ponieważ jazda na rowerze bardzo ładnie modeluję mięśnie nóg. W dodatku pośladki nabierają jędrności.

Jazda na rowerze odchudza, ponieważ jest to ćwiczenie aerobowe. To ten typ ćwiczeń który spala tkankę tłuszczową. O ćwiczeniach aerobowych pisałem już na blogu

Odchudzanie na rowerze a technika jazdy. Dzisiaj postaram się wam przedstawić na czym polega odchudzanie na rowerze oraz technikę, która powoduję, że spalisz kalorie i schudniesz ! Ktoś powie wsiadasz na rower, jedziesz i chudniesz, też mi wielka sprawa.Wbrew pozorom odchudzanie na rowerze nie jest takie proste.

Otóż zła technika jazdy może spowodować, że uzyskasz mięśnie, a nie schudniesz. Zacznijmy od tego, że jeśli chcesz chudnąć jeżdżąc na rowerze to musisz jeżdzić w miarę systematycznie np. trzy razy w tygodniu. Są osoby, które już dawno pożegnały samochód i jeżdżą do pracy rowerem.

W czasie jazdy na rowerze bardzo ważne jest utrzymywanie stałego tempa i jazda na odpowiednim pulsie czyli tętnie. Kolejną kwestią jest czas jazdy na rowerze. Stare i oklepane i pewnie przez wielu znane prawa (odchudzania i treningu jednak gwoli ścisłości powtórzę je). mówią, że dopiero po 20-30 minut następuje spalanie tłuszczu. Przez pierwsze minuty mięśnie do pracy zużywają glikogenu. Dopiero po upływie tego czasu spalamy tkankę tłuszczową.

Najbardziej zdumiewające jeśli chodzi o odchudzanie na rowerze jest początkowy brak efektów.Jeśli jeżdzisz typowo rekreacyjnie to na początku nie zauważysz efektów. Dopiero w miarę upływu czasu spalisz tkankę tłuszczową.

– Z kolei najlepsze i najszybsze efekty uzyskasz jeśli oprócz jazdy aerobowej będziesz jeździć w trybie interwałowy pamiętając o zachowaniu odpowiedniego pulsu. Trening interwałowy przynosi najszybsze i najbardziej spektakularne efekty jeśli chodzi o odchudzanie na rowerze.

Dlaczego odchudzanie na rowerze ? Jazda na rowerze poza spadkiem wagi przynosi wiele korzyści dla organizmu. Systematyczne jeżdżenie na rowerze zwiększa objętość płuc. Poprawia jakoś snu. Nabierasz lepiej kondycji. I masz więcej energii każdego dnia. Najlepsze efekty uzyskasz jak połączysz rower na odchudzanie z odpowiednią dietą, wtedy ubytek wagi masz gwarantowany.

Odchudzanie na rowerze jak jeździć ?

Musisz jeździć spokojnie w normalnym tempie. Tak by nie dostać zadyszki. Odchudzanie na rowerze musi być trochę dłuższe niż przejażdżka do pobliskiego sklepu. Najlepiej jeździć co najmniej 40 minut.

Najlepsze efekty uzyskasz jak połączysz rower z dietą nisko tłuszczową. Nie zapomnij o wodzie, kup i zamontuj koszyczek z bidonem i w drogę !  Oprócz tego pij do 1,5 litra wody mineralnej dziennie.

Czy jeśli chce jeździć cały rok na rowerze to muszę kupić 2 rowery jeden stacjonarny w domu, drugi na zewnątrz ?

Swego czasu wrzuciłem na blogu bardzo ciekawą możliwość połaczenia roweru zwykłego ze stacjonarnym. Jeśli posiadasz zwykły rower wystarczy, że kupisz specjalna mate. Mata pozwala na umocowanie, ustabilizowanie rowera w warunkach domowych i…jazdę ! Więcej przeczytasz we wpisie: Mata treningowa

Plusy odchudzanie na rowerze.

• Na rowerze można jeździć praktycznie cały rok: zimą na stacjonarnym w domu , a pozostałą część roku na zewnątrz.

• Można bardzo dużo schudnąć. 20-30 kilogramów w rok ! szok !

• Odchudzanie na rowerze to przyjemny sposób odchudzania.

• Odchudzanie na rowerze jest tanie, ale to rzecz gustu i pojemności portfela.

Odchudzanie na rowerze minusy. Baaardzo dużym minusem w przypadku roweru. Jest brak efektów na samym początku. To powoduje, że wiele osób rezygnuje z jazdy na rowerze.w dużym stopniu zależy to od techniki jazdy. W przypadku jazdy aerobowej i z odpowiednim tętnem efekty będą niemal natychmiastowe.

Odchudzanie na rowerze, szybkie rezultaty ?! Z drugiej strony szybkie efekty w odchudzaniu czyli chudnięcie więcej niż kilogram na tydzień może sprawić, że wystąpi efekt jo-jo. Po szybkim spadku wagi w krótkim czasie, jeśli przestaniesz nagle jeżdzić np. nie masz czasu lub z powodu kontuzji możesz szybko przybrać na wadze, bo organizm będzie się bronił. Będzie robił „zapasy”. Jest to naturalna kolej rzeczy. I wynika to z przemian biochemicznych, które zachodzą w organizmie. Organizm zacznie robić zapasy, bo będzie pamiętać że wcześniej te zapasy zużyłaś czyli schudłaś.

Wyjście w takiej sytuacji jest jedno najlepiej jest chudnąc mniej a systematycznie np. kilogram tygodniowo. Ta zasada nie odnosi się do odchudzanie na rowerze na początku. W pierwszych tygodniach jeśli wcześniej nie jeżdziłaś możesz schudnąc o wiele więcej niż później nawet 3-4 kilogramy w tydzień. Jednak po pewnym czasie metabolizm spowolni i spadek wagi nie będzie już tak widowiskowy.

Odchudzanie na rowerze w kilku krokach.

  1. Kup rower lub wyciągnij i odśwież stary rower z piwnicy.
  2. Oddaj do serwisu na przegląd, żeby się nie zepsuł się jak będziesz z dala od domu.
  3. Jeśli możesz zostaw samochód, a do pracy jedź rowerem.
  4. Zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo. Odblaski, odpowiedni kask też się przyda. Bardzo często nawet jeżdżać po mieście dochodzi do upadków i kontuzji na rowerze. Wynika to z braku wprawy w jeżdzie. Niektórzy z nas wyciągaj rower i wsiadaja nawet po wielu latach, dlatego dla własnego komfortu dobrze jest mieć kask i inne elementy bezpieczeństwa.
  5. Zaopatrz się w pulsometr, abyś mogła na bieżąco kontrolować swój puls.
  6. Jeśli jeżdzisz rekreacyjnie wyznaczaj sobie małe cele i z czasem większe i kolejne cele.

np. 3 razy w tygodniu po 5 kilometrów, w następnym 3 razy po 10 kilometrów.

Staraj się jeżdzić systematycznie np. 3 razy w tygodniu co 2 dzień. Taki sposób jazdy jest najlepszy, bo dajesz 1 dzień odpoczynku organizmowi na zregenerowanie sił, a z drugiej strony jesteś w formie. Jeden dzień przerwy sprawi, że nie będziesz mieć zakwasów (przy odpowiedniej technice) usuniesz toksyny z organizmu, a organizm przyzwyczai się do chudszej Ty !

Najlepsze efekty uzyskasz jak połączysz odchudzanie na rowerze z dietą. Nie musi to być dieta rygorystyczna. Ważne by jeść zdrowo i lekko. Pozbądź się złych nawyków żywieniowych.

Natomiast jeśli chcesz dokładnie obliczyć swój puls/ tętno najlepsze do odchudzania to zapraszam do wpisu: Bieganie na odchudzanie tam dokładnie przedstawiam jak obliczyć prawidłowy puls do odchudzania.