Nordic walking na odchudzanie

Nordic walking na odchudzanie

Kijki

Nordic walking na odchudzanie jako forma sportu znana była już w latach 20 tych. Jednak prawdziwy rozkwit tego sportu nastąpił pod koniec lat 90-tych XX minionego wieku.

Kilka słów o samym nordic walking.

Nordic walking zwany także marszem nordyckim został stworzony przez fińskich sportowców i lekarzy. Przez niektórych sport ten nazywany jest suchym narciarstwem, bo odpychasz się kijkami jednak bez nart i na terenie suchym.

Finlandia gdzie sport ten się narodził jest specyficznym krajem. Większość czasu w roku brakuje słońca. Dlatego grupa fińskich zapaleńców postanowiła zadbać o swoją tężyzne fizyczną tworząc sport o nazwie nordic walking.

Tak naprawdę marsz z kijkami jest połączenie dwóch elementów w jednym. Marszu z techniką jazdy na nartach. Fenomen nordic walking na odchudzanie czyli spaceru nordyckiego polega na tym, że można ten sport uprawiać praktycznie wszędzie. I o każdej porze roku.

Bez wątpienia nordic walking na odchudzanie to jedna z najtańszych możliwości schudnięcia. Wystarczy raz kupić kijki a chodzić można praktycznie cały czas.

Niech nikogo nie zmyli myślenie, że nordic walking na odchudzanie jest tylko dla starszych osób. NW jest doskonałym pomysłem na odchudzanie dla osób, które ze względu na zdrowie nie mogą np. biegać.

Jakie partie ciała dobre na nordic walking na odchudzanie ?

Osoby które stosują nordic walking na odchudzanie najbardziej chudną z nóg. Nordic walking na odchudzanie dobrze odchudza nogi. Oprócz utraty tkanki tłuszczowej nordic walking modeluje i rzeżbi nogi.

Ciekawostka nordic walking na odchudzanie.

Europejską stolicą nordic walking jest Barlinek. Tam też najwięcej osób uprawia nordic walking na odchudzanie. Można tam skorzystać ze specjalnie stworzonych tras do uczestników tego sportu, wypożyczyć lub kupić nowy sprzęt do treningu.

Osoby ze sporą otyłością a nordic walking na odchudzanie.

Trening NW o także dobry pomysł dla osób, które mają sporą otyłość np. 15, 25 kg. Dla takich osób trening z kijkami to dobra droga do szczupłej sylwetki. Nordic walking na odchudzanie dobrze odchudza osoby ze sporą otyłością.

Osoby ćwiczące z nordic walking spalają więcej kalorii niż osoby, które spacerują.Podczas treningu z nw można spalić do 450 kcal. Trening z NW jest do 30 % skuteczniejszy niż spacer. Dlatego tak bardzo polecany jest nordic walking na odchudzanie.

W 2001 roku amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczących skuteczności nordic walking na odchudzanie. Instytut The Cooper w Texasie na podstawie swoich badań ogłosił, że spacer z kijkami spala więcej kalorii niż tradycyjny spacer. Dodatkowo w trakcie wysiłku fizycznego organizm pobiera o 20 % więcej tlenu niż podczas zwykłego spaceru. Lepsze dotlenienie organizmu sprawia, że nasz mózg lepiej funkcjonuje. Dlatego nordic walking na odchudzanie nie tylko sprawia, że chudniemy ale również dotlenia organizm. Natomiast nordic walking na odchudzanie w porównaniu do zwykłego spaceru. Lepiej i szybciej pozbywa się zbędnych kilogramów.

Nordic Walking na odchudzanie jest bardzo tanim sposobem na schudnięcie.Wystarczy tylko kupić kijki do chodzenia i można zacząć trening. Kijki dostaniesz w większości sklepów sportowych. Popularność nordic walking na odchudzanie sprawiła, że kijki co raz częściej można dostać w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym

odchudzanieplus.pl nordic walking

Plusy nordic walking na odchudzanie.

•   Wyszczupla brzuch oraz talię.

•   Podczas treningu używanych jest około 600 mięśni.

•   Spalanych jest do 450 kcal/h.

•   Tłuszcz przekształcany jest w tkankę mięśniową.

•  Spacerować można praktycznie wszędzie.

•  Tani sposób na odchudzanie. Nordic walking na odchudzanie jest tanim sportem.

•  Nordic walking na odchudzanie można trenować w każdym wieku.

Nordic walking dobrze wpływa na prace układu pokarmowego. Spacer z kijkami przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i poprawia metabolizm. NW likwiduję zaparcia i szybko pozbywa się resztek pokarmowych zalegających w jelitach.

Jakie kijki kupić nordic walking na odchudzanie ?

Kijki do nordic walking muszą być dopasowane do wzrostu osoby trenującej. Kolejnym kryterium wyboru odpowiednich kijów jest dopasowanie kijów do warunków fizycznych osoby trenującej.

– Nordic walking na odchudzanie to bez wątpienia jedna z najtańszych możliwości schudnięcia. Wystarczy raz kupić kijki a chodzić można praktycznie cały czas.

Żeby dopasować odpowiedniej długości kijki korzysta się ze wzoru na obliczenie długości kijków.

Wzór na obliczenie długości kijków do nordic walking na odchudzanie.

Wzrost x 0,68= długość kijków w przypadku kiedy wynik wychodzi np. 124 cm zaokrągla się w dół czyli należy kupić kijki o długości 120 cm. Natomiast osoby starsze z reguły mają kijki krótsze o 5-10 cm.

Warto wspomnieć, że kije do nart nie nadają się do spaceru nordic walking. Zwłaszcza do nordic walking na odchudzanie. Wynika to z faktu, że kije do nart są dłuższe nić kije do nordic walking.  Poza tym kije do nart są mniej elastyczne i nie posiadają specjalnych umocowań na ręce.

Jak nie dać się oszukać podczas kupna kijów do NW ?

Niestety w miarę wzrostu popularności nordic walking rośnie grupa nie uczciwych sprzedawców, którzy sprzedają złe kijki do chodzenia. Sprzedawcy często sprzedaja kijki do trekingu a nie kijki do nordic walking. Strzeżcie się przed oszustami, którzy chcą zarobić na braku waszej wiedzy.

Na czym polega różnica ?

Kijki do nordic walking na odchudzanie. U góry kijka gdzie się go chwyta w dłoń znajduje się rękawiczka.

Kijki do trekkingu. U góry kijka gdzie się go chwyta w dłoń znajduje się pasek.

Czyli zapamiętajcie kijki do nordic walking na odchudzanie to te z rękawiczką.

Kijki do trekkingu to zupełnie inna „para kaloszy” i nie należy ich używać w czasie spaceru z kijkami.

Istnieją dwa rodzaje kijów do nordic walking. Jedne kijki są składane inne są w całości. Z reguły jest tak, że kijki tańsze są składane w dwóch miejscach. Natomiast kijki droższe ze względu na materiał wykonania czyli carbon są w całości. Tańsze kije wykonane są z aluminium, ale nie ma co się przejmować ponieważ są równie solidne. Droższe kije są lżejsze, ale wierzcie praktycznie nie czuć tej różnicy i bardziej wytrzymałe ale z reguły kupują je osoby które zamierzają „zawodowo” uprawiać nordic walking.

Końcówki do kijków nordic walking na odchudzanie.

Końcówki do kijków noszą nazwę grotów. Podstawowe i najczęściej spotykane kijki do nordic walking to groty ryglujące i wklejane. Jeśli chcesz uprawiać nordic walking na odchudzanie to taki końcówki są najlepsze.

Jak sama nazwa wskazuje groty wklejane to końcówki umocowane na stałe. Natomiast końcówki ryglujące to końcówki, które można wymienić. Przy wyborze końcówki warto jest zdecydować się na końcówki zakrzywione z tego względu, że mają lepszą przyczepność.

Zamienne ryglujące groty.

Jest to końcwówka z ostrzem do nordic walking, którą używa się na ziemi twardej, zmrożonej. Przeznaczona jest na tereny kamienniste, ale oczywiście nie nadaje się na asfalt.

Fakty nordic walking na odchudzanie.

Spacer z kijkami spala o 30 % więcej tkanki tłuszczowej niż spacer.

  1. Nordic walking na odchudzanie o 40 % lepiej poprawia kondycje niż tradycyjny spacer.
  2. Nordic walking na odchudzanie pobudza do pracy 90 % partii mięśni ciała.
  3. W trakcie maszerowania pracuje prawie 600 partii mięśni.

Przeciwskazania nordic walking na odchudzanie.

Teoretycznie nie ma większych przeciwwskazań do uprawiania nordic walking. Często lekarze nawet osobą starszym polecają taką formę aktywności jako sposób na ruch i schudnięcie.

Wiele osób pisało do mnie, ze zauważyło że jak nordic walking uprawiają całe grupy ludzi. No właśnie dlaczego nordic walking często uprawiają całe grupy osoby a nie pojedyńcze osoby.

Odpowiedz jest prosta z motywacji. Nordic walking jest przyjemnym sportem zwłaszcza jeśli chodzi się z kijkami w urokliwych zakątkach i na świeżym powietrzu. Jednak nordic walking wymaga motywacji. Ćwicząc w grupie łatwiej jest się zmotywowac żeby wybrać się na kolejny trening. Nordic walking uprawiany jest pod chmurką dlatego wiele osób często rezygnuje z treningu z powodu kaprysów pogody a to deszcz a to śnieg.

– Nordic walking na odchudzanie przyniesie najlepsze rezultaty jeśli połączysz spacer z kijkami z odpowiednią dietą.

Istnieje kilka odmian nordic walking. O samym spacerze z kijkami możesz przeczytać w wikpedii

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nordic_walking

  •  Leaping  skoki z nogi na nogę.
  •  Jogging  lekki trucht z kijkami.
  •  Jumping  skoki z kijkami.
  •  Striding  trucht z większym odbiciem i krokiem stopy.
  •  Blading  jazda na rolkach i odpychanie się kijkami.
  •  Running  bieg z kijkami.

Rozgrzewka nordic walking na odchudzanie.

Ćwiczenia oddechowe.

Stań lużno z kijkami, rozstaw nogi na metr szerokości. Postaw kijki przed sobą. Wykonaj pełne wdechy i wydechy. Wdech kijki do przodu. Wydech kijki do siebie.

Krążenie stóp.

Jedna noga jest podniesieona, natomiast druga dotyka podłoża. Wykonaj 10 obrotów stopą w lewo, a póżniej w prawo. Podbnie postępuj z drugą nogą.

Dla swojego bezpieczeństwa cały czas podpieraj się kijkami.

Krążenie bioder.

Stań w rozkroku i zrób okrężne ruchy bioder. 10 razy w lewą stronę. 10 razy w prawą stronę.

Wymachy nóg.

W trakcie ćwiczenia podpieraj się kijkami. Stań na prawej nodze, a lewą zrób 10 razy wymach do przodu i tyłu. Następnie stań na lewej nodze i postępuj jak poprzednio.

Barki i łokcie.

Ustaw kije za soba na poziomie bioder. Następnie wyprostuj ramiona i unieś kijki  z łokciami zgiętymi. Następnie opuść kije. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Nadgarstki.

Stań w rozkroku. Ustaw kije przed sobą na wysokosci barków. Skręcaj i odkręcaj dłonie w nadgarstkach. Ćwiczenie na nadgarstki powtórz 10 razy.

Buty do nordic walking na odchudzanie.

Buty powinny być lekkie i nieprzemakalnę. Przednia część podeszwy powinna być miękka. Buty do spaceru z kijkami powinny być wygodne i mieć pięte zaokrągloną lub lekko ściętą. Przy wyborze, zakupie butów do treningu dobrze postawić na buty dobrej jakości. To szczególnie ważne dla komfortu chodzenia oraz uniknięcia ewentualnych kontuzji.

Istnieją trzy rodzaje nordic walking. Ja jednak przedstawie tutaj dwa najpopularniejsze odmiany NW.

Nordic walking fitness.

Jest to sposóba na chodzenie z kijkami dla osób, które chcą poprawic swoją kondycję fizyczną. Tradycyjna salę z kijkami można zamienić na spacer z kijkami na świeżym powietrzu.Nordic walking można również traktowac jako nowy element fitnessu. W tym przypadku należy chodzić z kijkami 3 razy w tygodniu po 90 minut. Po zakończeniu treningu należy wykonać ćwiczenia rozciagające, a przed ćwiczenia rozgrzewające.

Zdrowie a nordic walking na odchudzanie.

Jest to typowe zdrowotne chodzenie z kijkami. W tym przypadku nie chodzi o tempo ani czas a raczej ruch na świeżym powietrzu. Z nordic walking na zdrowie często korzystają osoby po operacjach, w podeszłym wieku, z problemami układu krążenia i kostnego. W tym przypadku nordic walking jest wskazany, ponieważ kijki odciążają stawy od nadmiernego wysiłku. Powszechnie uważa się, że kijki odejmują 5 kilogramów od wagi osoby ćwiczącej. Czyli osoba która waży 80 kilogramów obciąża stawy z równą sobie wagą czyli 80 kilogramów. Natomiast ta sama osoba, z tą samą wagą uprawiająca nordic walking obciąża stawy z wagą 75 kilogramów.jednak nordic walking na zdrowie mogą również stosować osoby które spędzają cały dzień za kółkiem lub pracują w biurze. Spacery z kijkami dotleniają mózg i rozlużniają napięte w ciągu dnia mięśnie. Nordic walking jest także lekiem na stres. Tak więc nordic walking na zdrowie mogą stosować osoby w podeszłym wieku z problemami zdrowotnymi  oraz osoby młodsze prowadzące siedzący tryb zycia.

Nordic walking nie tylko pomaga w odchudzaniu, ale także w różnych chorobach.

Oto lista chorób na które pomaga NW.

– Osobom o problemach z utrzymaniem równowagi oraz ograniczoną sprawnością ruchową.

– Problemy ze stawem kolanowym.

– Bóle mięśni.  Skolioza. Osteoporoza. Problemy z kręgosłupa. Rehabilitacja po złamaniu nogi. Reumatyzm. Uszkodzenie ścięgna Achillesa. Cukrzyca. Odstresowuje.

Najważniejsza zasada w spacerze z kijkami.

Prawy kij styka się z ziemią w chwili kiedy stawiasz na ziemi lewą pięte. I na odwrót.

Nauka nordic walking na odchudzanie dla osób początkujących.

W trakcie marszu wykonuj dłuższe kroki, a kijki wbijaj za sobą.

Chwytaj i puszaj „rączki” kijka tak by krew mogła swobodnie płynąć.

Maszeruj z postawą wyprostowaną. Wciągnij brzuch to pozwoli na prawidłowy układ sylwetki i nie narazi cie na ból kręgosłupa.

Trzymaj kijki blisko ciała.

Ważna jest także prawidłowa praca stóp. Krok na ziemi stawiaj od pięty po palce. Palce mają cie „wybijać” do kolejnego kroku w przód.

W trakcie spaceru z kijkami ciało powinno być lużne, krok powinnien być pewny a ruchy w miarę płynne. Na początku może to wydawać się trudne jednak z czasiem nabierzesz doświadczenia i nie będziesz zwracać uwagi na poszczególne elementy prawidłowego kroku.

Spacerując z kijkami należy pamiętać, aby lewą nogą odpychać się, a prawa ręka była w przodzie.

Pierwsze kroki możesz wykonać na tzw. sucho czyli bez użycia kijków.

Nordic walking na odchudzanie film instruktażowy.

[jwplayer mediaid=”8939″]

Rękawiczki a nordic walking na odchudzanie.

Z własnego doświadczenia w czasie spaceru z kijkami polecam stosowanie rękawiczek. W zimie zimowych nastomiast latem sportowych z odsłoniętymi palcami. Zimą rękawiczki chronią dłonie przed mrozem i powstawaniem pęcherzy. Latem warte je nosić, aby uniknąć samych pęcherzy.

Opinie, efekty nordic walking na odchudzanie.

“Mam 69 lat i chodzę z Nordic Walking na odchudzanie już 12 miesięcy – To świetny sposób na ćwiczenia, również poprzez możliwość dołączenia do grupy ludzi. Wspólnie tworzymy wspaniałe towarzystwo, umilajace sobie czas wspólną rozmową. W ciągu kilku ostatnich miesięcy schudłem 8 kilogramów.”

Jan

“Co jest dowodem, że Nordic Walking jest lepszy niż bieganie dla osób z problemami kolan ? Mój przykład po operacji kolana nie mogłam biegać w tym czasie przytyłam 6 kilogramów. Dzięki nordic walking wróciłam do swojej poprzedniej wagi. Dziękuje ci trenerze odchudzania, że napisałeś o tym sposobie na odchudzania.”

Ania Suwalszczyzna

“Mój ukochany Nordic Walking na odchudzanie ! Naprawdę świetna zabawa i ruch na świeżym powietrzu. Naprawdę skuteczne.”

Maria

Nie pozostaje nic tylko spróbować nordic walking na odchudzanie !