Łyżwy na odchudzanie pobudzają do pracy wszystkie partie mięśni. Pracują ręce, nogi oraz barki. Łyżwy znane były już w epoce brązu. W Polsce pierwsze wzmianki na temat łyżew dotyczą okresu Biskupina. Natomiast na świecie pierwsze łyżwy zaczęli produkować Holendrzy. Ciekawostką jest fakt, ze na łyżwach jeżdził już sam Napoleon. Łyżwiarstwo pod koniec XIX wieku zostało uznane jako sport zawodowy.
Podczas jazdy na łyżwach można spalić od 500 do 800 kalorii na godzinę.
Wszystko zależy od tego jaką technikę wybierzemy. I jak intensywnie będziemy jeździć na łyżwach. Poza tym łyżwy na odchudzanie to świetny sposób na relaks. I odprężenie od problemów dnia codziennego. Jazda na lodzie tak pochłania myślenie. Że nie w czasie jazdy nie jesteś w stanie o niczym innym myśleć. Jak o jeździe na łyżwach.
Dlaczego łyżwy na odchudzanie ?
Jazda na lodzie jest bardzo przyjemna. Nie obarcza tak stawów i kolan jak inny sport. Na przykład bieganie czy aerobic. Bo od lodu się odpychasz, a nie odbijasz jak w innych dziedzinach sport. Poza tym łyżwy na odchudzanie powinny przypaść do gustu. Tym którzy uwielbiają tańczyć. Przy okazji przeczytaj wpis: Kalorie taniec .Taniec i kalorie są bardzo podobne do siebie. Poza tym łyżwy na odchudzanie świetnie modelują sylwetkę. A to za sprawą tego, że jazda na łyżwach wymaga utrzymania równowagi. I pracują wszystkie mięśnie. Wykonywanie obrotów i figur pozwala na wyszczuplenie tali i bioder. Dodatkowo pracują mięśnie brzucha.
I – Gdzie jeżdzić ?
Poszukaj lodowisk w swojej okolicy. Co raz więcej powstaje lodowisk które dbają o tafle lodu. Poza tym na takim lodowisku możesz wypożyczyć sprzęt do jazdy. Niektóre lodowiska są kryte i łyżwy na odchudzanie można uprawiać przez cały rok. Natomiast doradzam jazdę po zamarzniętych zbiornikach wodnych jeziorach, stawach. Być może takie łyżwy na odchudzanie nic nie kosztują. Jednak są bardzo niebezpieczne i zagrażają życiu.
Pierwsze kroki łyżwy na odchudzanie.
Na początku powoli wejdź na lodowisko. Cały czas trzymaj się bandy. Musisz się oswoić z łyżwami i lodem.Na łyżwach jeździ się na ugiętych kolanach. Sylwetka musi być pochylona do przodu. Taka postawa na lodzie pozwala utrzymać równowagę. Kroki na tafli. I jazdy wykonujesz odpychając się od lodu wewnętrzną częścią stopy.
• Jak wykonasz już ruch to drugą nogę dołącz do pierwszej.
Dobrze jest także zabrać ze sobą odpowiedni ubiór. Strój na łyżwy na odchudzanie nie powinien być zbyt ciepły. Tak by nie przegrzać organizmu. Zimą kiedy wychodzimy z domu warto jest ubrać się na cebulkę. Żeby nie zmarznąć. Jednak jeżdżąc na łyżwach warto być trochę lżej ubranym. Dodatkowo ubiór nie powinien krępować ruchów. Jeśli wybierzesz łyżwy na odchudzanie to nie zapomnij o rozgrzewce. Poświęć na nią 10-15 minut przed jazdą na lodzie. Rozgrzewka jest konieczna po to by nie doszło do kontuzji. Wykonaj proste ćwiczenia rozlużniające. Przysiady. Kołysanie biodrami. Skłony.
Tutaj możesz zobaczyć film z nauką jazdy na łyżwach.
[jwplayer mediaid=”18173″]
Większość z nas wybierając łyżwy na odchudzanie ma zamiar jeździć rekreacyjnie. Jednak techniki jazdy na łyżwach są różne. Od jazdy rekreacyjnej. Sportowej. Figurowej. Po hokej na lodzie. W zależności od rodzaju jazdy na lodzie dobiera się odpowiednie łyżwy.
Rekreacja a łyżwy na odchudzanie.
Buty do jazdy rekreacyjnej są podobne do tych butów z rolek. Przy okazji przeczytaj wpis: Rolki na odchudzanie .Wewnątrz są miękkie. Natomiast z zewnątrz są plastikowe. Takie łyżwy na odchudzanie zapinane są podobnie jak rolki klamrą. Zdarzają się, że niektóre są sznurowane. Inne z kolei są zapinane na rzepy. Warto wspomnieć, że buty do łyżew rekreacyjnych. Szybko i łatwo się zakłada i zdejmuje. Więcej o butach przeczytasz w google .Co nie zawsze ma miejsce w przypadku butów do innych sportów na lodzie. Na przykład buty do hokeja długo się zakłada. Warto jest o tym pamiętać. Z tego względu, że jak pójdziemy na lodowisko. To często zdarza się, że płacimy za godzinę jazdę. No chyba nikt z nas nie byłby zadowolony. Zakładaniem butów i ochraniaczy przez pół godziny.
Ciekawostka łyżwy na odchudzanie.
Buty do łyżew mogą mieć uniwersalny rozmiar. Co to znaczy ? W praktyce oznacza to że gdy kupimy łyżwy można zwiększyć ich o rozmiar nawet o 4 rozmiary. Czyli jeśli kupujemy łyżwy o rozmiarze 36. To możemy regulować rozmiar tego buta do numeru 40. Jak to się dzieje ? Producenci łyżew produkują specjalne skorupy plastikowe buta. Które można regulować i but może być większy. W zależności od tego jak chcemy go ustawić. To dobre rozwiązanie. Zwłaszcza, że często jeździmy na łyżwach z dziećmi. A jak wiadomo dzieci szybko wyrastają. I zmienia (zwiększa się) ich rozmiar stopy. Poza tym jeżeli ktoś zamierza często jeżdzić na łyżwach. Dobrze jest kupić sobie łyżwy na własność. Jest to praktyczne, ale także bardziej higieniczne.
II – Bezpieczeństwo.
Podczas jazdy na łyżwach warto jest zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Nie ma co oszczędzać. Niektóre upadki mogą być naprawdę bolesne. Zwłaszcza na początku. Kiedy dopiero się uczymy jazdy warto jest mieć na sobie kask i ochraniacze. Cały sprzęt można wypożyczyć na miejscu, gdzie znajduję się lodowisko. Z reguły lodowiska mają wypożyczalnie sprzętu. Natomiast za nowy kask dobrej jakości zapłacisz około 100 złotych. Z kolei komplet ochraniaczy to wydatek rzędu około 50 złotych. I są to ochraniacze na łokcie, kolana, nadgarstki. Oczywiście są to ceny za nowy sprzęt. Warto jest także posiadać ochronę na płozy. Taka płoza na łyżwy na odchudzanie to koszt około 20 złotych. Tak czy owak łyżwy na odchudzanie to niezła frajda.