Dieta rotacyjna

Dieta rotacyjnaDieta rotacyjna została stworzona przez Paula Cheka. Dokładny opis diety znajduję się w książce którą Paul Check wydał w 2004 roku.
Dieta rotacyjna jest to dieta która przeznaczona jest dla osób które cierpią na pasożyty. Alergie pokarmowy. I grzybice. Dieta rotacyjna to jak sama nazwa wskazuje. Dieta która polega na rotowaniu produktami. Czyli zmianie produktów spożywczych w menu. Dieta rotacyjna wskazuje na fakt, że jedzenie w organizmie potrafi zalegać nawet przez 72h. Zwłaszcza dotyczy to mięsa. Które jest tak długo trawione. Oczywiście warzywa i owoce są szybciej trawione. Trzeba też oddzielić dwa pojęcia. Zaleganie jedzenia w jelitach. I wydalenie jedzenia. Samo jedzenie jest dość szybko wydalane z organizmu. Jednak nie jest całkowicie strawione. Resztki jedzenia nadal są trawione w układzie pokarmowy. A zwłaszcza w jelitach. I tak mięso w jelitach potrafi zalegać nawet przez 72 godziny.

Dieta rotacyjna na czym polega ?

Dieta rotacyjna trwa 4 dni. Jednak te 4 dni jest to jeden cykl. Który można powtarzać. Istnieje pewien schemat odżywiania w diecie rotacyjnej. Który trwa 4 dni. Ale te 4 dni należy później powtarzać.  Dieta rotacyjna jest przeznaczona dla osób które chcą schudnąć. I dla osób które mają problemy zdrowotne.
Najważniejszą zasadą diety rotacyjnej są przerwy między tymi samymi posiłkami. Co to znaczy ? To znaczy że posiłki z danego dnia nie można powtarzac w kolejnych dniach. Czyli jeśli w poniedziałek zjesz X,Y,Z. To tych samych posiłków nie jesz prze kolejne 3 dnia. Czyli nie jesz ich we wtorek, środę i czwartek.

Sama dieta rotacyjna dzieli się na trzy typy.

  1. Jest to typ normalny.
  2. Jest to typ treningowy.
  3. I trzecim typem jest typ medyczny.

W diecie rotacyjnej w jej odmianie normalnej i treningowej sosy, dodatki. I inne przyprawy w trakcie trwania diety są te same. Natomiast w diecie rotacyjnej w odmiane medycznej wszelkie dodatki takie jak sosy, przyprawy, dodatki są zmieniane. Jedynie sól się nie zmienia. Bo i też ciężko jest całkowicie zrezygnować z soli. Która znajduję się w większości produktów.

Dieta rotacyjna wyróżnia również produkty spożywcze które mogą powodować uczulenie. Na które możemy mieć alergie. I są to 4 grupy produktów. Między innymi orzeszki, produkty zawierające gluten. I produkty mleczne. Dla osób które nie wiedzą która z tych grup produktów ich uczula. Te osoby w ciąg tych 4 dni. W jednym dniu powinny jeść wybraną grupe produktów. Na przykład w 2 dni z 4 dni jesz na jeden z posiłków orzeszki. I wtedy sprawdzasz jak reaguje Twój organizm na te produkty. W ten sposób można wyeliminować produkty które Cie uczulają. Ja tak miałem kiedyś z orzeszkami. Które mnie uczulały. A teraz mnie już nie uczulają.

Dieta rotacyjna przykładowy jadłospis na 4 dni

  • dzień. Ryż. Drób. banany.
  • Dzień. Kasza. Nabiał. Jabłka.
  • Dzień. Ziemniaki. Wołowina. Kapusta.
  • Dzień. Zboża. Fasola. Wieprzowina.

Czyli widać że w tym 4 dniu są zboża n. te z glutenem. Wtedy sprawdzisz jak Twój organizm reaguje. I czy nie jesteś uczulona na gluten. Uczulenie. Lub alergia pokarmowa może się objawiać na wiele sposobów. Najprostszym i zresztą najbardziej widocznym. Jest reakcja uczulająca. Która polega na zmianach skórnych np. na twarzy. Ale reakcja alergiczna może też powodować dyskomfort trawienia. Uczucie wzdęcia. Gorsze trawienie. Czy problemy z wypróźnieniem.
Natomiast jeśli już wiesz, że jesteś uczulona na gluten. To zamiast tego możesz jeść zboża nie zawierające glutenu. Wiem że jest ich baardzo mało. Ale są. Poza tym w 4 dniu możesz zamiast zbóż stosować na próbę. Inne produkty na które możesz mieć alergie pokarmową. Na przykład wspomniane już orzeszki. Czy nabiał.

No dobrze ale dlaczego ja mam stosować diete rotacyjną ?

Załóżmy, że jestem uczulona na GLUTEN to nie lepiej jest pójść do lekarza. I zrobić testy na alergie pokarmową.
Oczywiście jest to też dobre rozwiązanie. Jednak testy na alergie pokarmową. Nie wykrywają wszystkich alergii które istnieja. Wykonując testy sprawdzasz czy jesteś uczulona tylko na pewną grupę produktów. Poza tym testy na alergie pokarmową kosztują. A nie każdego na nie stać.
Natomiast co podkreśla Paul Chek w swojej książce.

W układzie pokarmowy może występować prawie 1000 pasożytów i niebezpiecznych bakterii.

O których większość z nas sobie nie zdaje sprawy. Dieta rotacyjna to dieta przeznaczona dla osób którym lekarz już nie może pomóc. Co to znaczy ? Zgłosiłas się do lekarza. Zrobiłaś testy. Jesz to co lekarz przepisał lub dietetyk. A nadal nie odczuwasz poprawy. Nadal nie widzisz poprawy. Mało ? Prosta sprawa. Przykład z życia wzięty. Kiedyś miałem alergie pokarmową na orzeszki solonę. Jadłem orzeszki. Mimo tego, że byłem uczulony. Mało tego nawet po orzeszkach dobrze się czułem. Jednak miałem gorsze trawienie kiedy jadłem orzeszki solone. Oczywiście nie jadłem orzeszków solonych cały dzień. A jedynie jako jeden z posiłków. Natomiast na wszystkie inne orzechy nie miałem i nie mam alergi. Byłem na testach dotyczących alergi na pokarmy. I te testy nic nie wykazały. Dlatego też zastosowałem diete rotacyjną. I wyszło mi, że jestem uczulony na orzeszki ale tylko solone. Na jedną konkretną odmianę orzeszków. Próbowałem innych orzechów. A nawet orzechów z miodem. I nie byłem na nie uczulony. Dieta rotacyjna pozwliła mi wskazać konkretny produkt na który byłem uczulony. Bo początkowo nie wiedziałem. Na co jestem uczulony. I czy alergia pokarmowa nie jest związana z łączeniem się produktów. Bo tak też może się zdarzyć. Czyli jesz produkt A na sniadanie. Jesz produkt B na obiad. Oba produkty dobrze tolerujesz. Ale dopiero ich mieszanka. Ich wymieszanie w żołądku powoduję zmiany alergiczne. To jest prosta sprawa. Podobnie jest z alkoholem. Wymieszanie różnych alkoholi prowadzi do wymiotów. Reakcji alergicznych. Organizm broni się przed mieszanką alkoholi.

Dieta rotacyjna kładzie duży nacisk, aby produkty w diecie były ekologiczne. Lub jak najbardziej zbliżone do ekologicznych. Autor diety wskazuje, że współczesna żywność jest bardziej skażona chemią. Niż to było kiedyś. Zdecydowanie podniosła się ilość pestycydów w jedzeniu. Dla przykładu podaje, że w 2002 roku stosowano 2 x razy więcej pestycydów i substancji chemicznych niż w roku 1945. co bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia ludzi. Ciekawy jest też pogląd Paula Cheka na sałatę. Ale można to również odnieść do wielu innych warzyw i owoców. Według autora diety rotacyjnej jedna główka sałaty spożyta 50 lat temu ma tyle wartości odżywczych. Co 30 sałat spożytych obecnie. Czyli dzisiaj trzeba zjeść aż 30 sałat, żeby dostarczyć ten sam zestaw witamin i wartości odżywczych. Co z jednej sałaty 50 lat temu. To pokazuje jak się zmieniło rolnictwo. I jak poszło rolnictwo w kierunku produkcji masowej a nie ekologicznej. Według autora diety dieta rotacyjna jest przeznaczona praktycznie dla każdego. Bo jak zapewnia Paul Cheka większość osób po 35 roku życia ma problemy z układem trawiennym.

Według autora diety dieta rotacyjna jest przeznaczona praktycznie dla każdego. Bo jak zapewnia Paul Chek większość osób po 35 roku życia ma problemy z układem trawiennym.
Dieta rotacyjna zakłada również Tybetańskie przysłowie „ Pij swoje jedzenie i żuj swoją wodę”. A to oznacza, że jedzenie należy jeść powoli. I dokładnie żuć. Natomiast wodę należy wymieszać razem ze śliną. A nie wlewać wodę do żołądka. Bezpośrednio. Jak wlewamy benzyznę do baku samochodu. Chodzi o to by woda którą dostarczamy organizmowi. Wymieszała się ze śliną.
Poza tym dieta rotacyjna zakłada, że to co jemy powinno mieć krótki termin ważności. Zgodnie z zasadą “nic do długo lezy na półce nie jest dobre dla naszego organizmu”. Czyli im dłuższy termin ważności ma produkt spożywczy. Na przykład kilka miesięcy. Rok. Tym gorzej dla naszego organizmu. Jedzenie zdrowe. To jedzenie o krótkim terminie ważności. Pytanie co to znaczy krótki termin ważności ? Dla każdego krótki termin ważności to coś innego. Jest to pojęcie względne. Dieta rotacyjna zakłada, że krótki termin ważności to produkty spożywcze które można przechowywać „na półce” do 7 dni. I ja się z tym poglądem w pełni zgadzam. Wiele razy pisałem na blogu, że współczesnie dostarczamy organizmowi jedzenie. Ale nie dostarczamy organizmowi wartości odżywczych.

Dieta rotacyjna przeciwwskazania.

Trzeba pamiętać, że nie każdy moze stosować diete rotacyjną. Dieta rotacyjna nie jest przeznaczona dla kobiet karmiących. Kobiet w ciązy. Oraz dzieci i młodzieży. A każdy kto chce stosować diete a ma problemy ze zdrowiem np. cukrzyce. Wcześniej powinein skonsultować się z lekarzem.

Zanim przystąpisz do diety pamiętaj też że najpierw należy oczyzścić organizm z toksyn. Co sugeruj sam autor diety rotacyjnej.