Dieta metaboliczna

Dieta metabolicznaDieta metaboliczna została stworzona przez doktor William Wolcotta. Autor książki był stomatologiem. Główna idea która przyświęca książce. To fakt, że na jednych dieta działa. A innym osobom dieta szkodzi. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Ponieważ wiele osób dobrze się odżywia. A mimo to nadal czują się źle. Wiele razy pisałem na blogu. Że każdy z nas jest inny. Każdy człowiek jest inny. I ma inny metabolizm. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór diety. Diety dopasowanej konkretnie do Ciebie. Do Twoich potrzeb i Twoich ograniczeń.

Dieta metaboliczna historia.

Doktor William Wolcott początkowo nie interesował się zbytnio dietami. I różnymi modelami odżywiania. Jednak wszystko zmieniło się w momencie. Kiedy zachorował na raka trzustki. Ta diagnoza. Była dla niego prawdziwym szokiem. Przecież on lekarz stomatologi i rak trzustki. Długi czas nie mógł w to uwierzyć. Jednak diagnoza lekarzy była jednoznaczna. Co gorsza. Lekarze nie dawali autorowi książki zbyt wiele na przeżycie. W gabinecie lekarskim doktor Wolcott od swoich kolegów po fachu. Dowiedział się, że pozostało mu jeszcze maksymalnie pół roku życia. Niestety ale w przypadku raka trzustki. Takie rokowania są codziennością. Rak trzustki jest jednym z najcięższych nowotworów. Zresztą sam twórca Apple Steve Jobs zmarła na raka trzustki. I wtedy doktor William za namową swojej matki. Zaczął stosować dietę wegetariańską. Żywił się produktami organicznymi. Które sam hodował w przy domowym ogródku. I udało się !

Dieta metaboliczna skuteczność.

Doktor Wolcott poprawił swój stan zdrowia. Później zaczął stosować tę dietę u swoich pacjentów. Jednak tutaj skutki były różne. Jednym dieta pomagała. Innym dieta nie służyła. Kolejnym etapem doktora Wolcotta było leczenie swojej żony. W pewnym momecie życia żona doktora Wolcotta ciężko zachorowała. I stomatolog postanowił stosować u niej dietę wegetariańską. Jednak dieta ta nie dawała żadnych skutków.

Ostatecznie doktor nie miał już nic do stracenia. I zaczął podawać żonie rosół na mięsię. I samo mięso.Było to wbrew jego zasadom. Bo przecież on wcześniej cięzko chorował. I wyszedł z diety dzięki diecie wegetariańskiej. Jednak w przypadku żony doktor Wolcott nie miał nic do stracenia. Jego żona była w tak ciężkim stanie. Że postanowił diametralnie zmienić dotychczasowy sposób żywienia. I podawał jej rosół na mięsie. I mięso. I również udało się. Stan zdrowia jego żony z czasem uległ poprawię. Czyli mieliśmy do czynienia z sytuacja w której dieta wegetariańska pomogła doktorowi Wolcottowi. Natomiast ta sama dieta nie pomagała jego żonie. To jest to co zawsze podkreślam w róznych wpisach. Dlaczego istnieje tak wiele diet ?

Po to by każdy mógł wybrać indywidualną diete. Diete dopasowaną do swoich potrzeb. Podobnie jest z dietami na odchudzanie. Istnieje wiele diet. Każda dieta na każdego działa inaczej. Jednak celem każdej diety jest spadek wagi.

  • Dieta metaboliczna jest to dieta która zależy od metabolizmu danego człowieka.

Dieta metaboliczna dzieli ludzi ze względu na typy. Te typy zależą od metabolizmu człowieka. W skrócie mówiąc jedne osoby dobrze się czują na produktach białkowych. Inne osoby dobrze się czują na produktach o wysokiej zawartości tłuszczu. Jeszcze inne osoby dobrze się czują na produktach wysoko węglowodanowych.

Tak więc dieta metaboliczna wyróżnia 3 typy ludzi

  1. białkowy.
  2. mieszany.
  3. węglowodanowy.

Metabolizm człowieka może też wpływać na wyniki badań człowieka. A więc badania laboratoryjne zakładają stałe widełki wyników. Jednak każdy z nas jest inny. I każdy ma inny metabolizm. Oczywiście gdy wyniki nie są dobre należy się skonsultować z lekarzem. I być pod opieką lekarza. Jednak metabolizm może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych. Odnosi się do bezpośrednio do sytuacji dentysty i jego żony. Jemu pomogła dieta wegetariańska. Natomiast jego żonie ta sama dieta nie pomogła. Dlatego nie ma sensu kurczowo trzymać się jednego modelu odżywiania. I zmienić dietę lub model odżywiania. Jeśli nie przynosi nam korzyści.

Dieta metaboliczna to dieta która ma właściwości lecznicze. Ale też dieta metaboliczna jest dieta odchudzającą.

Dieta metaboliczna może być kluczem do wyleczenia człowieka z wielu chorób. Dieta bardzo mocno wpływa na stan zdrowia. Odpowiednia dieta, zgodna z Twoim metabolizmem może przyczyć się do całkowitego wyleczenia.

Odchudzanie a dieta metaboliczna.

Według autora diety metabolicznej doktora Walcotta ludzie którzy cierpią na nadwagę. To ludzie którzy głodują. Tak GŁODUJĄ ! Jest to szokujące stwierdzenie. Zwałszcza jeśli mówimy, że dana osoba ma nadwagę. Czyli tak jeżeli ktoś ma 20-30 kg otyłości to głoduję ? Tak głoduję. Jednak jest to głodówka inna niż ten standardowy głód który każdy z nas miał w swoim życia. Ludzie z nadwagą czy otyłością głodują. Bo nie dostarczają odpowiednich wartości odżywczych. Czyli ich organizm nie jest prawidłowo odżywiony. Pisałem już kiedyś o tym na blogu odchudzanieplus.pl Jeżeli dana osoba wstaje rano. Zjada na śniadanie tosty. Później idzie do pracy je zupkę. Na obiad je gotowy posiłek szybki. Po powrocie do domu zjada obiad przygotowany z gotowych produktów. Wsytarczy że tylko wrzuci do mikrofalówki. I podgrzeje. I podobnie odżywia się na kolację. To oczywiście co do zasady ta osoba dostarcza organizmowi kalorii. Nie chodzi przez cały dzień głodna. Jednak są to puste kalorie. Organizm nie jest ODŻYWIONY. Ta osoba nie dostarczyła organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. I witamin. A skoro organizm nie dostała odpowiedniej dawki witamin. I wartości odżywczych to ciągle mówi jestem głodny, jestem głodny.

To tak samo gdybyś się odżywiała samymi paluszkami słonymi. Jesz tylko jednego paluszka jak jesteś głodna. Czy to ma sens ? Czy w ten sposób odzywisz organizm ? Nie wciąż będziesz odczuwac głód. Bo jeden paluszek ma bardzo mało kalorii. Oczywiście co innego jest jeść paluszki jako słoną przekąskę.zresztą pisałem o tym we wpisie: Paluszki na odchudzanie

Dieta metaboliczna powinna trwac od 3 do 4 tygodni.

Jednak sama nazwa wskazuje, że jest to dieta metaboliczna związana z funkcjonowanie naszego organizmu. Związana z przemianą materii. A więc jeśli dobrze się czujemy stosując taki model odżywiana. To można ją stosować cały czas.
Dużą zaletą dietą metabolicznej jest, że nie nakłada na nas konkretnych potraw. Czy konkretnych posiłków. Chodzi o zachowanie pewnych proporcji w jedzeniu.

Cechą wspólną dla każdej grupy metabolicznej jest białko. Białko według autora diety powinno znaleźć się praktycznie w każdym posiłku. Nawet jeśli jesteśmy osobami z metabolizmem węglowodanowym. Dlaczego białko powinno znaleźć się w każdym posiłku ? Ponieważ białko wpływa na poziom cukru we krwi. Reguluje poziom cukru we krwi. To biało w tych posiłkach nie musi dominować. To znaczy na 100 % posiłku 20 % może stanowić białko. Tak to trzeba odczytywać. Bo ktoś powie bez sensu jest podział na metabolizm. Skoro wszyscy mają jeść i tak białko. Czyli tak jakby wszyscy mieli typ białkowy. Tak nie jest białko ma być elementem posiłku resztę mogą stanowić inne składniki. Natomiast osoby o typie metabolizmu białkowym. W każdym posiłku muszą mieć białko.
Kolejnym czynnikiem który bierze się pod uwagę przy ustalaniu diety metabolicznej. Jest grupa krwi. Oraz indeks glikemiczny.Te wszystkie badania precyzyjnie są opisane w książce doktor Walcotta.

Dieta metaboliczna a inne choroby.

Dieta metaboliczna jest również wskazana dla osób które mają problem z osteoporozą. Często się zdarza, że osoby które mają osteoporozę prowadzą zdrowy tryb życia. Dobrze się odżywiają. A nawet stosują suplementy diety. Jednak mimo tego badania na osteoporoze są negatywne.Jedną z przyczyn może być właśnie nie właściwa dieta. Nie właściwy dobór składników odżywczych. Nie właściwych dobór produktów spożywczych. Sam jestem tego dowodem. Prowadzę raczej zdrowy tryb życia. Sporo się ruszam. Mimo tego często odczuwałem osłabienie i zmęczenie. Początkowo myślałem, że może jest to spowodowane kawą i zieloną herbatą. Które lubie pić. Wykonałem testy. I wyszło mi że mam braki dotyczące suplementacji. Odpowiedniej suplementacji. Czyli magnez, omega itp. Co prawda staram się brać te witaminy. Jednak przy bardziej intensywnym trybie życia. Czyli przy większych ilościach kaw czy zielonej herbaty. Powinien zwiększyć suplementacji. I tak też zrobiłem. I zdecydowanie czuje się lepiej.

Wracając jednak do osteoporozy to pisałem. Już kiedyś na blogu, że diety zbyt kwasowa. A więc za dużo produktów kwasowych w naszej diecie prowadzi do utraty wapnia z organizmu. Czyli tak jesz dobrze. Bierzesz witaminy. Jednak w momencie jak spojrzysz na to co jesz. I co jest z tego kwasowe. To wtedy rozumiesz, że źle się odżywiasz. Oczywiście produkt kwasowy. To nie taki który jest kwaśny jak cytryna. Tylko w momencie trawienia. Żołądek musi więcej wydzielić soków trawiennych do jego strawienia. Czyli nawet ciastko może być produktem kwasowy. To jest pewien paradoks. Ale tak jest.
Dieta metaboliczna wyklucza również spożywanie tradycyjnej soli. Zamiast tradycyjnej soli należy stosować sól morską. Poza tym autor diety metabolicznej zwraca uwagę na moment dodawania soli do posiłku. U nas w Polsce przyjeło się, ze sól dodajemy zaraz po wstawieniu zupy czy ziemniaków na gaz. Jednak dieta metaboliczna mówi o tym, aby sól dodać dopiero na końcu gotowania się posiłku. Bo jeśli dodasz sól wcześniej. To sól wyciągnie wartości odżywcze z jedzenia które gotujesz. Tak przynajmniej zakłada dieta metaboliczna.

Dieta metaboliczna a woda.

Ciekawą kwestią jest też używanie wody w diecie. Chodzi tutaj o kąpanie się i mycie rąk. Według autora diety powinniśmy stosować specjalne filtry do oczyszczania wody. Bo w czasie kąpieli do organizmu oprócz wody mogą dostać się zanieczyszczenia transportowane razem z bieżacą wodą. Jest to ciekawy pogląd. Ale z drugiej strony kontrowersyjny. Bo chyba mało kto z nas stosuje specjalne filtry do wody w czasie mycia rąk. Lub kąpieli. Trzeba pamiętać, że autor diety odnosi to do własnych doświadczeń, a więc zmagał się z nowotworem trzustki. Tak jak pisałem jednym z najniebezpieczniejszych odmian nowotworów. Skoro wyszedł tej choroby dzięki swojej diecie. To trzeba ma ufać na słowo.
Dieta metaboliczna mówi o tym, że wszelkie wirusy i bakterie atakują organizmy osłabione. A osłabione organizmy to takie organizmy które są osłabione przez różne UŻYWKI. W skrócie tak je można nazwać. Czyli przez nadmiar w diecie kofeiny. Soli. Alkoholu. Papierosów.