Dieta Fletchera

dieta fletchera

Główną zasadą diety Fletchera jest odpowiednie przeżuwanie potraw. Według autora diety każdy kęs powinien być 32 razy przeżuwany zanim trafi do żołądka.Taka liczba nie jest przypadkowo, bo odpowiada ona liczbie zębów człowieka. Poza tym proces trawienia rozpoczyna się już jamie ustnej.

Kim był Horacy Fletcher ?

Żył na przełomie XIX i XX wieku. Był zwolennikiem zdrowego trybu życia. I zdrowego sposobu odżywiania. Najbardziej zasłynął teorią na temat odpowiedniego przeżuwania pokarmu. Według niego każdy pokarm należy przeżuć 32 razy. Oprócz przeżuwania pokarmów autor kuracji uważał. Że również płyny należy odpowiednio przeżuwać.

Horacy Fletcher stosował dość kontrowersyjne porównanie człowieka do maszyny. Kontrowersyjne jednak trzeba przyznać, że coś w tym jest. A mianowicie człowiek i maszyna są do siebie podobni. Krew jest jak paliwo. Natomiast krążenie krwi jak para. Serce porównywał do silnika. Z kolei puls do pomiaru pary.

– Z diety Fletchera korzystało wielu znanych polityków, biznesmenów, pisarzy. Wśród osób które skorzystały z jego kuracji były takie osoby jak: Henry James, Upton Sinclar, John D.Rockefeller czy Mark Twaim.

Dieta Fletchera a skuteczność ?

Dieta Fletchera ma sens, ponieważ powolne jedzenie sprawia, że jemy tyle ile potrzebujemy. Każdy z nas w swoim życiu tak miał, że odczuwaliśmy straszny głód. Bo byliśmy np. poza domem. Kiedy wróciliśmy to jedliśmy co popadnie. A przecież organizm potrzebuje od 15 do 20 minut na to by pokarm trafił do żołądka. Czyli możemy coś zjeść. I nadal się czujemy głodni. Dlatego gdy jesteśmy głodni najlepiej jest zjeść coś. A później odczekać kilkanaście minut. I zobaczyć czy rzeczywiście nadal jesteśmy głodni. Czy też głód został już zaspokojony.

Dostarczamy organizmowi tylko tych składników odżywczych, które nasz organizm potrzebuje. Dokładne przeżuwanie posiłku sprawia, że więcej wartości odżywczych trafi do naszego organizmu.Nie spożywamy dodatkowego jedzenia, a co za tym idzie nie tyjemy.

Dieta Fletchera pozwoliła schudnąć autorowi prawie 20 kilogramów. Oprócz tego Fletcher pozbył się problemów związanych z niestrawnością. Zyskał więcej sił witalnych i energii na co dzień.

Kolejnym założeniem diety jest spożywanie posiłków ubogich w białko.

• Unikać należy picia herbaty, alkoholu oraz kawy.  Jak wiadomo wszystkie te trzy produkty to są używki. Autor diety twierdził, że tylko w ten sposób można uzyskać dobre samopoczucie. Według Fletchera pomagało to nie tylko w odchudzaniu. Ale również pozwala zachować lepszy stan uzębienia. A co za tym idzie pozwalało zaoszczędzić pieniądze.

Ciekawostka dieta Fletchera.

Ciekawostką jest fakt, że autor kuracji odchudzającej wskazywał kiedy należy jeść posiłki,a kiedy nie. I tak człowiek smutny czy zły nie powinien jeść. Posiłki należy spożywać tylko wtedy kiedy dobrze się czujemy. I jesteśmy zadowoloni. Przyznasz że to dość przewrotna teza ?!

Plusy dieta Fletchera.

  1. Połykasz mniejsze kawałki pokarmu. Organizmowi łatwiej jest strawić mniejsze kawałki jedzenia.
  2. Taka dieta jest skuteczna, ponieważ trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej. Nie w brzuchu jak powszechnie się uważa.

Minusy dieta Fletchera.

Według autora diety nie należy jeść tych posiłków. Których nie da się przeżuć. Wśród nich był również błonnik. Muszę szczerze przyznać, że odchudzanie bez błonnika może być ciężkie. Ale w każdym razie tak uważał Fletcher.

Dieta Fletchera w szybki tempie zyskał spore grono zwolenników. Powstał nawet termin fleczerowanie. Tak nazywano osoby które żyły zgodnie z dieta Fletchera. Autor kuracji uważał, że dieta Fletchera jest dobra na odchudzanie i lepsze samopoczucie. To ta która jest uboga w białko. Zresztą swój sposób odżywiania propagował przez prawie 25 lat.

Zaskakujący eksperyment w siłowni.

W wieku 58 lat autor diety przeprowadził doświadczenie w siłowni. Miało ono pokazać jak bardzo skuteczna jest dieta Fletchera. Które miało podkreślić skuteczność jego metody odżywiania. Czyli długiego przeżuwania jedzenia. W amerykańskiej miejscowości Yale. Horacy Fletcher pokazał jak świetne rezultaty daje jego dieta. Badanie zostało przeprowadzone w obecności znanych sportowców oraz badaczy naukowych. Badanie polegało na testach siłowych i sprawnościowych. I tak jedno z badań polegało na podnoszeniu ciężaru na łydce. Oczywiście na specjalnie do tego dostosowanej maszynie. Przez ileś razy. Okazało się, że Fletcher podniósł 112 kilogramów aż 350 razy. Trzeba uczciwie przyznać, że to nie zwykły wynik. Taki wynik wprawił w osłupienie nie tylko sportowców lecz także badaczy. Nie ma czego się dziwić. Nie często się zdarza, że mężczyzna w wieku 58 lat jest aż tak sprawny fizycznie. Jak sam przyznawał Fletcher to wszystko było zasługą stosowanie jego diety. Po tym doświadczeniu dieta Fletchera zyskała jeszcze większe grono zwolenników.