Sernik Dukana czyli przepis na pyszną słodkość. Na którą można sobie pozwolić w czasie odchudzania. Z reguły słodycze są zakazane w trakcie trwania diety odchudzającej. Jednak każdy z nas jest tylko człowiekiem i od czasu do czasu ma ochotę zjeść coś słodkiego. Dlatego powstał przepis na sernik Dukana, zgodny z założeniami diety Dukana. Przepis na sernik Dukana pochodzi z książki dr Pierre Dukana.
Przepis na sernik Dukana. W dwóch odmianach.
Składniki sernik Dukana.
• 3 łyżki zmielonych otrębów owsianych. Pół kg chudego twarogu.2-3 łyżki słodziku w proszku. 3/4 szklanki odtłuszczonego mleka. 4 jajka. Aromat waniliowy.
Może się zdarzyć tak, że słodzik dodany do ciasta. Sprawi, że sernik Dukana będzie miał gorzki smak. Najgorsze jest to, że w czasie przygotowania sernika tego nie czuć. Dopiero jak się upiecze. Dlatego dobrze jest kupić słodzik dobrej jakości. Lub specjalny słodzik do ciasta. Taki znajdziesz w supermarkecie lub na allegro. Najlepiej jeśli będzie to słodzik do pieczenia lub gotowania.
Przygotowanie sernik Dukana.
- Ubijamy z białek jajek pianę.
- Miksujemy otręby, żółtka, słodzik, mleko, ser. Aromat dodajemy ubitą pianę.
- Wlewamy masę do tortownicy. Pieczemy prze około godzinę w temperaturze 160-170 stopni.
- Po wyjęciu i schłodzeniu sernik można włożyć do lodówki.
Na blogu znajdziesz także przepis na: Pasta z makreli Dukana
SERNIK DUKANA LIMONKOWY.
Jedną z ciekawszych propozycji w czasie diety Dukana jest sernik Dukana limonkowy. Cały sernik Dukana to porcja na 3 dni dla jednej osoby.
Do ciasta potrzebujesz.
3 łyżki maizeny, 9 łyżek otrąb, 3 łyżki kakao, 2 limonki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia,3 jajka,12 czubatych łyżek sera wielokrotnie mielonego. To wyjdzie trochę ponad pół kilo sera. 8 łyżek słodziku w proszku do pieczenia,3 łyżki gęstego jogurtu. Najlepiej tego 0 % tłuszczu.
Co prawda sernik nie jest wskazany w czasie odchudzania. Sernik to słodycze. A tych w czasie odchudzania lepiej jest nie jeść lub ograniczyć ich spożycie. Jednak sernik Dukana jest dietetyczny. Przepis na tradycyjny sernik zawiera cukier. Natomiast sernik Dukana zamiast cukru zawiera słodzik. Kaloryczność słodziku jest znikoma. Łyżka słodziku w płynie to raptem kilka kalorii. To dużo mniej niż zwykła łyżka cukru.
Dlatego trudno jest przytyć stosując słodzik do potraw. Dodatkowo sernik Dukana zawiera odtłuszczone mleko. W ten sposób słodki przysmak ma mniej tłuszczu. Nie oznacza to, że sernik nie zawiera nic tłuszczu. Tłuszcz zawarty jest nawet w nisko tłuszczowym mleku oraz jajkach. Tylko jest go o wiele mniej.
Sernik Dukana ma mniej tłuszcz czyli mniej kalorii. Pamiętaj, że w czasie chłodzenia ciasta w temperaturze pokojowej. Dobrze jest je przykryć czystą ścierką kuchenną. W ten sposób ciasto równomiernie urośnie. Po tym jak ostygnie ciasto możesz je wstawić do lodówki.
Jak przygotować sernik dukana limonkowy ?
Przygotuj miskę do której wspy proszek do pieczenia, otręby, 2 jajka (bez skorupek oczywiście), kakao, jogurt. Wszystko razem ze sobą wymieszaj. Aż do uzyskania puszystej masy. Następnie wlej masę do formy. Przygotuj piekarnik. Piecz sernik Dukana w temperaturze 180 stopni. Przez około 15 minut.
Podczas gdy sernik Dukana będzie się piekł. Zmiksuj i wymieszaj ze sobą. Następujące składniki: słodzik, ser, jajko, maizene, sok i skórkę z limonek. I tutaj trzeba uważać, żeby sernik dukana nie był za kwaśny. Osobiście polecam wycisnąć sok z jednej limonki. Wtedy sernik Dukana nie będzie za kwaśny. Będzie miał jedynie delikatny kwaskowy posmak. Świetna sprawa. Mówię ci. Niebo w gębie.
Jak wszystko dokładnie wymieszasz taką masę serową możesz wylać na spód ciasta. Następnie wstaw na około 20-25 minut. I teraz najważniejsze jak to zwykle z ciastami bywa. Patrz żeby sernik Dukana równomiernie rósł. Żeby się nie spalił od góry. Pamiętaj, że zawsze możesz go przykryć folią aluminiową. Jak się okaże że za szybko się zarumieni. I na końcu można go wyjąć. Wystarczy, żeby poleżał w chłodnym miejscu. Niektórzy przykrywają jeszcze czystą ścierką kuchenną. Ale to już kwestia osobna. Oczywiście najlepszy sernik dukana limonkowy będzie po upływie doby.