Dieta włoska

 

dieta włoska ikona

Dieta włoska to jedna ze smaczniejszych diet na odchudzanie. Dieta włoska nie tylko pomaga utrzymać zgrabną sylwetkę, ale także wpływa korzystnie na samopoczucie i urodę Italianek. Teza ta poparta jest naukowymi argumentami.

Naukowcy jednoznacznie wskazują, że Włosi żyją średnio o 10 lat dłużej niż inni mieszkańcy krajów Unii Europejskiej.

Większość ludzi na myśl o włoskiej kuchni kojarzy ją z ciężkimi sosami, pizza, makaronem, spaghetti.

 Dieta włoska a odchudzanie ?

Otóż jest to prawda. Włoska kuchnia pełna jest tzw. bomb kalorycznych. Przy okazji zobacz wpis: 5 bomb kalorycznych .Jednak Włosi mają na to jeden skuteczny sposób, a mianowicie ciężkie potrawy takie jak np. sery jedzą na koniec posiłku i to w małych ilościach. W dodatku posiłek kończy lampka wina, która poprawia proces trawienia. Wspomniany makaron południowcy jedzą w formie al-dente.

Dla osób odchudzających się jest to najlepszy sposób przygotowania makaronu. Dieta włoska to królestwo wszelkiego rodzaju past do posiłków. Zobacz także wpis: Dieta Pasta .Pasty które królują na włoskich stołach wyprodukowane są z pszenicy durum, która także przyspiesza proces odchudzania. Na blogu znajdziesz także: Dieta jagodowa

Kolejnym mitem w kuchni włoskiej jest białe pieczywo. Pieczywo we Włoszech jest traktowane jako dodatek. A nie główny składnik potraw. Spożywane jako dodatek i w małych ilościach nie wpływa znacząco na wagę. Dlatego dieta włoska mimo białego pieczywa jest dietą lekką.

Dieta włoska bogata jest w błonnik.

Poza tym Włosi dbają o to by pieczywo zawierało spore ilości błonnika. O tym jak ważną rolę w odchudzaniu pełni błonnik pisałem wcześniej. Zobacz wpis:  Błonnik na odchudzanie

Kolejnym mitem kuchni włoskiej jest spożywanie pizzy. Pizza w dużej mierze jest spożywana przez turystów i bardziej stanowi element atrakcji turystycznej niż element codziennego menu.

Dieta włoska sekret odchudzania.

Na sekret włoskiej diety składa się wiele czynników. Włosi spożywają sporą ilość pomidorów. Pomidory bogate są w przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wystąpieniem nowotworów. Pomidory zawierają małą ilość kalorii i bogate są w potas.

Ze względu na nadmorskie położenie mieszkańcy Włoch spożywaj spore ilości owoców morza. Zawarte w nich cynk wzmacnia i poprawia jakość włosów i paznokci. Ryby i owoce morza bogate są w kwasy omega-3 które pozytywnie wpływają na serce i cały układ krążenia.

Kolejnym stałym dodatkiem do potraw jest oliwa z oliwek. Składnik ten pomaga nie tylko w odchudzaniu, ale także zapobiega występowaniu rozstępów.

Śniadanie w diecie włoskiej ?

Standardowe śniadanie składa się z filiżanki cappuccino i słodkiego ciastka.

Warto jest także podkreślić, że włosi spożywają posiłki w spokoju, celebrują poszczególne posiłki. To także pomaga w utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Powolne spożywanie posiłku sprawia, że głód zostaje szybciej zaspokojony i nie jemy dodatkowych zbędnych kalorii.

Dodatkowo Włosi spożywają posiłki w gronie rodziny i znajomych, a nie podczas oglądania telewizji lub czytania prasy. To również pozytywnie wpływa na odchudzanie. O tym, aby nie rozpraszać swojej uwagi podczas jedzenie wspominałem w poradach dla odchudzających się .

Wszystkie te elementy wpływają na zgrabną figurę mieszkańców Włoch. Jeśli się odchudzasz i nadal zastanawiasz się jaki kraj wybrać na wakacje. Wybierz Włochy, a nie przytyjesz.

I jeszcze jedno.

Schudniesz, dasz radę !