Archiwa

Składniki odżywcze w jedzeniu co jeść żeby być zdrowym !

Bez nich nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a ich drobne niedobory mogą stać się przyczyną rozwoju wielu poważnych chorób. Jeśli zatem chcemy żyć długo i cieszyć się dobrą formą, powinniśmy w porę zadbać o to, by w naszej diecie znalazła się odpowiednia ilość wszystkich składników odżywczych. Co powinniśmy wiedzieć na ich temat?


Składniki odżywcze, czyli…


Co kryje się za określeniem „składniki odżywcze”? To nic innego, jak grupa substancji chemicznych, które trafiają do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Są one z jednej strony źródłem energii dla naszego organizmu, z drugiej – cennym materiałem budulcowym. Do składników odżywczych zaliczają się zatem węglowodany, tłuszcze oraz białka. Zdrowa dieta musi też uwzględnić obecność tak ważnych składników odżywczych, jakimi są witaminy oraz związki mineralne. Dlaczego każdy z tych składników odżywczych jest tak ważny?


Węglowodany w pigułce.


Ważną rolę w racjonalnej diecie odgrywają węglowodany. Ta szeroka grupa związków chemicznych, często określana też mianem cukrów, jest podstawowym źródłem energii dla naszego organizmu. Ze względu na to, w jaki sposób są one przetwarzane przez nasz organizm, węglowodany możemy podzielić na:
-cukry proste, czyli monosacharydy, takie jak glukoza czy fruktoza;
-dwucukry, czyli disacharydy, takie jak zwykły cukier znany pod nazwą sacharoza;
-wielocukry, czyli polisachardy, jak celuloza, skrobia oraz glikogen.
Na które z nich warto postawić? Na cukry proste, które uchodzą na najlepsze źródło energii dla naszego organizmu i które nasz organizm najlepiej przyswaja.Tłuszcze – ważny składnik zdrowej diety


Choć z tłuszczami należy postępować ostrożnie, zdrowa dieta bez nich obejść się nie może. Dlaczego te składniki odżywcze są tak ważne? Brak odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, podobnie zresztą, jak i nadmiar tłuszczów w codziennym menu. Warto zatem pamiętać, jak ważną sprawą jest sięganie z umiarem po tłuszcze roślinne i zwierzęce, oraz o tym, jak ważne jest wybieranie tych tłuszczów, które na nasz organizm mają najlepszy wpływ. Warto zatem pamiętać, że odpowiednia ilość tłuszczów jest niezbędna do tego, by nasz organizm mógł wchłaniać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K). Należy też pamiętać o tym, że nadmiar tłuszczów zwierzęcych może przyczynić się do podniesienia poziomu cholesterolu we krwi, z kolei tłuszcze pochodzenia roślinnego (np. oliwa z oliwek) mogą pomagać w obniżaniu jego poziomu. A po jakie tłuszcze z pewnością warto sięgać z myślą o swym zdrowiu? Po niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, omega-6 i omega-9. Są one obecne m. in. w olejku z wiesiołka oraz w mięsie tłustych ryb morskich – składników, bez których zdrowa dieta obejść się nie może.


Białka: niezwykły budulec


Białka stanowią około 20% masy naszego ciała i są bardzo ważnym materiałem budulcowym naszego organizmu. Nie brak na rynku produktów, które są w stanie dostarczyć nam sporych ilości białka, jednak nie wszystkie mają taką samą wartość. Jakie produkty są najlepszymi źródłami białka? Jaja, mięso zwierząt oraz ryb – oto źródła białka, po które z pewnością warto sięgać. Pamiętajmy, że od odpowiednich ilości wartościowego białka w naszym organizmie zależy sporo. Stan skóry i włosów, prawidłowo praca układu nerwowego, stan kości i ścięgien – wszystko to wiąże się m. in. z ilością oraz jakością białek, jakie dostarczamy wraz z pożywieniem do swego organizmu. Warto też pamiętać, że białka mają istotny wpływ na nasze hormony, zatem ich niedobory mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Zdrowa dieta to takie menu, w którym pojawiają się wszystkie te składniki odżywcze, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. I choć ważne są i minerały, i witaminy, podstawą dla każdego z nas powinno stać się komponowanie codziennych posiłków w taki sposób, by znalazły się w nich odpowiednie ilości węglowodanów, tłuszczów oraz białek.

Dieta niskiej gęstości energetycznej

Dieta niskiej gęstości energetycznej

Winogrona.

Dieta niskiej gęstości energetycznej czym jest ? I na czym polega. O tym dowiesz się z tego wpisu. Jednak zacznijmy od samego początku. Czym tak naprawdę jest sama gęstość energetyczna posiłku ?
Gęstość energetyczna to ilość kalorii w 100 gramach jakiegoś produktu. Czyli na przykład tabliczka czekolady to około 100 gram. dostarcza średnio około 500 kcal. I na przykład 100 gram ananasa zawiera około 55 kcal. Prawda że jesr różnica. I to KOLOSALNA. Aż 10 razy więcej kalorii jest w 100 gramach czekolady.
Jakie ma znaczenie gęstość energetyczna w odchudzaniu ?
W czasie odchudzania ważne jest, aby jeść te produkty które mają niską gęstość energetyczną. Wtedy łatwiej schudniesz.

Dieta niskiej gęstości energetycznej

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu odchudzał się. Gdy mówimy nabliższym ...kurcza muszę schudnąć. Pierwsze co pada. Musisz jeść o połowę mniej niż dotychczas, jest to praktycznie pierwsza wskazówka na temat odchudzania ale czy takie podejście jest dobre ?
Nie zawsze. To zależy. Drastyczne przejście na mniej jedzenia o połowe. Drastyczne czyli z dnia na dzień. Kończy się tym, że organizm mówi o kurcze coś się złego dzieje. Na wszelki wypadek zmagazynuje więcej tkanki tłuszczowej. I nie uwolnie tłuszczyku. Organizm broni się przed nagłymi zmianami żywieniowymi. Natomiast dieta niskiej gęstości energetycznej pozwala jeść tyle co dotychczas, a nawet więcej. I do tego chudniesz.

 1. Przykładowo brzoskwinie mają 46 kcal w 100 gramach.
 2. Jedna tabliczka czekolady ma około 500 kcal.

Czyli jedna tabliczka czekolady według kaloryczności odpowiada zjedzeniu kilograma brzoskwin. To jest ogromna różnica. Oczywiście nikomu nie polecam jeść aż tyle brzoskwiń naraz. Ale jest to tylko przykład. Bo zamiast kilograma brzoskwin można zjeść posiłek składający się z owoców z listy produktów dozwolonych w diecie niskiej gęstości energetycznej. Jeden posiłek może składać się z kompozycji kilku owoców.

 • Dieta niskiej gęstości energetycznej polega na jedzeniu tych produktów które mają niską gęstość energetyczną.

Z początku taka dieta może wydawać się trudna. Bo praktycznie idąc na zakupy. Trzeba mieć listę produktów. Które można kupić. I które mają niską gęstość energetyczną. Jednak z czasem robienie zakupów nie jest problemem.

Gęstość energetyczna to kcal/100 gram/produkt

Kiedyś mówiło się, że modelki żeby uzyskać i utrzymać tak zgrabną i szczupłą sylwetkę jedzą tylko liść sałaty przez cały dzień. Albo co gorsze jedzą waciki. Przecież to śmieszne. Po pierwsze takie odżywianie jest nie zdrowe. Po drugie od takiego jedzenia nie schudnie się. Po trzecie to jest katowanie organizmu. Odchudzać się trzeba z głową. Odchudzanie polega na jedzeniu. Tylko na jedzeniu odpowiednich produktów.

W czasie trwania diety o niskiej gęstości energetycznej nie będziesz głodna.

Jeżeli przyjmiemy, że modelka je tylko sałatę cały dzień. To ona zmienia swój metabolizm. Spowalnia go. Przestawia na inne tory. I w momencie jak zje coś więcej niż przysłowiowy liść sałaty. To tyje. Bo tak działa organizm. Organizm się broni. I wszelkie dodatkowe kalorie organizmu kumuluje w formie tkanki tłuszczowej. Jest to tak proste jak budowa cepa. A jeżeli ta modelka stosuje diete niskiej gęstości energetycznej i np. jedzie do pracy. I zabiera ze sobą plastikowe pudełko z owocami umytymi i pokrojonymi. To CHUDNIE !Bo te owoce mają mało kalorii. Mają niską gęstość energetyczną. A w dodatku po tych owocach czujesz się lepiej. Lepiej funkcjonujesz. Lepiej myślisz. I masz lepszy wygląd skóry, włosów i paznokci.
Większość z nas ma prawo jazdy. Wiele osób kupowało w swoim życiu auto nowe czy używane. Bez znaczenia. I teraz takie moje pytanie ? Dlaczego Twoim pierwszym autem nie był TIR, auto dostawcze albo laweta. Tylko mały samochodzik. To kwestia wyboru. Tak samo jest z odchudzaniem podczas robienia zakupów wystarczy tylko wybrać odpowiednie produkty.

Dieta niskiej gęstości energetycznej – gęstość różnych produktów.

Dlaczego jest tak, że niektóre produkty spożywcze mają niską a inne mają wysoką gęstość energetyczną ? Z czego to wynika. Z reguły jest tak, że produkty które mają niską gęstość energetyczną. Są to produkty które w większości składają się z wody. Natomiast produkty o wysokiej gęstości energetycznej. Są to produkty które zawierają sporo cukrów i tłuszczy.

Dieta niskiej gęstości energetycznej produkty dozwolone.

Nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Tak jak mleko 1,5 %. kefiry. Maślanki, ale nie smakowe.chudy ser twaróg. Jogurty naturalne. Z mięsa można jeść pierś z indyka. Pierś z kurczaka. Szynka z indyka. Szynka z piersi kurczaka.
Chleb żytni razowy. Bardzo dobre w czasie odchudzania są koktajle na bazie owoców i warzyw. Takie koktajle dostarczają mnóstwo witamin i wartości odżywczych. Oprócz tego są bardzo zdrowe. Sycą organizm. I dostarczają sporo błonnika. Który zawarty jest w warzywach i owocach. Tylko koktajle bez dodatku cukru.
Z owoców można jeść śliwki, ananasy. Brzoskwinie. Truskawki. Winogrona. Płatki owsiane również mają niską gęstość energetyczną warto jest je jeść w czasie odchudzania. Chociażby na śniadanie.

Dieta niskiej gęstości energetycznej produkty zakazane

żywność mocno przetworzoną. Słodycze. Tłuste mięsa. Sery.
Dieta niskiej gęstości energetycznej nie narzuca co konkretnie trzeba jeść na dany posiłek. Jest pewna pula produktów które można jeść w czasie trwania diety. I to od Ciebie zależy co dzisiaj sobie zjesz. Ważne jest tylko to by produkt pochodził z grupy produktów dozwolonych.
Wiele osób uważa, że dieta 1000 kcal albo dieta 1500 kcal jest kiepska. Bo prawie nic się nie je. Bzdura. Można jeść na takich dietach. I to nawet można jeść bardzo dużo jedzenia. Jednak musi to być odpowiednie jedzenie. Na diecie 1000 czy 1500 kcal można jeść sporo warzyw i owoców. I zawsze być najedzonym. Paradoks ? Nie po prostu wystarczy wybierać odpowiednie produkty o niskiej zawartości kalorii.

Dieta niskiej gęstości energetycznej to wybór dietetycznych produktów.

Dzięki temu, że dieta niskiej gęstości energetycznej składa się z warzyw i owoców. Dostarcza organizmowi sporo błonnika. Który zawarty jest w warzywach. Błonnik przyspiesza przemianę materii. A tym samym przyspiesza odchudzanie. I jest bardzo wskazany w czasie odchudzania.
Z warzyw można jeść prawię większość warzyw. Bo wiele warzyw ma mniej niż 100 kcal na 100 gram. można jeść szparagi. Sałatę. Cukinie.
W czasie odchudzania jako przekąski warto jest jeść warzywa.
Dieta niskiej gęstości energetycznej nie pozwala jeść suszonych owoców. I owoców w syropie. Na przykład ananas lub brzoskwinie w syropie. Te owoce można jeść. Ale nie w syropie.
Z nabiału nie można jeść zwykłego żółtego sera. Bo taki ser ma dużą zawartość tłuszczu w swoim skladzie. Często zdarza się, że żółty ser ma ponad 50 % TŁUSZCZU. No to jest tragedia. To w sklepie kupujemy tłuszcz czy ser ? No ale tak już jest. Producenci sera często dają sporo tłuszczu. Bo jest to bardziej opłacalne w produkcji. Nie można jeść też serów topionych i serów pleśniowych.
Większość tłuszczy dieta niskiej gęstości energetycznej zakazuje. Tłuszcz i tak jest zawarty w różnych produktach spożywczych. Natomiast jeśli już ma to być tłuszcz. To najlepiej niech będzie to tłuszcz pochodzenia roślinnego. Jest to tak zwany zdrowy tłuszcz. Który dostarcza organizmowi wielu wartości odżywczych.

 1. Obniża poziom złego cholesterolu.
 2. Dostarcza organizmowi sporo jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

W czasie odchudzania najlepiej jest posługiwać się tabelami które podaj gęstość energetyczną danych produktów.
Gęstość energetyczną można również podawać w liczbach. Jednak ja tego sposobu nie polecam. Bo jest to więcej bawienia się. I liczenia jak na matematyce. Jednak podam ten sposób, bo może kogoś to będzie interesować.
A więc tak gęstość energetyczną można podać w cyfrze.
Należy podzielić kalorie przez liczbę gramów. Wtedy uzyskamy gęstość energetyczną.
Wzór na gęstość energetyczną.

 • Liczba kalorii/liczba gramów=gęstość energetyczna.
 • Dla przykładu. Czekolada w 100 gramach średnio zawiera około 500 kcal.
 • Czyli 500 kcal/100 g=5
 • gęstość energetyczna wynosi 5.

jest to sposób w którym nie trzeba mieć tabeli z gęstością energetyczna produktów. Wystarczy tylko, żebyś znała kaloryczność produktów. Oraz wage tego co jesz. W ten sposób można obliczyć gęstość energetyczną praktycznie dla każdego produktu spożywczego.
Jeżli wiem, że czekolada ma gęstość energetyczna 5. i co dalej ? Sama cyfra 5 nic nie mówi.
Istnieje tabela na podstawie której można określić czy dany produkt ma wysoką gęstość energetyczną czy niską.
Produkty lub posiłki o małej gęstości energetycznej mają od 0,6 do 1,5 kcal na gram.
Natomiast produkty lub posiłki o bardzo niskiej gęstości energetycznej mają poniżej 0,6 kcal/gram.

Oczywiście trzeba pamiętać, że sama dieta niskiej gęstości energetycznej za nas nie schudnie. I oprócz stosowania diety należy wprowadzić sport. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do naszych potrzeb i możliwości. Ważne by być aktywnym fizycznie systematycznie. Na przykład trenować trzy razy w tygodniu. Dzięki sportowi schudniesz szybciej. I schudniesz więcej. A efekty odchudzania utrzymają się na dłużej. O różnych aktywnościach fizycznych pisałem już na blogu odchudzanieplus.pl Zobacz takie wpisy jak: Nordic walking na odchudzanie czy Rower na odchudzanie albo Bieganie na odchudzanie .Ważne żeby aktywność fizyczna miała określony charakter i długość. To znaczy żeby schudnąć to musi być jeden z trzech treningów. Albo trening cardio albo interwałowy albo trening aerobowy. Tylko taki typ treningu pozwoli Ci schudnąć. Poza tym trening w diecie musi być odpowiednio długi. Trening musi trwać co najmniej 40 minut do godziny lub 1,5 godziny. Krótszy trening nie ma sensu. Bo inaczej nie schudniesz. Zmarnujesz tylko czas. Napocisz się bez sensu. A chcesz przecież schudnać, prawda ? Dlaczego trening musi trwać co najmniej 40 minut ? Bo do 20 minut spalasz energie z organizmu. Na przykład energie z jedzenia. A dopiero po tych 20 minutach organizm zaczyna sięgać po zapasy energii z tkanki tłuszczowej.

Poza tym zanim zaczniesz stosować diete najpierw oczyść organizm z toksyn. Zrób sobie domowy detoks. Rzuć lub ogranicz używki takie jak kawa, papierosy czy alkohol. Jeśli nie oczyścisz organizmu przed odchudzaniem. To w trakcie stosowania diety. Organizm będzie się oczyszczał, a nie będzie spalał tkanki tłuszczowej. Dlatego przed stosowanie tej diety, ale też każdej innej diety. Najlepiej jest wcześniej przez tydzień oczyścić organizm z toksyn.

Dieta niskiej gęstości energetycznej przeciwwskazania.
Diety nie powinny stosować kobiety w ciąży. Kobiety karmiąc. Dieta niskiej gęstości energetycznej nie jest również przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Na diete muszą również uważać osoby cierpiące na cukrzyce. Bo dieta niskiej gęstości energetycznej może powodować skoki cukru.

Dieta wolumetryczna

Dieta wolumetrycznaDieta wolumetryczna nie wiem jak Twoje ale moje pierwsze skojarzenie. To jest jakieś pojęcie z fizyki. Ale nie jest tak źle. Otóż dieta wolumetryczna to inaczej dieta objętościowa. Dieta wolumetryczna szczególnie popularna stała się w 2013 roku. Dieta wolumetryczna nie jest wcale nowa. Powstała już kilkanaście lat temu. Autorką diety jest Barbara Rolls która jest specjalistką do spraw żywienia. Dieta wolumetryczna nazywana jest również dietą objętościową. Ze względu na to, że kładzie duży nacisk na objętość posiłków. Nikt na diecie wolumetrycznej nie powinien czuć się głodny.

Dlaczego dieta wolumetryczna jest skuteczna ?
Dieta wolumetryczna jest skuteczna bo oparta jest na produktach które zawierają sporo wody. Bardzo często zdarza się, że gdy organizm jest słabo nawodniony. To domaga się jedzenia słonego. Z pewnością każdy z nas miał tak w swoim życiu, że mieliśmy apetyt na słone jedzenie. Słabe nawodnienie organizmu powoduje apetyt na sód. Bo sód zatrzymuje wode w organizmie. Natomiast dieta wolumetryczna zawiera warzywa, które zawierają sporo wody. I w ten sposób organizm nie chce sodu. Takie warzywa jak pomidory, arbuzy czy ogórki. Zawierają sporo wody. Dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na produkty słone. Poza tym w diecie można jeść produkty pełnoziarniste (pieczywo). Które mają niski indeks glikemiczny. Dzięki czemu cukier we krwi uwalnia się stopniowo. I nie ma skoków cukrów. Insulina nie musi reagować na zbyt nagły mocny wyrzut cukru do krwi. Co również pomaga w odchudzaniu. I przyspiesza odchudzanie. Gdy jesz pieczywo białe. To skoki cukru są gwałtowne. Bo białe pieczywo ma wysoki indeks glikemiczny. Jedząc białe pieczywo szybciej zaspokajasz głód. Ale też szybciej jesteś głodna. I bardzo często zdarza się, że głód przychodzi szybko. Tak zwane „wilcze napady głodu”.

W skrócie na czym polega dieta wolumetryczna ?

Jesz produkty które zawierają sporo wody. A mają mało kalorii. Idealnym przykładem jest arbuz. Arbuz ma mało kalorii. I zawiera sporo wody.

No dobrze, ale dlaczego dieta wolumetryczna w ogóle powstała ?
Podstawą do powstania diety. Były obserwacje Barbary Rolls. Która widziała, że jej pacjenci stosują diety o niskiej zawartości kalorii. Jednak na tych dietach odczuwają ciągle głód. No i powiem szczerze. Jest to po części prawda. Na przykład dieta 1000 kcal na dzień. To mało kalorii, prawda ? Wszystko zależy jednak od kompozycji posiłków. Jakie posiłki będziemy jedli. I o jakiej kaloryczności.1000 kalorii dostarczają człowiekowi dwie czekolady. Ale czy w ten sposób schudniesz ? Raczej nie. Ale 1000 kcal to również rzodkiewki, sałata, jablka, pieczywo chrupkie. To już jest bardziej rozsądne. I brzmi lepiej w czasie odchudzania. Wiele osób wmawia sobie, że są uzależnione od słodyczy albo czekolady. A tak naprawdę nie jest. Jedząc zdrowe produkty czujesz się lepiej. Lepiej funkcjonujesz. Lepiej Twój mózg pracuje. Jesteś bardziej wydajna w pracy. I masz więcej energii w codziennym życiu. Dieta 1000 kcal jest skuteczna, ale wszystko zależy od kompozycji posiłków.

Kogo dieta wolumetryczna odchudzi ?

Dieta wolumetryczna jest dla każdego kto chce schudnąć a chce mięć pełny brzuszek. Tak w największym skrócie można opisać dla kogo jest przeznaczona dieta wolumetryczna. Istnieje wiele osób które nie lubią dużo jeść. Dobrze się czują jedząc lekkie posiłki. I gdy są „lekkie” na żołądku. Jednak jest też spora grupa osób. Które chce być najedzona w czasie diety. Czuć że jedzenie jest w żołądku. Dla takich właśnie osób jest dieta wolumetryczna. Według mnie najpiękniejszą rzecza w odchudzaniu jest dowolność i róźnorodność. Istnieje tak wiele diet i treningów sportowych. Że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Minusy dieta wolumetryczna

Minusem diety może być, ale nie musi być. Nie dostarczanie organizmowi kwasów tłuszczowych nienasyconych. Chodzi tu głównie orzechy i oleje roślinne.Ale tak jak mówie. Może to być minus, ale nie musi być. Bo przecież nie każdy z nas je każdego dnia orzechy. Lub spożywa olej roślinny. Bez wątpienia orzechy dobrze wpływają na układ nerwowy. I jedząc orzechy nasz mózg lepiej pracuje.
Co ja bym dodał od siebie. To trzeba pamiętać, że dieta wolumetryczna. Nie jest dobra dla każdego. Dieta wolumetryczna jest to dieta o niskiej zawartości kalorii. Więc jak ktoś ciężko pracuje np. fizycznie. To ta dieta może nie być dobra na odchudzanie. Bo ciężko jest pracować fizycznie. I jeść same warzywa i owoce.

Dieta wolumetryczna to bardzo zdrowa dieta odchudzająca.

Dieta wolumetryczna jest bogata w warzywa i owoce. A te z kolei dostarczają organizmowi sporo błonnika. Tak cennego w czasie odchudzania. Błonnik przyspiesza trawienie. A tym samym przyspiesza odchudzanie. Bo czym w istocie jest tkanka tłuszczowa. To NADMIAR. Nadmiar jedzenia które organizm odłożył w formie tkanki tłuszczowej to nadmiar kalorii. To tak samo jak jest ze śniegiem. Malo śniegu jak spadnie to szybko stopnieje. Jak dużo śniegu spadnie to powstaje puch śnieżny. Dlatego że tego śniegu jest zbyt dużo.

 1. Dieta wolumetryczna jest skierowana do osób które uwielbiają owoce i warzywa. Bo to właśnie owoce i warzywa dominują w diecie.
 2. Dieta wolumetryczna jest to dieta o wysokiej zawartości błonnika.
 3. Dieta wolumetryczna to dieta niskoenergetyczna.
 4. Dieta wolumetryczna to tania dieta.

Dieta wolumetryczna jest dobra z tego względu,że chudniesz stopniowo ale stale. Czyli ubytek wagi jest mały około kilograma na tydzień. Ale w ten sposób chudniesz przez dłuższy czas.
W czasie odchudzania nie można jeść chipsów. Masła. Słodyczy. I krakersów.
Dieta wolumetryczna dzieli żywność na trzy kategorie.

 • Te które można jeść.
 • Te które są dozwolone w diecie.
 • Oraz produkty zakazane w diecie.

W grupie produktów dozwolonych. Które można jeść bez ograniczeń. Są warzywa i owoce. Ale te o niskiej zawartości kalorii. Czyli dieta wolumetryczna pozwala jeść paprykę. Sałatę. Jabłka. Pomidory. Cytrusy. Truskawki. Maliny. Poza tym można jeść jogurty i mleko bez tłuszczu. Oraz zupy na bulionie warzywnym. Lekkie zupy warzywne bez śmietany i bez zasmażki.
Dieta wolumetryczna nakazuje ograniczyć spożycie białe pieczywa. O to ja też polecam. Wiele razy pisałem o tym na blogu odchudzanieplus.pl Poza tym trzeba ograniczyć spożycie gęsi. Tłustych serów. Kaczki. I mięsa wieprzowego.
Poza tym w diecie dozwolone są warzywa i owoce. Które mają więcej kalorii. Niż te o najniższej kaloryczności. Do tego można jeść pieczywo pełnoziarniste. Ryby. Drób. I chude mięso.
Natomiast warzywa i owoce. O wyższej kaloryczności. To ziemniaki. Banany. Rośliny strączkowe. I kukurydza.
Dieta wolumetryczna stabilizuje ciśnienie krwi. Dieta wolumetryczna obniża poziom złego cholesterolu.
Dieta wolumetryczna ogranicza spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych. Co jest korzystne dla zdrowia człowieka. Oprócz tego dieta wolumetryczna ogranicza spożycie soli. Co również jest korzystne dla zdrowia człowieka.

Dieta wolumetryczna przykładowy jadłospis na jeden dzień.

Śniadanie. Jedna kromka chleba pełnoziarnistego. Mały jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu. Do tego jedno małe jabłko. I jeden plasterek chudej szynki na kromke chleba.
II śniadanie. Dwie surowe, opłukane i obrane marchewki. Do tego mały jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu. Sałatka z pomidora i ogórka.
Obiad. Do wyboru. Albo zupa warzywa lekka czyli bez zasmażki i bez śmietany. Albo ryba. Albo chude mięso grillowane.
Podwieczorek. Jeden owoc lub warzywo.
Kolacja. Gotowane warzywa.
Dieta wolumetryczna mimo że dziwnie się nazywa to bardzo fajna dieta na odchudzanie.
Najwazniejszym założeniem diety wolumetrycznej jest fakt. Że jesz posiłki takie same jak przed odchudzaniem. Jak przed stosowaniem diety. A nawet te posiłki są WIĘKSZĘ ! Co może pierwotnie dziwić. Objętość posiłków nie zmienia się. Zmienia się tylko skład posiłków.

 • Dieta wolumetryczna bogata jest w cztery produkty. A mianowicie w zupy, warzywa, owoce i jogurty. Te 4 produkty w 80-90 % składają się z wody.

Ciekawostką jest fakt. A pewnie nie każdy o tym wie, że jogurt w 75 % składa się z wody. A to dobre jest. Czyli idziemy do sklepu płacimy 3 złote za duży jogurt.a tu ten jogurt w 75 % składa się z wody a reszta to cukier i dodatki.
Mimo tego, że produkty składają się w większości z wody. To jedząc je czujemy się syci. Na przykład jedząc zupe warzywną. Lub jabłko.

Dieta wolumetryczna to dieta o niskim ryzyku wystąpienia efektu jo-jo.

Oczywiście w czasie odchudzania. Warto jest również włączyć aktywność fizyczną. Wtedy schudniesz więcej. A efekty odchudzania utrzymasz na dłużej. Po zakończeniu odchudzania trzeba pamiętać, aby zachować zdrowe nawyki żywieniowe. Wtedy nie przytyjesz. Oczywiści zdrowe nawyki żywieniowe to nie oznacza cały czas odmawiać sobie. Wszystkiego i wszędzie. Jedz fast foody i słodycze po odchudzaniu ale z głową i z umiarem.
Dieta wolumetryczna mówi, że posiłki należy jeść co kilka godzin. W czasie trwania diety można pi soki warzywne, ale bez dodatku cukru. Dieta wolumetryczna poprawia funkcjonowanie metabolizmu.
Poza tym dieta wolumetryczna polega na zastąpieniu cukrów prostych na cukry złożone. Co przekłada się na poziom cukru we krwi. W ten sposób dieta powoduję większą wrażliwość na insuline.

Dieta wolumetryczna przeciwwskazania.

Dieta wolumetryczna nie jest przeznaczona dla każdego. Z diety nie powinny korzystać kobiety w ciąży. Kobiety karmiące. Dieta wolumetryczna nie jest również przeznaczona dla dzieci i młodzieży. W diecie wolumetrycznej występuje sporo błonnika. Bo to głównie warzywa i owoce są głównym składnikiem diety. Dlatego takiej diety nie powinny stosować osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Diety nie powinny stosować osoby cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Diety nie powinny również stosować osoby cierpiące na anemie. Ze względu na sporą zawartość cukru w warzywach i owocach. Diety nie powinny stosować osoby cierpiące na cukrzyce. A przynajmniej przed stosowaniem diety. Powinny się te osoby skonsultować z lekarzem.
Trzeba też pamiętać, że duża ilość błonnika w diecie może powodować gorsze wchłanianie żelaza i wapnia.
Dieta wolumetryczna jest to dieta o niskiej zawartości tłuszczu. A to z kolei powoduje gorsze wchłanianie niektórych witamin. Ponieważ do syntezy pewnych witamin w organizmie człowieka. Potrzebne są tłuszcze. Te witaminy to witamina A,D,E,K.